Բրյուսելում այսօր Հայաստանի ու Ադրբեջանի փոխվարչապետերը պայմանավորվել են արագացնել սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության կարգի համաձայնեցման աշխատանքները 11/03/2022   21:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 3-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի երրրորդ նիստը՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևն իրենց ողջույնի ելույթներում երախտագիտություն են հայտնել ԵՄ խորհրդին հանդիպման լավ կազմակերպման համար։
Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների մակարդակով տարբեր ձևաչափերում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ կողմերը շարունակել են սահմանազատման հարցերի քննարկումը, անդրադարձ են կատարել կազմակերպչական և ընթացակարգային հարցերի։
Հանձնաժողովների համատեղ գործունեության իրավական շրջանակների ձևավորման նպատակով՝ կողմերը պայմանավորվել են արագացնել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության կարգի համաձայնեցման աշխատանքները:
Կողմերը պայմանավորվել են աշխատանքային կարգով որոշել հանձնաժողովների չորրորդ նիստի անցկացման ամսաթիվը և վայրը։
10:06 29/10/2022  |  ՄամուլԱդրբեջանը հակված չէ Սոչիում ինչ-որ բան ստորագրելու. Նա ավելի մեծ ախորժակ ունի. «Հրապարակ»
23:17 28/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀրապարակվել է ադրբեջանցի գնդապետի սկանդալային ձայնագրության երկրորդ մասը․ «Երկիր»

Армения и Азербайджан договорились ускорить работу по согласованию порядка деятельности комиссий по делимитации границы 11/04/2022   00:03  |  Лента новостей
B Брюсселе 3 ноября состоялось третье заседание Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения под председательством Вице-премьер министра Республики Армения Мгера Григоряна и Заместителя Премьер-министра Азербайджанской Республики Шахин Мустафаева.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, до начала заседания генеральный Секретарь Европейской службы по внешней деятельности Стефано Саннино поприветствовал делегации Республики Армения и Азербайджанской Республики, пожелал успешной работы Комиссиям и подтвердил готовность Европейского Союза и далее оказывать содействие в вопросах нормализации отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения.
Вице-премьер министра Республики Армения Мгер Григорян и заместитель премьер-министра Азербайджанской Республики Шахин Мустафаев в своих приветственных выступлениях выразили благодарность Совету Европейского Союза за хорошую организацию встречи.
Стороны с учетом договоренностей, достигнутых в различных форматах на уровне руководителей Республики Армения и Азербайджанской Республики, продолжили обсуждение вопросов делимитации, рассмотрели организационные и процедурные вопросы.
С целью определения правовых рамок совместной деятельности Комиссий стороны согласились ускорить работу по согласованию порядка совместной деятельности Комиссии по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной комиссии по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения.
Стороны договорились определить в рабочем порядке дату и место проведения четвертого заседания Комиссий.