Վարչապետն ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Արին Կարապետին 11/03/2022 16:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր, Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Արին Կարապետին, ով Երևան է ժամանել՝ մասնակցելու Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովին:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Կարապետի այցը Հայաստան և Հայրենիքի հետ մշտական կապի պահպանումը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայ-շվեդական միջխորհրդարանական և միջկառավարական հարաբերությունների զարգացումը, այդ թվում՝ տնտեսության, Հայաստանի՝ ժողովրդավարական օրակարգի առաջմղման և այլ ուղղություններով: Այս առումով, ընդգծվել է բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
Արին Կարապետը նախ իր տպավորություններով է կիսվել Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովից և գոհունակությամբ ընդգծել աշխատանքների, տեղի ունեցող քննարկումների արդյունավետ անցկացման փաստը: Շվեդիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավորը կարևորել է տարբեր երկրների խորհրդարանների հայ պատգամավորների միջև մշտական կապերի ստեղծումն ու ամրապնդումը, ինչը կնպաստի արտերկրում հայանպաստ գործունեությանը:
Կարևորվել է Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ակտիվ գործունեությունը, երկու երկրների միջև ավիահաղորդակցության կազմակերպմանն ուղղված քայլերի իրականացումը: Քննարկվել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը, Համաշխարհային հայկական առաջին գագաթնաժողովն ամենամյա դարձնելու հնարավորություններին վերաբերող հարցեր:

Премьер Армении подчеркнул важность развития отношений со Швецией: Пашинян принял Арина Карапета 11/03/2022   17:54  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял депутата парламента Швеции, председателя группы дружбы Швеция-Армения, армянина по происхождению Арина Карапета, прибывшего в Ереван для участия в первом Всемирном армянском саммите. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства РА.
Премьер-министр приветствовал визит г-на Карапета в Армению и поддержание постоянной связи с Родиной. Никол Пашинян подчеркнул важность развития армяно-шведских межпарламентских и межправительственных отношений, в том числе в сфере экономики, продвижения демократической повестки Армении и в других направлениях. В этой связи подчеркнута необходимость организации взаимных визитов на высоком уровне.
Арин Карапет сначала поделился своими впечатлениями от первого Всемирного армянского саммита и с удовлетворением отметил факт эффективного проведения работ и состоявшихся обсуждений. Депутат парламента Швеции подчеркнул важность установления и укрепления постоянных связей между депутатами-армянами парламентов разных стран, что будет способствовать проармянской деятельности за рубежом.
Была отмечена важность активной деятельности группы дружбы Швеция-Армения и реализации шагов, направленных на организацию авиасообщения между двумя странами. Был обсужден ряд вопросов расширения сотрудничества двух стран в различных сферах.
Были обсуждены вопросы укрепления отношений Армения-диаспора, а также возможности сделать первый Всемирный армянский саммит ежегодным мероприятием.
16:30 13/06/2019  |  Лента новостейВ парламенте Швеции выразили готовность к дальнейшему упрочению связей с Арменией
10:42 12/06/2019  |  Лента новостейСпикер парламента Армении встретился с королем Швеции
16:59 07/06/2019  |  Лента новостейДелегация во главе со спикером парламента Армении отправится в Швецию
15:26 06/06/2019  |  Лента новостейПашинян поздравил премьера Швеции с национальным праздником
13:22 06/06/2019  |  Лента новостейАрмен Саркисян: Швеция является одним из надежных и стабильных партнеров Армении