Եթե որևէ մեկը մտածում է, թե խաղաղության օրակարգը ՀՀ կամ ԼՂ հայության «խաղաղ ոչնչացումն» է, չարաչար սխալվում է. Նիկոլ Փաշինյան 11/10/2022   13:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք մեզնից կախված ամեն ջանք կգործադրենք՝ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների դելիմիտացիան հնարավորինս արագ ավարտին հասցնելու, օր առաջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար։ Այդ մասին գործադիրի նիստից առաջ ունեցած իր ելույթում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելոց, որ Հայաստանն իրապես և անկեղծ նվիրված է խաղաղության օրակարգին:
«Ուզում եմ վերահաստատել Պրահայում և Սոչիում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին մեր հավատարմությունը, այն է՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության, 1991 թվականի Ալմաթայի հռչակագրի և արձանագրության հիման վրա փոխադարձաբար միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը և սահմանների անխախտելիությունը ճանաչելու հիման վրա Ադրբեջանի հետ սահմանների դելիմիտացիա և դեմարկացիա իրականացնելու և խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու վերաբերյալ: Բայց եթե որևէ մեկը մտածում է, թե խաղաղության օրակարգը Հայաստանի Հանրապետության կամ Լեռնային Ղարաբաղի հայության «խաղաղ ոչնչացումն» է, չարաչար սխալվում է, չարաչար սխալվում: Խաղաղության օրակարգը Հայաստանի Հանրապետության և տարածաշրջանի խաղաղ զարգացումը և համակեցությունն է, ու մենք հասնելու ենք մեր նպատակին»,-շեշտեց Փաշինյանը։
12:56 10/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Ավագյանն ազատվել է Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավարի պաշտոնից
12:48 10/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ում Հայաստանի բանակ չկա, կա ԼՂ պաշտպանության բանակ, որը խոչընդոտ է Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը կյանքի կոչելու համար. Փաշինյան
12:21 10/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր սուվերեն տարածքի նկատմամբ հսկողության մասին խոսք չկա և չի կարող լինել. Փաշինյանը՝ ՀՀ տարածքով անցնելիք ճանապարհի մասին
12:02 10/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍեպտեմբերի 13-ի ագրեսիայի հետևանքով 16 անհետ կորած ունենք. Փաշինյան(տեսանյութ)
11:29 10/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի կողմից ընդունված հայտարարություների և պայմանավորվածությունների խախտումները խրոնիկ բնույթ ունեն. Փաշինյան(տեսանյութ)

Если кто-то думает, что мирная повестка - это “мирное уничтожение” армян Армении или Нагорного Карабаха, то жестоко ошибается - Пашинян 11/10/2022 14:24 | Лента новостей
Республика Армения верна всем своим обязательствам, всем достигнутым договоренностям, заявил премьер-министр Армении на заседании правительства в четверг.
Он подтвердил приверженность Армении достигнутым в Праге и в Сочи договоренностям, то есть: на основе взаимного признания суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ в соответствии с Уставом ООН и Алма-Атинской декларацией 1991 г. осуществить делимитацию и демаркацию границ с Азербайджаном и подписать мирный договор.
“Мы приложим все зависящие от нас усилия, чтобы как можно скорее завершить делимитацию армяно-азербайджанской границы, разблокировать все региональные транспортные и экономические коммуникации, как можно скорее подписать мирное соглашение с Азербайджаном, потому что мы действительно и искренне привержены повестке мира. Но если кто-то думает, что мирная повестка - это “мирное уничтожение” армян Республики Армения или Нагорного Карабаха, то жестоко ошибается. Мирная повестка - это мирное развитие и сосуществование Республики Армения и региона, и мы добьемся своей цели”, - сказал Пашинян.