Մեծապես անհանգստացած ենք ապագայի հանդեպ անորոշության ու տագնապի զգացումների ահագնացմամբ. Գերագույն հոգևոր խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ 11/04/2022 15:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 1-4-ը Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում գումարված Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովին անդրադարձ կատարվեց Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության շուրջ ստեղծված ծանր իրավիճակին։ Քննարկումների արդյունքում Գերագույն հոգևոր խորհուրդը հանդես եկավ հայտարարությամբ։
«Խորը մտահոգություն ենք արտահայտում Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիայի՝ մասնավորաբար 2020թ․ 44-օրյա և 2022թ․ սեպտեմբերի 13-ին սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններին սպառնացող լրջագույն մարտահրավերների, հայկական երկու պետությունների շուրջ ծավալվող աշխարհաքաղաքական ու տարածաշրջանային անբարենպաստ զարգացումների առնչությամբ:
Մեծապես անհանգստացած ենք մեր ժողովրդի կյանքում հոգևոր-բարոյական արժեքների աղճատման, ինքնության ճգնաժամի, ներհասարակական բևեռացվածության, ապագայի հանդեպ անորոշության ու տագնապի զգացումների ահագնացման, արտագաղթի տրամադրությունների աճի դրսևորումներով, որոնք իրենց քայքայիչ ներգործությամբ դժվարացնում են առկա գոյաբանական մարտահրավերների հաղթահարումը։
Մեր աղոթքն ենք մատուցում առ Աստված ու քաջալերանքը հղում Հայոց բանակի քաջարի զինվորներին և սահմանամերձ բնակավայրերի հերոսական ժողովրդին, որ բացառիկ նվիրումով ու անձնազոհությամբ դիմագրավում են թշնամական ոտնձգություններին ու հարձակումներին։
Ամբողջական զորակցություն ենք բերում Արցախի մեր ժողովրդին՝ իր ինքնորոշման իրավունքի պահանջատիրության մեջ, որն արտահայտված է Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի օրեր առաջ կատարած հայտարարությունում, և վերահաստատում, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն անսակարկելի է:
Ողջունում ենք միջազգային հանրության և բարեկամ երկրների ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը և բանակցությունների միջոցով առկա հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծմանը։ Խաղաղ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում առաջնահերթ պետք է նկատվի ռազմագերիների և պահվող քաղաքացիական անձանց ազատ արձակումն ու զոհվածների մարմինների վերադարձը։
Երախտագիտությամբ կարևորում ենք խաղաղապահ ուժերի առաքելությունը Արցախում՝ մեր ժողովրդի անվտանգության ապահովման գործում։
Կոչ ենք ուղղում Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին՝ ամենայն ջանք ի գործ դնել ազգային մեր կյանքում բաժանարար գծերը վերացնելու, քաղաքական համոզմունքներով պայմանավորված խտրական մոտեցումները դադարեցնելու, ատելության և թշնամանքի մթնոլորտը հաղթահարելու, ազգային բոլոր շրջանակների ներգրավմամբ բովանդակային առողջ երկխոսություն նախաձեռնելու ուղղությամբ, որպեսզի կարելի լինի համազգային համախմբմամբ ապահովել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անվտանգությունը, վերականգնել տարածքային ամբողջականությունը, կանխել մարդկային ու տարածքային հնարավոր նոր ցավալի կորուստները և միջազգային հարթակներում հետևողականորեն պաշտպանել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը։
Այս մարտահրավերների հաղթահարումը կենսական է ու գոյաբանական և պահանջում է անմնացորդ զոհողություն իշխանություններից, Եկեղեցուց, ազգային կառույցներից և համայն մեր ժողովրդից։ Հայրենիքը ազգի հարատևության երաշխիքն է, ուստի երկիրը ծայրաստիճան ճգնաժամային իրավիճակից դուրս բերելու համար պետք է բացառել ամեն հատվածական ձգտում և շահ։
Հորդորում ենք հայրենաբնակ և աշխարհասփյուռ ողջ հայությանը համախմբվել ի պաշտպանություն Հայաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության և Արցախի ինքնորոշման իրավունքի:
Պատմության ընթացքում բազմիցս բախվել ենք առավել դժվարին իրավիճակների, սակայն Աստծո կամոք մեր ժողովուրդը ի գին բազում զոհողությունների, իր ազգային բարձր գիտակցությամբ ու անսասան հավատով, միասնականությամբ և աշխատասիրությամբ կարողացել է հաղթահարել ամեն դժվարություն և կերտել իր նոր կյանքը։ Աստծո ողորմությամբ մեր ժողովուրդը այս փորձությունը ևս արժանապատվորեն պիտի հաղթահարի։
Աղոթում ենք պատերազմի հետևանքով զոհված, վիրավորված, գերեվարված, անհայտ կորած հայորդիների և բռնի տեղահանված ընտանիքների համար՝ Ամենախնամ Տիրոջ զորակցությունն ու մխիթարությունը հայցելով վշտացյալ ու տագնապահար բոլոր հոգիներին և մեր ողջ ժողովրդին:
