2023թ-ին ՀՀ-ում ՆԳՆ և Արտաքին հետախուզական ծառայություն կստեղծվեն (տեսանյութ) 11/02/2022 12:34 | ԼՐԱՀՈՍ
2023 թվականին Հայաստանում սպասվում է երկու կարևոր ինստիտուցիոնալ փոփոխություն՝ կստեղծվի Ներքին գործերի նախարարություն ու Արտաքին հետախուզական ծառայություն: Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երկու օրենսդրական փաթեթներն էլ առաջիկայում կընդունվեն կառավարության կողմից ու կուղարկվեն Ազգային ժողով, ակնկալում եմ խորհրդարանի աջակցությունը», - հավելեց Փաշինյանը:
Նա Արտաքին հետախուզական ծառայության ստեղծումը չափազանց կարևոր է համարում:
«Բայց նաև ուզում եմ ասել, որ բազմաթիվ քննարկումների արդյունքում եկել ենք եզրակացության, որ Արտաքին հետախուզական ծառայության գործունեությունը ստանդարտ մեր պետական կառավարչական հիմնարկների գործունեության տրամաբանության մեջ պիտի չլինի, հակառակ դեպքում, իմաստը կկորցնի», - ասաց նա:

Служба внешней разведки и МВД в Армении будут созданы в 2023 году - Пашинян 11/02/2022   12:59  |  Лента новостей
Министерство внутренних дел(МВД) и Служба внешней разведки в Армении будут созданы в 2023 году.  Об этом сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян на парламентских слушаниях по госбюджету на 2023 год.
“В 2023 году ожидается два важных институциональных изменения: создание МВД и Службы внешней разведки. "Два законопроекта в ближайшее время будут приняты правительством и направлены в Национальное собрание. Я рассчитываю на поддержку”, - заявил премьер
Пашинян считает создание Службы внешней разведки крайне важным.
"Но я также хочу сказать, что по итогам многочисленных дискуссий мы пришли к выводу, что деятельность Службы внешней разведки Армении не должна быть в логике деятельности наших государственных управленческих учреждений, иначе она потеряет смысл", - сказал Пашинян.