Գեղարքունիքում ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տեղահանված բնակչության 90%-ը վերադարձել է.մարզպետ 11/07/2022   14:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքում սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տեղահանված բնակչությունն ամբողջությամբ դեռ չի վերադարձել, բայց 90%-ը վերադարձել է: Աժ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը՝ հավելելով, որ հիմնականում Սոթք ու Կուտական բնակավայրերի բնակիչների մասով կան խնդիրներ:
Սոթքում խոշոր վնասներ կրած ընտանիքներն այս պահին չեն կարողանա հետ գալ, իսկ Կուտականում էլ անվտանգության հետ կապված խնդիր կա:Կարեն Սարգսյանը նշեց, որ Կուտական բնակավայրը այժմ գտնվում է հակառակորդի դիտակետում:
Մարզպետը հայտնեց նաև, որ Գեղարքունիքում վերջին օրերին հակառակորդի կողմից սահմանային խատումները նվազել են:
Ըստ նրա՝ սահմանին դիտորդների ներկայությունը ևս նպաստել է, որպեսզի սահմանային լարվածությունը թուլանա:
Կարեն Սարգսյանը մանրամասնեց, որ ԵՄ դիտորդները Գեղարքունիքում ունեն մեկ շտաբ, բայց դիտորդական առաքելություն իրականացնում են սահմանի ողջ սահմանին՝11 բնակավայրերի երկայնքով: Նրա խոսքով՝ Գեղարքունիքում 8 դիտորդ է առաքելություն իրականացնում
«Նրանք ամեն օր դիտարկում են իրականացնում, ամեն օր նոր բացահայտումներ են անում: Մարզպետարանն իր ունեցած ամբողջ ինֆորմացիան փոխանցել է մեր գործընկերներին, իրենք էլ վստահեցրել են, որ դա որպես զեկույց կներկայացնեն: Դիտորդների շարքում արդեն կան մարդիկ, ովքեր արձանագրել են և վստահ են, որ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիա է եղել ՀՀ սահմանների ուղղությամբ»,-ասաց նա:
17:52 29/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագետները Գեղարքունիքում են.ծանոթանում են ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքներին. Ուղիղ

Наблюдатели ЕС зафиксировали факт агрессии Азербайджана против Армении - губернатор Гегаркуника 11/07/2022   15:23  |  Лента новостей
Не все жители Гегаркуникской области Армении, вынужденно покинувшие свои дома из-за сентябрьской агрессии Азербайджана, вернулись в свои дома, но 90% населения уже вернулось, сообщил губернатор Гегаркуника Карен Саркисян. Он добавил, что в основном проблемы еще остаются по части, касающейся жителей Сотка и Кутакана.
Семьи, понесшие крупные убытки  Сотке,  в данный момент не могут вернуться. Что касается Кутакана, то там есть проблемы с безопасностью.
Как отметил он, нарушений стало меньше. По его словам, этому также способствовало и присутствие наблюдателей.
Карен Саркисян также уточнил, что “у наблюдателей ЕС в Гегаркунике один штаб, но мониторинговая миссия осуществляется вдоль всей границы, вдоль 11 населенных пунктов”. По его словам, миссию в Гегаркунике осуществляют 8 наблюдателей. “Они каждый день проводят мониторинг, каждый день раскрывают что-то новое. Областная администрация передала всю имеющуюся у нее информацию нашим партнерам. Они со своей стороны заверили, что она найдет отражение в докладе. Среди наблюдателей уже есть люди, которые зафиксировали и уверены, что Азербайджан совершил агрессию в отношении границ Республики Армения”, - сказал он.
12:31 07/11/2022Низкая активность выращивания пшеницы зафиксирована в Сюнике и Гегаркунике из-за азербайджанской агрессии - Керобян
08:51 07/11/2022  |  Лента новостейМинобороны Армении сообщает об очередном обстреле со стороны азербайджанских ВС
22:13 04/11/2022  |  Лента новостейВС Азербайджана открыли огонь по армянским позициям - Минобороны Армении