Թող Ամենողորմ Աստված խաղաղություն պարգևի աշխարհին համայն և համերաշխության մեջ պահի ազգերին ու ժողովուրդներին՝ Իր սիրո ու հաշտության շնորհը հեղելով մարդկային սրտերում ու հոգիներում»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Верховный духовный совет призывает всех армян объединиться в защиту территориальной целостности Армении и права Арцаха на самоопределение 11/04/2022   18:04  |  Лента новостей
В ходе проходящего в Первопрестольном Святом Эчмиадзине 1-4 ноября под  председательством Католикоса всех армян Гарегина II собрания Верховного духовного совета Армянской Апостольской Церкви была затронута сложная ситуация, сложившаяся вокруг Республики Армения и Республики Арцах.
Как сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина, по итогам обсуждений Верховный духовный совет выступил с заявлением, в котором говорится:
В заявлении выражена глубокую обеспокоенность продолжающейся агрессией Азербайджана в отношении Армении и Арцаха, в частности в связи с угрозами и серьезнейшими вызовами, нависшими над  Республикой Армения и Республикой Арцах вследствие развязывания 44-дневной войны 2020 года и войны 13 сентября 2022 года, разворачивающимися вокруг двух армянских государств геополитическими и региональными неблагоприятными процессами.
"Мы полностью поддерживаем наш народ Арцаха в его требовании права на самоопределение, которое отражено в заявлении, сделанном Национальным Собранием Республики Арцах несколько дней назад, и подтверждаем, что право народа Арцаха на самоопределение неоспоримо", - говорится в тексте.
В заявлении приветствуются усилия международного сообщества и дружественных стран, направленные на установление стабильности и мира в регионе и мирное урегулирование существующего конфликта путем переговоров.
Отмечается, что в рамках процесса мирного урегулирования приоритет должен быть отдан освобождению военнопленных и удерживаемых гражданских лиц, а также возвращению тел погибших.
В заявлении с благодарностью подчеркивается важность миссии миротворческих сил в Арцахе в плане обеспечения безопасности нашего народа.
“Мы призываем власти Республики Армения приложить все усилия для устранения разделительных линий в нашей национальной жизни, прекращения обусловленных политическими убеждениями дискриминационных подходов, преодоления атмосферы ненависти и вражды, инициирования содержательного и здорового диалога с привлечением всех национальных кругов, чтобы можно было  путем общенациональной консолидации обеспечить безопасность Республики Армения и Республики Арцах, восстановить территориальную целостность, предотвратить возможные новые болезненные человеческие и территориальные потери, последовательно отстаивать право народа Арцаха на самоопределение на международных площадках”, - говорится в заявлении.
В нем указывается, что преодоление этих вызовов жизненно важно и требует самозабвенной жертвенности со стороны власти, Церкви, национальных структур и всего нашего народа.
“Родина – залог долговечности нации, поэтому для вывода страны из кризиса, необходимо исключить всяческие групповые стремления и интересы”, - отмечается в заявлении.
Верховный духовный совет призывает всех армян, проживающих на Родине и во всем мире, объединиться в защиту суверенитета и территориальной целостности Армении и права Арцаха на самоопределение.
“На протяжении истории мы неоднократно сталкивались со сложнейшими ситуациями, но по воле Божией наш народ, ценой многочисленных жертв, благодаря своему высокому национальному самосознанию и непоколебимой вере, сплоченности и трудолюбию смог преодолеть все трудности и построить свою новую жизнь. По милости Божией наш народ достойно преодолеет это испытание. Мы молимся о семьях погибших, раненых, пленных, пропавших без вести и насильственно перемещенных в результате войны армян, прося поддержки и утешения Всевышнего для всех скорбящих и встревоженных душ и всего нашего народа”, - говорится в заявлении.