Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրել է նորանշանակ պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանին 11/04/2022   14:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 4-ին կառավարության անդամներին ու պետնախարարի աշխատակազմի աշխատակիցներին է ներկայացրել նորանշանակ պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանին:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին իր խոսքում երկրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Արտակ Բեգլարյանին կատարած անձնվեր աշխատանքի համար և վստահություն հայտնել, որ նա ապագայում ևս իր ողջ ներուժը, գիտելիքներն ու փորձը ծառայեցնելու է Արցախի զարգացմանն ու մեր ժողովրդի բարօրությանը:
Ներկայացնելով նոր պետական նախարարին՝  Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ ուրախ է, որ Ռուբեն Վարդանյանն ընդունել  է իր՝ այդ պաշտոնը ստանձնելու առաջարկը, քանի որ նա ավելի քան 20 տարի Արցախի հետ է, իսկ պատերազմի օրերին գտնվում էր մեր կողքին ու դրանից հետո սկսել է «Ավրորան Արցախին»  ծրագրի միջոցով ավելի ակտիվ սոցիալական ու բարեգործական ծրագրեր իրականացնել Արցախում: Նախագահի խոսքով՝ Ռուբեն Վարդանյանի նվիրվածությունը  հայրենիքին, հավատը, ուժը, եռանդը, մյուսներին  դրանցով վարակելու  և գաղափարի շուրջ համախմբելու կարողությունը մեզ համար հիմա չափազանց  կարևոր են: Իսկ նրա փորձը, հնարավորությունները, արժեքավոր կապերն ամբողջ աշխարհի հետ այս փուլում մեզ պարզապես անհրաժեշտ են:
«Ամենակարևորը, որ նա հավատում է Արցախի ապագային: Նա համոզված է, որ Արցախում այժմ որոշվում է ողջ հայ ժողովրդի ապագան, և իր քայլով հաստատեց, որ իր համար ավելի կարևոր բան չկա, քան Արցախ գալն ու այստեղ մեզ հետ գտնվելը, մեր ճակատագիրը մեզ հետ կիսելը: Նա մեզ հետ է, և այդպիսի  մարդկանց պետք է առավելագույնս աջակցել՝ Հայրենիքին ծառայելու հարցում», - ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Արայիկ Հարությունյանը վստահեցրել է նոր պետնախարարին, որ նա ունենալու է Նախագահի, կառավարության,  խորհրդարանի և Արցախի ողջ  ժողովրդի  աջակցությունը: «Դուք, մեզ հետ միասին, հաջողելուց բացի, այլ ճանապարհ չունեք: Հաջողելու՝ հանուն Արցախի, հանուն Արցախի ժողովրդի, հանուն մեր պատմական հողում մեր ապրելու իրավունքի, հանուն Արցախը հայկական պահելու», - եզրափակեց իր խոսքը ԱՀ Նախագահը:
Արտակ Բեգլարյանը շնորհակալություն  է հայտնել պետությանն ու ժողովրդին ծառայելու իրեն ընձեռնված հնարավորության համար: «Հիմա շատ մեծ մարտահրավերներ, խնդիրներ ունենք՝ և՛ երկար ժամանակ կուտակված, և՛ այս ճգնաժամով պայմանավորված: Ես իրոք լիահույս եմ, որ պարոն Վարդանյանի առաքելությունը հաջողությամբ կպսակվի։ Ես և մեր մյուս գործընկերները պատրաստ ենք կանգնել պարոն Վարդանյանի կողքին, որպեսզի համատեղ ավելի մեծ մասշտաբի հաջողություններ արձանագրենք»,- նշել  է նա։
Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է, որ  իր համար մեծ պատիվ ու շատ ավելի մեծ պատասխանատվություն է այս պահին ստանձնել Արցախի պետական նախարարի պաշտոնը:
«Այդ որոշումը կայացրել եմ՝ գիտակցելով ստեղծված իրավիճակի ողջ լրջությունը: Մենք պետք է հասկանանք, որ հիմա  մեզ համար հայրենական պատերազմ է, ճգնաժամային իրավիճակ, որը բոլորիցս պահանջելու է ուժերի, ջանքերի ներդրում, որպեսզի Արցախն ունենա իր անվտանգությունը, սուբյեկտայնությունն ու զարգացումը: Եթե մենք դա չգիտակցենք և չանենք ամեն ինչ այս նպատակին հասնելու համար,  կնշանակի մենք մեր պարտքը, որպես փորձ ու հնարավորություններ ունեցող մարդիկ, չենք կատարում մեր ժողովրդի առջև։
Երկու ամիս է՝ այստեղ եմ գտնվում, շատ մարդկանց հետ եմ հանդիպել և՛ գյուղերում, և՛ երիտասարդության հետ, և՛ կառավարության անդամների հետ, և՛ Ազգային ժողովում, և՛ տարբեր գործիչների հետ: Գուցե չեք զգում, բայց ուզում եմ ասել, որ արցախցիները բոլորի համար օրինակ են այն առումով, որ չնայած այս ծանր իրավիճակին, մնում են այստեղ, ապրում են, զավակներ են ունենում։ Եվ ես հպարտ եմ, որ կանգնած եմ ձեր կողքին, որպեսզի բոլորս ծառայենք, գործենք մեր հայրենիքը պահելու համար, որպեսզի ունենանք փայլուն ապագա։ Մենք Արցախը ստացել ենք մեր նախնիներից և պարտավոր ենք այն փոխանցել հայության հաջորդ սերունդներին»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Мы получили Арцах от наших предков и обязаны передать его следующим поколениям армян - Рубен Варданян 11/04/2022   16:20  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 4 ноября представил членам правительства и сотрудникам Аппарата государственного министра новоназначенного государственного министра Рубена Варданяна.
