Արցախի ինքնորոշման դեմ ուղղված որեւէ գործողություն Անկախության հռչակագրի խախտում է. Վարդան Պողոսյան 11/09/2022 12:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Երբ իշխանությունները իջեցնում են նշաձողը և ելնում են նրանից, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ընդգրկում է նաև ինքնիշխանությունը՝ Արցախի տարածքի նկատմամբ, իսկ դա միանշանմակ հետևում է՝ «Վաշինգտոնյան» փաստաթղթից և կառավարության ղեկավարն իրեն իրավունք է վերապահում՝ ասելու, որ մենք հնարավորություն չունենք Արցախի ինքնորոշման իրավունքը մեր ռեսուրսներով պահպանելու, դա նշանակում է, որ այսօրվա իշխանություններն ուղղակիորեն արհամարհում են ՀՀ Սահմանադրությունը, Անկախության հռչակագիրը, այն պահանջները, որոնք իրավական պահանջներ են և քաղաքական որևէ հայեցողության տեղ չեն թողնում։ Այս մասին «Հայաստանի իրական օրակարգը» թեմայով քննարկմանը հայտարարեց սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը։
Պողոսյանն ընդգծեց, որ ՀՀ-ն ստեղծվել է Անկախության հռչակագրի ակտով, որն անբեկանելի, անփոփոխելի իրավական փաստաթուղթ է, որի ճակատագիրը տնօրինելու իրավունք չունի որևէ մեկը, այսինքն, այդ փաստաթուղթն ընդհանրապես հնարավոր չէ փոփոխության ենթարկել, փաստաթուղթը ներառում է իրավական պահանջներ, որոնք պարտադիր են՝ ՀՀ հանրային իշխանության համար։ Անկախության հռչակագիրը, լինելով պետության իրավական փաստաթուղթ, հիմք է նաև ՀՀ Սահմանադրության համար, պատահական չէ, որ ՀՀ Սահմանադրությունը սկսվում է Անկախության հռչակագիրը վկայակոչելով. «Հիմքը Անկախության հռչակագիրն է, եթե չկա հիմքը, չկա նաև այսօրվա անկախ հայկական պետականությունը»։
Սահմանադրագետի դիտարկմամբ՝ Անկախության հռչակագրը հղում է կատարում 1989թ դեկտեմբերի որոշման վրա, ինչով ամրագրվում է այն փաստը, որ ՀՀ-ն իր քաղաքականության մեջ առաջնորդվում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքով, դրանից որևէ շեղում, Արցախի ինքնորոշման դեմ ուղղված որևէ գործողություն, հանդիսանում է ոչ միայն Անկախության հռչակագրի, այլև՝ ՀՀ Սահմանադրության խախտում։
«Եթե Աստված միարասցե, այսօրվա իշխանությունները գործը հասցնեն նրան, որ ապագա խաղաղության պայմանագրում, կամ սահմանազատման վերաբերյալ փաստաթղթում կատարեն որևէ նահանջ՝ Արցախի ինքնորոշման իրավունքից կամ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը վտանգող որևէ դրույթ ներառեն, ապա դա կհանդիսանա Սահմանադրության խախտում, իսկ Սահմանադրության խախտումը պետք է առաջին հերթին արձանագրվի ՍԴ-ում։ Միջազգային պայմանգիրը կնքելու համար անհրաժեշտ է, որ այն համապատասխանի Սահմանադրությանը և միայն դրանից հետո ԱԺ-ն իրավունք ունի վավերացնելու այդ պայմանագիրը»,- նշեց Պողոսյանը՝ հավելելով, որ ՍԴ-ն պետք է հետևի Սահմանադրությանը և նախադեպին։
Նրա խոսքով՝ եթե ՍԴ-ն հանկարծ գտնի, որ խաղաղության պայմանագրում ամրագրված այն հնարավոր դրույթները, որով ՀՀ-ն դե ֆակտո կամ դե յուրե հրաժարվում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքից, ՍԴ-ն պարտավոր է արձանագրել, որ դա հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը և ՀՀ Անկախության հռչակագրին. «Կանի դա ՍԴ-ն, թե չի անի՝ այսօրվա պայմաններում, բնականաբար, այդ հարցի վերաբերյալ գրեթե բոլորը միանշանակ կարծիք ունեն, բայց դա որևէ կերպ չի կարող ազդեցություն ունենալ ՀՀ հանրության կամքի վրա, որն իրավունք ունի պահանջելու և պայքարելու այն բանի համար, որ Սահմանադրության պահանջները կատարվեն հանրային իշխանության բոլոր մարմինների կողմից, լինի դա՝ ՍԴ-ն, ԱԺ-ն, թե գործադիր իշխանությունը»։
