ՀՀ տարածք մխրճված ադրբեջանական ստորաբաժանումները կորուստներ են կրել և հետ են քաշվել. ԶՈՒ ԳՇ պետ 10/31/2022   19:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դիրքային փոխհրաձգությունների արդյունքում ՀՀ տարածք մխրճված ադրբեջանական ստորաբաժանումները կորուստներ են կրել և հետ են քաշվել։ Խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ զինված ուժերի ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանը։
Հարցին՝ ինչո՞ւ մեր տարածք մխրճված հակառակորդի զինվորներին չեն գերեվարել և փոխանակել մեր գերիների ԳՇ պետը պատասխանեց.
«Հակառակորդին գերեվարելու համար պետք էր նրան ընդհուպ մոտենալ և մեր զինվորների կյանքին վտանգ չպատճառելու համար` մենք դրան չենք գնացել»,-ասաց Ասրյանը:
Նրա խոսքով՝ ներկա դրությամբ Ջերմուկում կա գծագրված առաջնագիծ, որն ապահովում է Ջերմուկի անվտանգությունը։
ԳՇ պետը նաև հավելեց, որ հակառակորդի ուժերը Ջերմուկի կենտրոնից այժմ 5.5-6 կիլոմետր հեռավորության վրա են։
23:07 18/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈւրուգվայի Սենատորների պալատը հայտարարությամբ դատապարտել է ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածք Ադրբեջանի ներխուժումը

Вклинившиеся на территорию Армении азербайджанские подразделения с потерями отошли назад – глава Генштаба 10/31/2022   19:47  |  Лента новостей
В результате позиционных перестрелок подразделения противника, вклинившиеся на территорию Армении, отошли назад, заявил журналистам в парламенте начальник Генштаба ВС РА генерал-майор Эдвард Асрян.
Начальник Генштаба ВС Армении ответил на вопрос журналистов, почему попавшая в окружение азербайджанская группа не была взята в плен.
“Подразделения ВС противника, неся потери, отступили. Чтобы взять в плен, необходимо было подойти близко, что поставило бы под угрозу жизни армянских военнослужащих. Мы не пошли на это", - сообщил Асрян.
По его словам, на данный момент в направлении Джермука  существует четко очерченная линия, обеспечивающая безопасность города. “После 16 сентября я дважды посещал это направление, там все скоординировано, ситуация относительно стабильная", - сказал Асрян.
Начальник Генштаба добавил, что силы противника в настоящее время находятся в 5.5-6 километрах от центра Джермука.