«Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին» համաձայնագրով կդյուրացվի ՀՀ քաղաքացիների կապը եվրոպական երկրների հետ. Վաչե Տերտերյան 11/09/2022 17:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Ակնկալվում է, որ համաձայնագրի վավերացմամբ եւ ուժի մեջ մտնելով՝ Հայաստանի ավիացիոն ոլորտի զարգացման համար կստեղծվեն նոր հնարավորություններ, կդյուրացվի ՀՀ քաղաքացիների կապը եվրոպական երկրների հետ: ԵՄ ավիացիոն ստանդարտների ընդունմամբ եւ ԵՄ ավիացիոն կանոնների կիրառմամբ կզարգացվի նաեւ հետագա համագործակցությունն ավիացիոն անվտանգության ոլորտում. ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
Միաժամանակ ակնկալվում է, որ համաձայնագրի վավերացումը խթան կհանդիսանա առեւտրի, զբոսաշրջության, ներդրումների եւ առհասարակ երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար՝ ապահովելով շարժունակության ավելի լայն հնարավորություններ:
Փոխնախարարը նշել է, որ նպատակն է կողմերի միջեւ շուկայի աճող հասանելիության, ավիափոխադրողների սեփականության իրավունքի եւ վերահսկողության ազատականացման, արդար եւ հավասար մրցակցային պայմանների, ոչ խտրական մոտեցման եւ միասնական պայմանների վրա հիմնված, ներառյալ՝ թռիչքային եւ ավիացիոն անվտանգության, օդային երթեւեկության կառավարման, սոցիալական հայեցակետերի եւ շրջակա միջավայրի ոլորտներում ընդհանուր ավիացիոն գոտու ստեղծումը:
««Հայաստանի Հանրապետության՝ մի կողմից, եւ Եվրոպական միության եւ դրա անդամ պետությունների՝ մյուս կողմից, միջեւ Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը ստորագրվել է 2021 թ. նոյեմբերին Բրյուսելում:

Соглашение “Об общей авиационной зоне” облегчит связь граждан Армении с европейскими странами - Тертерян 11/09/2022 17:32 | Лента новостей
Ожидается, что с ратификацией и вступлением в силу Соглашения будут созданы новые возможности для развития авиационной отрасли Армении, связь граждан РА со странами Европы облегчится. Об этом заявил заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА Ваче Тертерян.
"С принятием авиационных стандартов и применением авиационных правил ЕС будет развиваться дальнейшее сотрудничество в области авиационной безопасности", - приводит слова Тертеряна пресс-служба парламента.
В то же время ожидается, что ратификация Соглашения станет стимулом для торговли, туризма, инвестиций и социально-экономического развития страны в целом, предоставив более широкие возможности мобильности.
Замминистра отметил, что целью является расширение доступа на рынок между сторонами, либерализация владения и контроля над авиаперевозчиками, справедливые и равные конкурентные условия, недискриминационный подход и на основе общих условий, в том числе полетов и авиационной безопасности, организации воздушного движения, социальных концептов и экологии создание общей авиационной зоны.
Проект закона "О ратификации Соглашения об общей авиационной зоне между Республикой Армения, с одной стороны, и Европейским Союзом и его государствами-членами, с другой стороны” подписан в ноябре 2021 г. в Брюсселе.