Կառավարության նիստը մեկնարկեց լռության րոպեով՝ ի հիշատակ 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության զոհերի 10/27/2022 11:15 | ԼՐԱՀՈՍ
«Այսօր լրանում է 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության 23-րդ տարելիցը։ Այդ ահաբեկչությունը հարձակում էր ՀՀ ինքնիշխանության և անկախության, ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանության դեմ։ ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ խորհրդարան ներխուժած ահաբեկչական խումբը սպանեց ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանին, ԱԺ նախագահի տեղակալներ Յուրի Բախշյանին և Ռուբեն Միրոյանին, օպերատիվ հարցերով նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանին, ԱԺ պատգամավորներ Հենրիկ Աբրահամյանին, Արմենակ Արմենակյանին, Միքայել Քոթանյանին»,-իր խոսքում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

В правительстве Армении минутой молчания почтили память жертв теракта в парламенте в 1999 году 10/27/2022   11:32  |  Лента новостей
Члены правительства Армении  минутой молчания сегодня почтили память жертв теракта в парламенте РА, совершенного 27 октября 1999 года.
"Сегодня  исполняется 23-я годовщина со дня теракта 27 октября 1999 года. Этот теракт был нападением на суверенитет и независимость Республики Армения, на власть, избранную народом", - заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
Он напомнил, что 27 октября 1999 года в парламент ворвалась террористическая группа. В момент, когда в зале заседаний проходил правительственный час, террористы убили премьер-министра Вазгена Саркисяна, спикера парламента Карена Демирчяна, а также вице-спикеров Юрия Бахшяна и Рубена Мирояна, министра по оперативным вопросам Леонарда Петросяна, депутатов Генриха Абрамяна, Арменака Арменакяна и Микаела Котаняна.