«Մենք ապրում ենք բռնապետությունում». հարցաքննության են հրավիրվել Վահե Հակոբյանը, նրա եղբայրն ու անգամ եղբոր կինը 11/03/2022   15:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անձեռնմխելիությունից զրկելու համար հիմքեր են պետք, որը, համոզված եմ, այսօրվա այսպես կոչված իրավապահները չունեն։ Դա միգուցե իրենց ցանկությունն է, բայց մի բան է ունենալ ցանկություն, մի բան է՝ կարողանալ առարկայան կիրառել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանը։
Հիշեցնենք, որ «Ժողովուրդ» օրաթերթն այսօր գրել էր, որ ՀՀ նորանշանակ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն առաջիկայում խորհրդարան կմտնի 3 պատգամավորի մեղադրանք առաջադրելու եւ կալանավորելու միջնորդությամբ:
Խոսքը «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի, նույն խմբակցության պատգամավորներ Վահե Հակոբյանի եւ Արմեն Չարչյանի մասին է, որոնց դատախազը կմիջնորդի պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկել:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Գլխավոր դատախազությունում նշված անձանց վերաբերյալ այս պահին որևէ միջնորդություն առկա չէ:
Վահե Հակոբյանն էլ նշեց, որ ծանոթ է հրապարակմանը և ընդգծեց ՝ անձեռնմխելիությունից զրկելու համար հիմքեր են պետք, որոնք առկա չեն։
«Ցավոք, այսօր Նիկոլ Փաշինյանին հաջողվեց ամբողջ իրավապահ համակարգն իր տակ մտցնել և գլխավոր դատախազի նշանակումը վերջնակետն էր։ Թե՛ նախաքննական վարույթ իրականացնողները, թե՛ վերահսկողություն իրականացնող մարմինները, թե՛ Էրիկ Ալեքսանյանի կալանավորումը մեսիջ էր բոլոր փաստաբաններին՝ վախը բռնելու համար։ Սա է այսօրվա մեր իրականությունը։ Մենք ապրում ենք բռնապետությունում»,- նշեց Վահե Հակոբյանը։
Իսկ թե արդյո՞ք այս ընթացքում իր մասնակցությամբ որևէ գործով ինչ-որ գործողություն իրականացվել է, Հակոբյանը նշեց, որ մի քանի գործով վկայի կարգավիճակ ունի, որքանով գիտի՝ առաջիկայում իրեն պետք է հրավիրեն՝ ևս մեկ լրացուցիչ հարցաքննության, իսկ թե որ գործով՝ տեղեկություն չունի։ Հակոբյանը ծանուցագիր ստացել էր, որն ուշացումով է ստացել, իրեն խոստացել են՝ ծանուցագրի ժամկետը փոփոխել և նորից հրավիրել։ Բացի այդ՝ հրավիրվել են նաև Վահե Հակոբյանի եղբայրը և եղբոր կինը. «Չորս ու կես տարի է՝ այս վիճակում ենք ապրում»։
«Փաստինֆո»-ն կապ հաստատեց նաև նույն խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանի հետ, որը զերծ մնաց մեկնաբանություններից, իսկ խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի մեկնաբանությունը կներկայացնենք ավելի ուշ։
09:39 30/08/2022  |  ՄամուլԻնչու Կոմբինատից ստացված նվերով Կառավարությունը չի մարում անապահովների վարկերը. «Ժողովուրդ»
10:53 25/08/2022  |  ՄամուլԿառավարությանը բաժնետոմս նվիրած ընկերության բաժնետերերից մեկը Վահե Հակոբյանի եղբայրն է. «Ժողովուրդ»
15:51 10/08/2022  |  ՔաղաքականՄենք արեցինք այն, ինչ կարողացանք անել, իսկ ով մեզ մեղադրում է՝ հրապարակն էլ է ազատ, կառավարության դիմացն էլ է ազատ, թող գնան և իշխանափոխություն անեն.Վահե Հակոբյան
16:22 08/07/2022  |  ՔաղաքականՄանվել Փարամազյանը մեզ հետ ճանապարհ է անցել. այն, ինչ երեկ կատարվեց՝ ինձ համար կանխատեսելի էր.Վահե Հակոբյան
10:52 06/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻմ օրակարգում մանդատ վայր դնելու հարց չկա, մնալու եմ այնքան, մինչև գնա Նիկոլը.Վահե Հակոբյան

"Мы живем при диктатуре": депутат НС Армении Ваге Акопяна и его родственников вызвали на допрос 11/03/2022   17:22  |  Лента новостей
Чтобы лишить неприкосновенности, нужны основания, которых, по моему убеждению, у нынешних так называемых правоохранителей нет, заявил депутат парламента РА от блока "Армения" Ваге Акопян в беседе с "ФактИнфо".
"Возможно, это их желание, но одно дело иметь желание, другое – воплотить его в реальность", - сказал он.
Напомним, газета "Жоговурд" сегодня написала, что новый генпрокурор Армении Анна Вардапетян в ближайшие дни будет ходатайствовать перед парламентом о лишении депутатской неприкосновенности трех депутатов и их аресте.
Речь идет о главе фракции "Армения" Сейране Оганяне и двух депутатах от той же политсилы  - Армене Чарчяне и Ваге Акопяне.
Как заявили "ФактИнфо" в надзорном ведомстве Армении, какого-либо ходатайства относительно упомянутых лиц в Генпрокуратуре на данный момент нет.
При этом Ваге Акопян сообщил, что ознакомился с публикацией. Депутат подчеркнул, что для лишения неприкосновенности нужны основания, которых нет.
"К сожалению, сегодня Николу Пашиняну удалось подчинить себе всю правоохранительную систему, и назначение генерального прокурора поставило точку в этом вопросе. И органы предварительного следствия и органы, осуществляющие надзор, и история с арестом Эрика Алексаняна – это месседж всем адвокатам для предостережения. Это наша сегодняшняя реальность. Мы живем  в диктатуре", - отметил Ваге Акопян.
В ответ на вопрос по поводу  проведения по какому-либо делу действий с его участием, Акопян заявил, что у него статус свидетеля по нескольким делам; насколько ему известно, скоро его должны пригласить еще на один дополнительный допрос, но сведений относительно какого конкретного дела, он не располагает. Кроме того, на допрос вызвали также брата Ваге Акопяна и невестку. "Так и живем уже четыре с половиной года", - добавил он.