Հայաստանում գործազրկության մակարդակը 14% -ով նվազել է.նախարար 11/04/2022 14:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում հունվար-օգոստոս ամիսների տվյալներով գործազրկության մակարդակը 14% -ով նվազել է: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
Նա նշեց, որ արդեն իսկ հայտարարվել է աշխատատեղերի ավելացման մասին.
« Հայտարարվածների մեջ կան աշխատատեղեր, որոնք դուրս են եկել ստվերից, կան աշխատատեղեր, որոնք նոր են ստեղծվել»,-հավելեց Մկրտչյանը:
Խոսելով աղքատության մակարդակի մասին՝ Նարեկ Մկրտչյանը նշեց, որ երկիրը գտնվում է հետպատերազմյան ժամանակահատվածում, և դեռ այդ ազդեցությունը շարունակում է գործել:
Նախարարի խոսքով՝ 2020-ի աղքատության մակարդակը եղել է 27 տոկոսի շրջանակներում՝ ընդգծելով, որ 2019-ի համեմատ, սակայն, մեթոդաբանություն է փոխվել:

Уровень безработицы в Армении снизился на 14% - глава Минсоца 11/04/2022 16:03 | Лента новостей
Уровень безработицы в Армении, по данным за январь-август текущего года, снизился на 14%, заявил министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян в беседе с журналистами.
Он указал, что об увеличении рабочих мест было уже объявлено. “Среди заявленных есть места, которые были выведены из тени. Есть также рабочие места, которые были недавно созданы”, - сказал он.
Говоря об уровне бедности в стране, министр отметил, что страна сейчас находится в поствоенной стадии.
По его словам, уровень бедности в 2020 году был в пределах 27%. При этом он указал, что методика определения в сравнении с 2019 годом изменилась.