Հայաստանն ու Իրանը պլանավորում են ապրանքաշրջանառությունը հասցնել 3 մլրդ դոլարի. Իրանի նախագահ 11/01/2022 16:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Լիովին իրատեսական է, որ Հայաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը հասցվի 3 մլրդ դոլարի։ Այդ մասին, IRNA գործակալության փոխանցմամբ, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ունեցած հանդիպումից հետո կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսին։
Իրանի նախագահը հույս է հայտնել, որ Փաշինյանի այցը շրջադարձային նշանակություն կունենա երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման գործում։ Ռաիսին շեշտել է, որ տնտեսության, առևտրի, անվտանգության ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացումն այսօրվա հանդիպմանը քննարկված գլխավոր թեմաներից է եղել։
Ռաիսին նշել է, որ Հայաստանի հետ առևտրաշրջանառությունը վերջին ամիսներին 43 տոկոսով աճել է, բայց կողմերը պլանավորում են այն հասցնել 3 մլրդ դոլարի։ Երկու երկրների միջև առկա հարաբերությունները, Ռաիսիի գնահատմամբ, տարածաշրջանային ու միջազգային մասշտաբով ավելի լավ հարաբերությունների կհանգեցնեն։
«Կովկասը հանդիսանում է Իրանի պատմության, քաղաքակրթության և մշակույթի մի մասը, և մենք զգայուն ենք այդ տարածաշրջանում ընթացող իրադարձությունների հարցում։ Կովկասում անվտանգությունն ու խաղաղությունը շատ կարևոր են Իրանի համար։ Մենք գտնում ենք, որ Կովկասում խնդիրները պետք է լուծեն միայն տարածաշրջանային խաղացողները և օտար ուժերի ցանկացած միջամտություն կհանգեցնի նոր մարտահրավերների»,-ընդգծել է Ռաիսին։

Визит Пашиняна в Тегеран станет поворотным моментом в отношениях двух стран – президент Ирана 11/01/2022   16:25  |  Лента новостей
Визит премьер-министр Армении Никола Пашиняна в Тегеран станет поворотным моментом в отношениях двух стран. Об этом, как передает агентство IRNA, заявил президент Ирана Эбрахим Раиси на пресс-конференции с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в культурно-историческом комплексе "Саадабад".
"Безусловно, визит Пашиняна в Тегеран станет поворотной точкой для расширения отношений двух стран", - сказал он.
Упомянув о прошлых встречах с Пашиняном, Раиси по итогам встречи с премьер-министром Армении назвал развитие отношений в сферах экономики, торговли и безопасности главной темой переговоров.
Президент Ирана назвал вполне реалистичным возможность увеличения товарооборота с Арменией до $3 млрд.
Отметив, что товарооборот между двумя странами за последние месяцы вырос на 43%, президент Ирана заявил, что стороны планируют довести его до $3 млрд.
По его словам, хорошие связи между двумя странами приведут к улучшению отношений в регионе и мире.
"Кавказский регион является частью исторического, культурного и цивилизационного прошлого Ирана, и мы очень трепетно относимся к этому региону. Безопасность и стабильность на Кавказе для Ирана очень важны", - добавил Раиси.
"Мы считаем, что проблемы на Кавказе должны решать региональные акторы, и любое вмешательство извне приведет к новым вызовам", - отметил президент Ирана.