Սահմանադրագետն ընդգծեց, որ երբ խոսում ենք Արցախի ինքնորոշման իրավունքի մասին, պետք է անդրադարձ կատարենք նաև այն հարցին, թե կա՞ արդյոք հակասություն նրա միջև, որ մի կողմից Հայաստանի Սահմանադրությունը և անկախության հռչակագիրը ճանաչում են Արցախի ինքնորոշման իրավունքը և ինքնորոշման փաստը, բայց մյուս կողմից մինչև հիմա ՀՀ-ն չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը։
«Այստեղ հակասություն չկա, որովհետև խոսքն այն մասին է, որ ՀՀ-ն իր արտաքին քաղաքականության մեջ կարող է ճկունություն ցուցաբերել մինչև այն աստիճանը, որը վերաբերում է ինքնորոշման իրավունքի և փաստի ճանաչմանը»,- նշեց Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ Արցախն ուղղակիորեն ճանաչելը որպես ՀՀ՝ սահմանադրական պահանջ չէ, բայց պահանջ է, որ ցանկացած բանակցություններում և դրա արդյունքում կնքվելիք փաստաթղթում Արցախի ինքնորոշման փաստը չդիտվի հարցականի տակ։
«Ցավոք, այսօրվա բանակցային գործընթացը գնում է այն ուղղությամբ, և ՀՀ իշխանությունները դա չեն թաքցնում, որ Արցախի ինքնորոշման հետ կապված իրենք ձեռքերը լվանում են և այդ հարցին չեն ցանկանում ընդհանրապես անդրադառնալ։ Եթե այդ հարցն, ըստ էության, թողնում են Ադրբեջանի հայեցողությանը, ապա դա նշանակում է, որ իշխանությունները հետ են կանգնում Սահմանադրության և Հռչակագրի պահանջներից, որը այդ պայմանագրերի վավերցամն ժամանակ պետք է իրավական խոչընդոտ հանդիսանան ՍԴ-ի և ԱԺ-ի համար», - ասաց Վարդան Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ երբ Հայաստանի կառավարությունը վերջին ժամանակներում միշտ անդրադարձ է կատարում Ալմա-Աթայի հռչակագրին, տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը, դրսևորվում է Հայաստանի իշխանությունների դիլետանտությունը միջազգային իրավունքի հարցերում։
«Երբ Հայաստանն ասում է, որ տարածքային ամբողջականության ճանաչումն արդեն իսկ իրականացվել է 1991 թվականին, ենթատեքստն այն է, որ ՀՀ իշխանություններն արդեն իսկ 1991 թվականին հրաժարվել են Արցախից, այն ճանաչել են որպես Ադրբեջանի մի մաս, նրանք խեղաթյուրում են իրականությունը։ Նրանք լռում են այն փաստի մասին, որ երբ ՀՀ Գերագույն խորհուրդը 1992 թվականին վավերացրել է 1991թ. դեկտեմբերի 8-ի պայմանագիրը, ՀՀ-ն վերապաումներ է կատարել այդ փաստաթղթի վերաբերյալ, որը նորից անմիջականորեն վկայում է այն մասին, որ ճանաչելով տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, ՀՀ-ն չի ճանաչում Ադրբեջանի ինքիշխանությունը Արցախի նկատմամբ»,- արձանագրեց Պողոսյանը։

Любое действие против права Арцаха на самоопределение является нарушением Декларации о независимости - юрист 11/09/2022   15:05  |  Лента новостей
Когда нынешние власти опускают планку и исходят из того, что территориальная целостность Азербайджана охватывает также суверенитет над территорией Арцаха, а это однозначно следует из "Вашингтонского документа" от 27 сентября текущего года, и того, что нынешнее руководство наделяет себя правом заявлять об отсутствии у нас ресурсов по защите права народа Арцаха на самоопределение, то это значит, что они напрямую игнорируют Конституцию Армении, Декларацию о независимости, те требования, которые являются юридическими требованиями и не оставляют места для какой-либо дискреционной политики, заявил специалист по конституционному праву Вардан Погосян во время дискуссии на тему "Реальная повестка дня Армении".
