Այս պահին կա հնարավորություն՝ հոկտեմբերի 27-ի ամբողջական բացահայտման համար.Անդրանիկ Քոչարյանը Գլխավոր դատախազին հորդորեց հետևողական լինել (տեսանյութ) 10/27/2022 11:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Խորհրդարանական ճեազրույցների մեկնարկին ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության զոհերի հիշատակը:
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը հորդորեց ՀՀ Գլխավոր դատախազին՝ հետևողական լինել հոկտեմբերի 27-ի բացահայտման հետ առնչվող բոլոր խնդիրներին.
«Հոկտեմբերի 27-ի չբահայտված լինելը մեզ չի տալիս հնարավորություն՝ կառուցելու ներքին համերաշխություն մեր երկրում և հանելու կասկածամտությունը մեր երկրի ներքին կյանքից: Նույնիսկ այս պահին կա հնարավորություն՝ հոկտեմբերի 27-ի ամբողջական բացահայտման համար, քանի որ շատ կարևոր վկաներ այլևս չկան, մահացել են, բայց կան դրա բացահայտմանը հասնելու հեռանկարներ, ուստի խնդրում եմ, որ մենք այդ խնդրի լուծման հետ կապված բոլոր ջանքերը դարձնենք իրականանալի»,-ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը:
ՔՊ-ական պատգամավորի դիտարկմամբ՝ այսքան տարիներ եթե որևէ առաջընթաց չի եղել հոկտեմբերի 27-ի բացահայտման գործում, դա նշանակում է, որ խանգարող հանգամանքներ կան, և դրանք նույնպես պետք է բացահայտվեն.
««Ուչաստկովի» այդ տեսակետը 23 տարի մեր կողքն է եղել և դրանից պետք է արագ հրաժարվել։ Խանգարող հանգամանքները թաքնված են էդ «ուչաստկովի» տեսանկյունի մեջ», - ասաց Քոչարյանը։

Андраник Кочарян заявил о возможности полного раскрытия дела о теракте в парламенте Армении 27 октября 1999 года 10/27/2022   12:11  |  Лента новостей
Депутат парламента Армении от правящей фракции "Гражданский договор" Андраник Кочарян призвал генерального прокурора проявить последовательность во всех вопросах, связанных с раскрытием дела о теракте в парламенте 27 октября 1999 года.
Присутствовавшие на брифинге в парламенте минутой молчания почтили память жертв теракта, совершенного 27 октября 1999 года.
"Нераскрытость теракта 27 октября не позволяет нам сформировать внутреннее согласие в стране и снять подозрительность с внутренней жизни нашей страны. Даже в данный момент есть возможность для полного раскрытия "27 октября". Многих важных свидетелей нет в живых, но есть перспективы добиться раскрытия, поэтому я прошу добиться реализации всех усилий, связанных с решением этой проблемы", - сказал Андрнаик Кочарян.
По словам депутата,  отсутствие какого-либо прогресса в раскрытии дела "27 октября" за эти годы указывает на наличие мешающих этому обстоятельств, и их тоже следует вскрыть.
"Мнение про "дело участкового" уже 23 года бытует среди нас, и от этого следует отказаться как можно раньше. Обстоятельства, которые мешают, таятся в этой точке зрения про "участкового"", - заявил Кочарян.