Փաշինյանն ՀԱՊԿ խորհրդի նիստում անդրադարձել է ՀԱՊԿ արձագանքի շուրջ Հայաստանի ակնկալիքներին 10/28/2022   17:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ, որն անցկացվել է տեսակոնֆերանսի ձևաչափով:
Նիստին մասնակցել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
Նիստում քննարկվել են Հավաքական անվտանգության խորհրդի ս/թ սեպտեմբերի 13-ի նիստին ընդունված արձանագրային որոշմամբ Հայաստան ուղարկված առաքելության աշխատանքի արդյունքում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի զեկույցը:
Նիստի ընթացքում ՀՀ վարչապետը նշել է, որ գլխավոր քարտուղարի զեկույցը մեծապես արտահայտում է առկա իրողությունները, մասնավորապես ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժման փաստը և դրա կրկնության վտանգը, ինչպես նաև ադրբեջանական ուժերի՝ ելման դիրքեր վերադառնալու անհրաժեշտությունը:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀԱՊԿ արձագանքի շուրջ Հայաստանի ակնկալիքներին: Մասնավորապես, ևս մեկ անգամ ընդգծել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ 2021 թվականի մայիսի 12-ին և դրանից հետո, այդ թվում՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ին սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիային ՀԱՊԿ-ի կողմից հստակ քաղաքական գնահատական տալու և Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու ուղղությամբ ճանապարհային հստակ քարտեզի ձևավորման անհրաժեշտությունը: Նիստի արդյունքներով ՀԱՊԿ երկրների ԱԳ նախարարներին տրվել է որոշման նախագիծ համաձայնեցնելու հանձնարարական:
15:24 28/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանն ընդունել է Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղար Յուրգեն Շտոքին
13:42 28/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը
10:36 28/10/2022  |  ՄամուլՄետրոպոլիտենում որևէ կայարան չի բացվել. Փաշինյանը խաբել է. մաս 122. «Ժողովուրդ»
10:22 28/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն արձագանքել է Պուտինին ու հայտարարել, որ համաձայնություն են տվել ռուսական կողմի բազային առաջարկներին
10:07 28/10/2022  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանն SMS է ուղարկել՝ հորդորելով ՔՊ-ականներին ընդդիմությանը «վրա չտալ». «Հրապարակ»
22:33 27/10/2022  |  Քաղաքական«Պուտինի մեսիջն էր՝ ցանկանում եք թուրքահպատակ լինել, Արցախը կորցնել, հայի կերպարը վաճառել՝ խնդրեմ, հետո չասեք ՌԴ-ն նիկոլին պոդվալում էր պահում».Գառնիկ Դավթյան
21:52 27/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍուտը ստի հետեւից է ասում պարոնը, սա կա՛մ խուճապի արդյունք է, կամ դիլետանտության. Արամ Սարգսյանը համոզված է՝ երկու ամսում հնարավոր չէ սահմանների դելիմիտացիա իրականացնել
18:16 27/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը դատապարտում է ահաբեկչությունն՝ իր բոլոր ձևերով և դրսևորումներով. ՀՀ վարչապետը ցավակցական հեռագիր է հղել ԻԻՀ նախագահին
14:12 27/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը շարունակում է անշեղորեն իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումները, և այս համատեքստում բարձր ենք գնահատում Միացյալ Թագավորության կառավարության աջակցությունը. Փաշինյան

Пашинян на саммите ОДКБ заявил о необходимости формирования четкой дорожной карты по восстановлению территориальной целостности Армении 10/28/2022   18:20  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в формате видеоконференцсвязи состоялось внеочередное заседание Совета коллективной безопасности ОДКБ. Об этом сообщает пресс-служба премьера Армении.
В заседании также приняли участие президент Российской Федерации Владимир Путин, президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, президент Республики Кыргызстан Садыр Жапаров, президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
В ходе заседания обсужден доклад генерального секретаря ОДКБ по итогам работы миссии, направленной в Армению протокольным решением, принятым на заседании Совета коллективной безопасности от 13 сентября текущего года.
В ходе заседания премьер-министр Армении отметил, что в докладе генерального секретаря в основном отражены существующие реалии, в частности, факт вторжения азербайджанских подразделений на суверенную территорию Республики Армения и опасность повторения подобного явления, а также необходимость возвращения азербайджанских сил на исходные позиции.
Премьер-министр Пашинян коснулся ожиданий Армении в плане реакции со стороны ОДКБ. В частности, он еще раз подчеркнул необходимость четкой политической оценки со стороны ОДКБ в отношении азербайджанской агрессии, развязанной против суверенной территории Республики Армения 12 мая 2021 года и после этого, в том числе 13-14 сентября 2022 года, и формирования четкой дорожной карты по восстановлению территориальной целостности Армении.