Ադրբեջանը փաստացի բռնազավթել է ՀՀ սուվերեն տարածքի որոշ հատվածներ. ԵԽ պատգամավոր 11/03/2022   17:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական Խորհրդարանի պատգամավոր Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոն հայտարարել է, որ կգործարկի բոլոր հնարավոր ջանքերը՝ Եվրախորհրդարանում ներկայացվելիք Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցում լրամշակումներ մտցնելու համար:
Նման հայտարարությամբ պատգամավորը հանդես է եկել այսօր Երեւանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում՝ նշելով, որ հաշվի են առնվելու Հայաստանում փաստահավաք առաքելության ընթացքում հավաքագրված ինֆորմացիան: «Ադրբեջանի կողմից իրականացրած վայրագությունների հատվածը խորհրդարանը չի կարող բաց թողնել: Վստահ եմ, որ կկարողանանք նախագիծը վերամշակել և հասնել մեր նպատակին»,- նշել է պատգամավորը՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանը փաստացի բռնազավթել է ՀՀ սուվերեն տարածքի որոշ հատվածներ: «Այս հարձակումների հետ կապված Եվրախորհրդարանը կարող է միայն քաղաքական ուղերձով հանդես գալ: Մենք լիազորություն չունենք պատժամիջոցներ կիրառելու, ընդամենը կարող ենք դիմել իշխանություններին և հայցել համապատասխան գործողություն, բայց լծակ չունենք պարտադրելու»,-նշել նա:
17:05 03/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպական Խորհրդարանի պատգամավորը դատապարտում է Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ
14:53 03/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽ պատգամավորներ Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոյի և Պետեր Վան Դալենի մամուլի ասուլիսը. ուղիղ
13:59 21/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով զեկուցող Անդրեյ Կովաչեւն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
23:33 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրոպական խորհրդարանի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի մի շարք առաջատար պատգամավորներ խստորեն դատապարտում են Ադրբեջանի ագրեսիան
12:08 22/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան է ժամանել Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահը
11:25 08/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽ-ն Թուրքիային կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և հարգել հայկական ժառանգությունը պաշտպանելու հանձնառությունը

Азербайджан фактически оккупировал ряд участков суверенной территории Армении - депутат Европарламента 11/03/2022   18:13  |  Лента новостей
Депутат Европарламента Фабио Массимо Кастальдо заявил, что приложит все возможные усилия для доработки доклада по Армении, который в ближайшее время будет представлен в Европарламенте. С таким заявлением он выступил в ходе пресс-конференции в Ереване. Он отметил, что примет во внимание информацию, собранную в ходе миссии по установлению фактов в Армении.
"Парламент не может пропустить часть, касающуюся зверств, совершенных Азербайджаном. Я уверен, что мы сможем проработать проект и достичь поставленной цели", - сказал депутат.
Член Европарламента констатировал, что Азербайджан фактически оккупировал некоторые участки суверенной территории Республики Армения.
"Что касается этих атак, то Европейский парламент может только выступать с политическими месседжами. У нас нет полномочий на введение санкций, мы можем только обращаться к властям и требовать соответствующих действий, но рычагов для принуждения у нас нет", — сказал он.