Եթե չկա Լեռնային Ղարաբաղ, ապա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նոյեմբերի 9-ին ինչի՞ տակ է ստորագրել.Ալեն Սիմոնյան(տեսանյութ) 10/28/2022 17:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Եթե չկա Լեռնային Ղարաբաղ, ապա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նոյեմբերի 9-ին ինչի՞ տակ է ստորագրել: Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում շատ հստակ և պարզ նշված է Լեռնային Ղարաբաղ: ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում հայտարարեց ՀՀ Աժ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ պատասխանելով Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի այն հայտարարությանը, թե Լեռնային Ղարաբաղի շրջան չկա:
Ալեն Սիմոնյանը Գաֆարովային հիշեցրեց Ռամիլ Սաֆարովի մասին՝ նշելով որ որևէ ազգության կամ պետության ցինիզմն ու գործելաոճը հասկանալու ու պատկերացնելու համար, հարկավոր է հիշել Սաֆարովին, որը հյուրանոցի համարում քնած ժամանակ սպանել է հայ սպային, և իր վայրագության համար նրան Ադրբեջանում հերոսի կոչում են տվել։
Այս ամենը ՀՀ ԱԺ նախագահն ասաց ի պատասխան Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հայտարարություններին, թե հայ զինծառայողներն, իբր, ռազմական հանցագործություններ են թույլ տվել։
Ալեն Սիմոնյանը դիմելով ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին, առաջարկեց ԱՊՀ-ի հովանու ներքո կազմակերպել Ադրբեջանում պահվող անձանց վերադարձը:
«Իմ ադրբեջանցի գործընկերը կարող են նրանց անվանել Լեռնային Ղարաբաղի ծովահեններ, հանցագործներ, բայց նրանք ընդամենը մարդիկ են, որոնք մոլորվել են և հայտնվել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքում` կրակի դադարեցման մասին նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո: Եկեք առաջարկենք մեր ադրբեջանցի գործընկերներին հաջորդ նիստին իրենց հետ բերել բոլոր պահվող անձանց, որովհետև նրանց ծնողները և հարազատները ամեն օր մեզանից պահանջում են, որպեսզի դրանով զբաղվենք»,- ասաց Սիմոնյանը:

"Если Нагорного Карабаха нет, то под чем подписался Алиев": Симонян поставил на место Гафарову(ВИДЕО) 10/28/2022   17:51  |  Лента новостей
Если Нагорного Карабаха нет, то под чем 9 ноября подписался президент Азербайджан Ильхам Алиев. Об этом в ходе заседания Межпарламентской Ассамблеи стран СНГ в Астане  сказал спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян, парируя заявление председателя Милли Меджлиса Азербайджана Сахибы Гафаровой о том, что "Нагорного Карабаха нет".
"Я очень удивляюсь. Если Нагорного Карабаха не существует, то под чем подписался 9 ноября президент Азербайджана Ильхам Алиев? В документе от 9 ноября Нагорный Карабах упоминается очень четко и ясно", — подчеркнул Симонян.
Примечательно, что Гафарова в попытке оправдать чудовищные военные преступления своих соотечественников, шокировавшие весь цивилизованный мир, допустила оговорку по Фрейду, признав, что "вооруженные силы Азербайджана их совершили", но быстро поправила себя. Но, как говорится, слово не воробей – вылетит, не поймаешь.
Спикер парламента Армении освежил память Гафаровой, напомнив ей об азербайджанском офицере Рамиле Сафарове, который зарубил армянского офицера Гургена Маргаряна, когда последний спал.
"Чтобы понять и представить себе цинизм и действия какого-то государства, достаточно посмотреть на пример того, как на таком же мероприятии международного формата можно зарубить топором спящего человека в номере отеля. Это сделал "бравый" солдат Сафаров, который сейчас является героем Азербайджана. Этого достаточно, чтобы представить, кто и как действует", - подчеркнул Симонян.
Ален Симонян также предложил председателю Совета Федерации России Валентине Матвиенко организовать возвращение удерживаемых в Азербайджане армян под эгидой СНГ.
"Моя коллега (из Азербайджана - прим. ред.) может называть их пиратами Нагорного Карабаха, преступниками, но это всего лишь люди, которые заблудились и оказались на территориях, перешедших под контроль Азербайджану после заключения трехстороннего заявления от 9-10 ноября. Давайте предложим нашим азербайджанским коллегам на следующее заседание привести с собой всех тех лиц, которых они удерживают, ведь их родсывеннники и родители каждый день просят нас об этом", - заключил Симонян.