Погосян подчеркнул, что Республика Армения была создана на основании акта Декларации о независимости, который является неоспоримым, неизменяемым документом, и распоряжаться его судьбой не вправе никто.
Иными словами, как указал юрист, этот документ вообще не может быть изменен, документ содержит юридические требования, которые обязательны для публичной власти РА. "Декларация о независимости как юридический документ государства является также основой для Конституции РА. Не случайно, что Конституция начинается со ссылки на Декларацию о независимости. Основой является Декларация о независимости. Если нет основы, то нет и сегодняшней независимой армянской государственности", - сказал он.
Как указал конституционовед, Декларация о независимости ссылается на постановление от декабря 1989 года, которым устанавливается тот факт, что Республика Армения в своей политике руководствуется правом Арцаха на самоопределение;  любое отступление от него, любые действия против самоопределения Арцаха являются нарушением не только Декларации о независимости, но и Конституции РА.
"Если, не дай Бог, нынешние власти доведут дело до того, что в будущий мирный договор или в документ о делимитации границы войдет положение, предполагающее отступление от права Арцаха на самоопределение, или будет включен какой-либо пункт, угрожающий территориальной целостности Армении, то это станет нарушением Конституции, факт которого в первую очередь должен быть зафиксирован в КС. Для заключения международного договора необходимо, чтобы он соответствовал Конституции и только после этого НС вправе ратифицировать это соглашение", - отметил Погосян. Он добавил, что КС должен следить за Конституцией и прецедентом.
По его словам, если Конституционный суд вдруг сочтет, что в мирном договоре оговорены возможные пункты, которыми РА де-факто или де-юре отказывается от права Арцаха на самоопределение, то КС обязан зафиксировать, что они противоречат Конституции и Декларации о независимости РА.
Он  также коснулся вопроса о том, есть ли противоречие в том, что, с одной стороны, Конституция Армении и Декларация о независимости Армении признают право народа Арцаха на самоопределение, а с другой стороны, Республика Армения до сих пор не признала независимость Нагорного Карабаха.
Указав, что в этом вопросе нет противоречия, он пояснил, что  признание  напрямую Арцаха частью Республики Армения не является конституционным требованием, но требованием является то, что на любых переговорах и в подписываемых по их итогам документах факт самоопределения Арцаха не должен ставиться под вопрос.
"К сожалению, сегодняшний переговорный процесс идет по другому направлению, и власти РА этого не скрывают, что в вопросе права Арцаха на самоопределение они умыли руки, и не хотят его затрагивать вообще. Если этот вопрос, по сути, оставляют на усмотрение Азербайджана, то это означает, что власти отступают от требований Конституции и Декларации о независимости, которые при ратификации этих договоров должны стать юридическим препятствием для КС и НС", - сказал Вардан Погосян.
По его словам, в последнее время ссылки на Алма-Атинскую декларацию, взаимное признание территориальной целостности демонстрирует дилетантизм властей Армении в вопросах международного права.
"Когда Армения заявляет, что взаимное признание территориальной целостности уже имело место в 1991 году и в подтексте имеется в виду, что власти РА еще в 1991 году отказались от Арцаха, признали его частью Азербайджана, то они(утверждающие это - прим.ред.) искажают действительность. Они умалчивают про тот факт, что Верховный совет РА в 1992 году ратифицировал договор от 9 декабря 1991 года с оговорками, которые непосредственно свидетельствуют о том, что Армения, признавая принцип территориальной целостности, не признает суверенитет Азербайджана над Арцахом", - констатировал Погосян.