Как сообщает пресс-служба президента,  в своем выступлении глава государства поблагодарил Артака Бегларяна за проделанную самоотверженную работу и выразил уверенность, что он и впредь будет использовать весь свой потенциал, знания и опыт для развития Арцаха и повышения благосостояния нашего народа.
Представляя нового государственного министра, Араик Арутюнян отметил, что рад тому, что Рубен Варданян принял его предложение занять эту должность, поскольку он уже более 20 лет рядом с Арцахом и во время войны был здесь, затем начал более активно осуществлять социальные и благотворительные программы в Арцахе посредством проекта «Аврора Арцаху». По словам президента, сейчас чрезвычайно важны преданность Рубена Варданяна родине, его вера, сила, энергия, умение заражать ими других и объединяться вокруг идеи. Его опыт, возможности, ценные связи во всем мире на данном этапе нам крайне необходимы.
«Самое главное, что он верит в будущее Арцаха. Он убежден, что в Арцахе решается будущее всего армянского народа, и своим решением он подтвердил, что для него нет ничего важнее, чем приехать в Арцах и быть здесь с нами, разделив с нами нашу судьбу. Он с нами, и таких людей надо максимально поддерживать в деле служения Родине", - подчеркнул глава государства.
Араик Арутюнян заверил нового госминистра, что он будет иметь поддержку президента, правительства, парламента и всего народа Арцаха. «У вас нет другого пути, кроме как добиться успеха вместе с нами. Добиться успеха во имя Арцаха, во имя народа Арцаха, во имя нашего права жить на нашей исторической земле, во имя сохранения Арцаха армянским", - завершил свое выступление президент Республики Арцах.
Артак Бегларян поблагодарил за выпавшую ему возможность служить государству и народу. «Сейчас у нас много вызовов и проблем, как накопившихся за долгое время, так и обусловленных нынешним кризисом. Я искренне надеюсь, что миссия господина Варданяна увенчается успехом. Я и другие наши коллеги готовы встать рядом с господином Варданяном, чтобы вместе добиться успехов большего масштаба", - сказал он.
Рубен Варданян подчеркнул, что для него большая честь и большая ответственность занять в данный момент пост государственного министра Арцаха.
«Я принял это решение, осознав всю серьезность создавшейся ситуации. Мы должны понимать, что сейчас для нас идет отечественная война, кризисная ситуация, которая потребует от всех нас приложения сил и усилий, чтобы Арцах обеспечил свою безопасность, субъектность и развитие. Если мы этого не осознаем и не сделаем все возможное для достижения этой цели, то это будет означать, что мы, как люди с опытом и возможностями, не выполняем свой долг перед своим народом.
Я здесь уже два месяца, встречался со многими людьми: в селах, с молодежью, с членами правительства, депутатами Национального собрания, с разными деятелями. Может быть вы этого не чувствуете, но я хочу сказать, что народ Арцаха является примером для всех в том смысле, что, несмотря на эту сложную ситуацию, они остаются здесь, живут, рожают детей. И я горжусь тем, что стою рядом с вами, чтобы мы все служили, трудились для защиты нашей Родины, для светлого будущего. Мы получили Арцах от наших предков и обязаны передать его следующим поколениям армян", - сказал Рубен Варданян.