Անդրկովկասի աշխարհաքաղաքական դասավորությունը փոխել ցանկացող ուժերը փորձում են Ռուսաստանին դուրս մղել տարածաշրջանից և վերացնել հայկական պետականությունը. Բակո Սահակյանը՝ «Լազարևյան ակումբի» նիստին 10/28/2022   11:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ես որևէ կասկած չունեմ, որ այստեղ ներկա են մարդիկ, ովքեր ոչ միայն հայ-ռուսական համագործակցության շարունակականության կողմնակից են, այլև նրանցից յուրաքանչյուրն իր հնարավորությունների սահմանում ակտիվորեն մասնակցում է այդ գործընթացին։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին «Լազարևյան ակումբ»-ի նիստի ժամանակ հայտարարել է Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանը։
«Ուզում եմ հատուկ շեշտել, որ չի եղել որևէ նիստ, որտեղ չշոշափվի Արցախը, նրա անցյալի և ապագայի հարցը։ Եվ դա լրիվ օբյեկտիվ է, քանի որ Արցախը խաղացել է, խաղում է և կխաղա էական դեր Անդրկովկասի աշխահաքաղաքական իրավիճակի, Հայաստանի և հայ ժողովրդի ու պատմության մեջ։ Դժվար է թերագնահատել Արցախի դերը տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական բալանսի հաստատման, անվտանգ և կանխատեսելի աշխարհաքաղաքական կոնֆիգուրացիաների ձևավորման հարցում՝ նաև Ռուսաստանի համա»,-շեշտել է Սահակյանը։
Արցախի նախկին նախագահը նկատել է, որ հայ ժողովուրդը պատմության բեկումնային փուլում է գտնվում և կանգնած է անվտանգային լուրջ սպառնալիքների առաջ։ Սահակյանը շեշտել է՝ տարածաշրջանում անվտանգային սպառնալիքները չեզոքացնելու և անդառնալի հետևանքներից խուսափելու համար պետք է համատեղել ուժերը։
«Այդ համատեքստում առավել ակնհայտ է Թուրքիայի քաղաքականությունը, նրա գործունեությունը 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո։ Թուրքիան, լինելով ՆԱՏՕ-ի անդամ, ընդհանրապես չի թաքցրել և հիմա էլ չի թաքցնում, որ ակտիվորեն աջակցել է Ադրբեջանին՝ Արցախի դեմ իրականացված ագրեսիայի ժամանակ։ Հիմա Արցախը ծանր վիրավոր է, իսկ մեր թշնամիները չեն թաքցնում, որ ցանկանում են վերջնականապես վերջ տալ Արցախի Հանրապետությանը, որպեսզի իրենց զավթողական ու էթնիկ զտման քաղաքականությունն ավարտին հասցնեն։ Ակնհայտ է, որ Անդրկովկասի աշխարհաքաղաքական դասավորությունը փոխել ցանկացող ուժերը, փորձում են Ռուսաստանին հանել տարածաշրջանից և վերացնել հայկական պետականությունը»,-նշել է Սահակյանը։
Սահակյանը կոչ արեց՝ քանի դեռ կա հնարավորություն, համատեղել ուժերը՝ անդառնալի հետևանքներից խուսափելու համար և հորդորեց ազգային շահերին սպառնացող քայլերից զերծ մնալ։
Լավ է, որ մեր հասարակությունների մեջ կամ մարդիկ, ովքեր գիտեն, անկեղծորեն աջակցում են հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությանը։ Ուզում եմ առանձնացնել Կոնստանտին Զատուլինին. նա առանձնահատուկ դեր ունի ռուս-հայկական հարաբերությունների զարգացման մեջ։ օգտվելով հնարավորությունից՝ ուզում եմ դրա համար հատուկ շնոհակալություն հայտնել նրան՝ իր դիրքորոշման համար»,-ընդգծել է Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանը։
22:00 01/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻմ ղեկավարությամբ կառուցված Վարդենիս - Մարտակերտը թուրքին նվեր տվին․ Վարդանյան
12:37 14/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ խաղաղապահների գործունեությունն էֆեկտիվ է. Բակո Սահակյան
18:43 08/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ նախկին իշխանությունները միակողմանի զիջումների առաջարկ չեն արել. Բակո Սահակյան Tert.am
21:05 22/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանի թիկնապահը մահվանից առաջ ասել է, որ իր դեմ որս է սկսվել
12:59 01/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սա է ամբողջ ճշմարտությունը․․․»․ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը նամակներ են հրապարակել
13:42 21/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Տեղի է ունեցել երկու հանդիպում՝ եռակողմ եւ քառակողմ. Հայաստանի ու Արցախի նախագահները քննարկում են Արցախյան ճակատում ստեղծված վիճակը

Надо прекратить заигрывание, представляющее прямую угрозу нашим национальным интересам - экс-президент Арцаха 10/28/2022   12:11  |  Лента новостей
Карабах играл, играет и будет играть одну из ключевых ролей в истории, геополитике Закавказья, армянского народа и государственности. Об этом заявил бывший президент Республики Арцах Бако Саакян на открытии "Лазаревского клуба" в пятницу в Ереване.
По словам Саакян, трудно переоценить роль Карабаха в обеспечении военно-стратегического баланса в регионе, формировании безопасной и предсказуемой геополитической конфигурации также и для России.
"Сегодня мы переживаем переломный этап. Наши страны и народы сталкиваются с глубинными угрозами безопасности. Мы оказались перед серьезным выбором - либо с учетом быстро меняющегося миропорядка внести существенные корректировки в нашу жизнедеятельность, либо, не замечая происходящих перемен, скатываться на уготовленные для нас определенными силами позиции. Это будет иметь опасные последствия", - сказал Саакян.
По его словам, на кону наше общее будущее. Как отметил он, для недопущения таких последствий и нейтрализации угроз необходимо проводить ярко выраженную принципиальную и максимально активную политику.
В данном контексте особенно показательна политика Турции, ее действия до и после 44-дневной войны 2020 года, навязанной Азербайджаном Нагорному Карабаху”, напомнил он.
Саакян подчеркнул, что Турция – член НАТО - не скрывала и до сих пор заявляет о том, что именно она стояла рядом с Азербайджаном, активно поддерживала его в агрессии против Арцаха.
“Сейчас Арцах тяжело ранен, а у наших врагов нескрываемое искушение окончательно уничтожить карабахскую армянскую государственность с тем, чтобы осуществить свои экспансионистские планы. Очевидно, что силы, которые хотят переделки политического ландшафта Кавказа, вытеснения России и демонтажа армянской государственности, в качестве ключевого компонента для достижения успеха рассматривают уничтожение Нагорного Карабаха. Так было в прошлом, то же самое мы видим сейчас”, - заявил он.
Допустить этого нельзя и, как отметил он,  пока есть возможность, необходимо совместными усилиями предпринять соответствующие шаги.
“Надо исключить ошибки и просчеты, которые будут иметь необратимые последствия. Надо прекратить заигрывание, представляющее прямую угрозу нашим национальным интересам. И хорошо, что в наших обществах есть люди, а их большинство, которые знают подлинную цену и искренне дорожат дружбой между нашими народами", - указал Бако Саакян.
Бако Саакян особо отметил роль Константина Затулина в укреплении армяно-российские отношений и поблагодарил за его активную позицию.