Ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով Սյունիքում և Գեղարքունիքում ցորենի մշակության ցածր ակտիվություն է արձանագրվել.նախարար 11/07/2022 11:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով Սյունիքում և Գեղարքունիքում ցորենի մշակության ցածր ակտիվություն է արձանագրվել: Այս մասին ԱԺ-ում 2023թ պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Նա, մասնավորապես, նշեց, որ պարենային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից նախարարությունը կարևորել է աշնանացան ցորենի սուբսիդավորումը, որի համար 2023թ-ին նախատեսվում է հատկացնել2.93 մլրդ դրամ:
«Նախատեսվում էր նաև ցորենի ցանքատարածությունները ավելացնել մինչև 75 հազար հա, սակայն ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով որոշ տարածքներում նկատվում է ցորենի մշակության ցածր ակտիվություն, մասնավորապես՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում,ինչը խոչընդոտում է նշված ցուցանիշի ապահովման համար»,-հավելեց Քերոբյանը:

Низкая активность выращивания пшеницы зафиксирована в Сюнике и Гегаркунике из-за азербайджанской агрессии - Керобян 11/07/2022   12:31
Низкая активность выращивания пшеницы зафиксирована в Сюнике и Гегаркунике из-за азербайджанской агрессии, заявил министр экономики Ваан Керобян на слушаниях по проекту госбюджета на 2023 год в парламенте.
По его словам, с точки зрения обеспечения продовольственной безопасности министерство сделало упор на субсидирование озимой пшеницы, на которую в 2023 году планируется выделить 2,93 млрд драмов.
"Планировалось также увеличение посевных площадей пшеницы до 75 тыс. га, но из-за азербайджанской агрессии в некоторых районах наблюдается низкая активность возделывания пшеницы, в частности, в Сюникской и Гегаркуникской областях, что препятствует достижению заданного показателя", - добавил Керобян.
08:51 07/11/2022  |  Лента новостейМинобороны Армении сообщает об очередном обстреле со стороны азербайджанских ВС
22:13 04/11/2022  |  Лента новостейВС Азербайджана открыли огонь по армянским позициям - Минобороны Армении