ԼՂ կարգավիճակի հարցն արժե թողնել հաջորդ սերունդներին, երբ արդար որոշման համար կողմերի համար ընդունելի պայմաններ կստեղծվեն. Կոպիրկին (տեսանյութ) 11/01/2022   12:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն այն հարցն է, որն արժե թողնել հաջորդ սերունդներին, երբ արդար որոշման համար բոլոր կողմերի համար ընդունելի պայմաններ կստեղծվեն։ Այդ մասին «Պրիմակովյան ընթերցումների» ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ պատասխանելով ԼՂ հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշման մասին հարցին։
Դեսպանը շեշտել է, որ կարգավորման ողջ համալիրը պետք է ձեռք բերվի Հայաստանի և Ադրբեջանի պայմանավորվածությունների արդյունքում։ Այդ համատեքստում շոշափվել է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայամանգրի հարցը։
«Ինչ վերաբերում է խաղաղության պայմանագրին, ապա դատելով Սոչիի հանդիպման արդյունքներից, կան հարցեր, որոնք դեռևս չի հաջողվում համաձայնեցնել, բայց որոնց ուղղությամբ կշարունակվի աշխատանքը», -ասել է Հայաստահնում ՌԴ դեսպանը։
13:09 31/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄահացել է արցախյան շարժման առաջամարտիկ Մաքսիմ Միրզոյանը
10:46 31/10/2022  |  ՄեկնաբանությունՀայ ժողովուրդը մշտապես տեր է կանգնել արցախաբնակ իր հատվածի արդարացի պայքարին և շարունակելու է դա անել՝ անկախ հնարավոր դժվարություններից և վտանգներից. «Համախմբում» շարժման հայտարարությունը

Вопрос статуса Нагорного Карабаха следует оставить следующим поколениям – посол России в Армении 11/01/2022   12:21  |  Лента новостей
Вопрос статуса Нагорного Карабаха следует оставить следующим поколениям – Копыркин, заявил Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин сказал в беседе с журналистами на полях "Примаковских чтений".
"Я могу только повторить в данном случае то, что неоднократно заявлялось российским руководством, в том числе президентом Путиным. На наш взгляд, вопрос статуса Нагорного Карабаха - это тот вопрос, который следовало бы оставить следующим поколениям, когда будут сформированы условия для приемлемого для всех, справедливого решения этого вопроса", - сказал посол России в Армении Сергей Копыркин.
Посол отметил, что весь комплекс урегулирования должен быть продуктом договоренности Армении и Азербайджана.
"Что касается мирного договора и то, какие положения, должны войти в него, то судя по результатам встречи в Сочи, есть вопросы, которые пока не удается согласовать, но по которым будет продолжена работа", - сказал посол.