ՀԺՄ-ն դատապարտում է պատգամավոր Խ․ Սուքիասյանի կողմից «5-րդ ալիքի» լրագրողի նկատմամբ անթույլատրելի վարքագիծը և կոչ է անում լրագրողներին՝ լինել միասնական 11/07/2022 18:51 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 7-ին խորհրդարանում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը՝ ի պատասխան «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության լրագրող Արփի Սուքիասյանի՝ ամբողջությամբ մասնագիտական էթիկայի և բարեվարքության կանոնների մեջ տեղավորվող հարցադրման, խախտել է պատգամավորի, քաղաքական գործչի տարրական վարքականոնը և գռեհիկ ձևով վիրավորել է լրագրողին։ Իրեն ուղղված հոդաբաշխ հարցին պատասխանելու փոխարեն, պատգամավորը՝ ձայնը բարձրացնելով, բղավոցներով, սկսել է խոսել լրագրողի ներկայացրած հեռուստաընկերության սեփականատիրոջ, նրա եկամուտների, այլ՝ հարցի հետ որևէ կապ չունեցող երևույթների մասին։
«5-րդ ալիք» հեռուստաընկերությունն արդեն իսկ հայտարարել է, որ Խ․ Սուքիասյանի՝ զրպարտող և սուտ մատնություն պարունակող հայտարարություններին իրավական ընթացք է տրվելու։
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը խստորեն դատապարտում է Ազգային ժողովի պատգամավորի կողմից լրագրողի նկատմամբ նման բռի վերաբերմունքը և պահանջում է Խաչատուր Սուքիասյանի քաղաքական ղեկավարությունից՝ ի դեմս ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության և ԱԺ ղեկավարության, կարգի հրավիրել պատգամավորին։ Ազգային ժողովի ղեկավարությունը պարտավոր է կատարվածը քննել էթիկայի հանձնաժողովում և պարտավորեցնել Խաչատուր Սուքիասյանին ներողություն խնդրել լրագրողից և լրատվամիջոցից։ Վերջինիս ներկայացրած հեռուստաընկերության և պատգամավորի հարաբերությունները կարող են պարզվել դատական կարգով։ Այդ իրավական ընթացքը, սակայն, կապ չունի պատգամավորի հակաէթիկական վարքագծի հետ, որը պետք է քննվի և համարժեք գնահատականի արժանանա միանգամայն այլ տիրույթում՝ կանխելով ապագայում Ազգային ժողովի պատգամավորների կողմից լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ նման սանձարձակ պահվածքի կրկնությունը։ Ազգային ժողովի որևէ պատգամավոր, այդ թվում՝ Խաչատուր Սուքիասյանը, կարող է ունենալ իր կարծիքը, համակրանքը կամ հակակրանքը որևէ քաղաքական գործչի, կուսակցության կամ խմբավորման վերաբերյալ, կարող է տարված լինել իրական կամ երևակայական դատողություններով։ Բայց դա նրան, ինչպես և որևէ այլ շարքային պատգամավորի, իրավունք չի տալիս լրագրողների հետ հարցուպատասխանը վերածել փողոցային լեզվակռվի։
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը՝ անթույլատրելի համարելով պատգամավորի նման վարքագիծը, միևնույն ժամանակ կոչ է անում հատկապես խորհրդարանում աշխատող բոլոր լրագրողներին՝ անկախ իրենց ներկայացրած լրատվամիջոցների քաղաքական նախընտրություններից, տարաձայնություններից կամ հակասություններից, լինել միասնական և ցուցաբերել գործընկերային համերաշխություն՝ թույլ չտալով որևէ պատգամավորի, կրկին անկախ քաղաքական պատկանելությունից, լրագրողների հետ հարաբերություններում անցնել բարեվարքության սահմանները։

Руководство НС Армении должно обязать Хачатура Сукиасяна принести извинения журналисту и СМИ - СЖА 11/08/2022   12:29  |  Лента новостей
В ходе состоявшегося 7 ноября в парламенте брифинга депутат от правящей фракции «Гражданский договор» Хачатур Сукиасян в ответ на вопрос журналиста телекомпании «5-й канал» Арпи Сукиасян, полностью вписывающийся в правила профессиональной этики и добропорядочности, нарушил элементарный кодекс поведения депутата и политика и вульгарно оскорбил журналиста. Об этом говорится в заявлении Союза журналистов Армении.
Как указывается в заявлении, вместо того, чтобы ответить на адресованный ему членораздельный вопрос, депутат, начал на повышенных тонах высказывать свое мнение о владельце телекомпании, которую представляет журналист, его доходах и других темах, не связанных с заданным ему вопросом.
Телекомпания "5 канал" уже заявила, что заявлениям Х. Сукиасяна, содержащим клевету и ложный донос, будет дан правовой ход.
«Союз журналистов Армении строго осуждает подобное хамское отношение депутата НС к журналисту и требует от политического руководства Хачатура Сукиасяна в лице фракции «Гражданский договор» и руководства НС призвать депутата к порядку», - отмечается в заявлении.
В Союзе отметили, что руководство Национального собрания обязано рассмотреть произошедшее в комиссии по этике и обязать Хачатура Сукиасяна извиниться перед журналистом и СМИ.
«Отношения между телекомпанией и депутатом могут быть выяснены в судебном порядке. Этот правовой процесс, однако, не имеет ничего общего с неэтичным поведением депутата, которое должно быть рассмотрено и удостоиться адекватной оценки в совершенно ином пространстве, для предотвращения повторения депутатами Национального собрания подобного разнузданного поведения с представителями СМИ в будущем. Любой депутат Национального собрания, в том числе Хачатур Сукиасян, может иметь свое мнение, симпатию или антипатию к какому-либо политическому деятелю, партии или группировке, может быть увлечен реальными или воображаемыми суждениями. Но это не дает ему, как и любому другому рядовому депутату, права превращать вопросы и ответы с журналистами в уличную перепалку.
Союз журналистов Армении, считая недопустимым подобное поведение депутата, в то же время призывает всех работающих в парламенте журналистов, независимо от политических предпочтений, разногласий или противоречий представленных ими СМИ, быть едиными и проявлять партнерскую солидарность, не позволяя какому-либо депутату, опять же независимо от политической принадлежности, в отношениях с журналистами переходить границы приличия.