Հոկտեմբերի 27-ի գործն արտաքին -քաղաքական հետք ունի.այս հարցով պետք է զբաղվի ԱԱԾ-ն.Արամ Սարգսյան 10/27/2022   15:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 27-ի գործի ամբողջական վերաբացումը կապված է Հայաստանի ինքնիշխանության լիարժեք ձեռքբերման հետ, քանի որ գործն ունի արտաքին -քաղաքական հետք: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ նախկին վարչապետ, «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը:
Նրա համոզմամբ՝ Դատախազությունն իր մասով քննությունն ավարտել է և ավելին չի կարող անել, որովհետև հոկտեմբերի 27-ի արտաքին-քաղաքական հետքն է պետք ստուգել, ուստի այս հարցով պետք է զբաղվի ԱԱԾ-ն:
Ըստ Արամ Սարգսյանի ՝հոկտեմբերի 27-ի գործը Հայաստանի անկախության և միջպետական պայմանավորվածությունների հետ է կապված.
«Ինչ վերաբերում է ներքին պատվիրատուների խնդրին, կարծում եմ, հանրությունն իր մեջ հետևություններ է արել, և հանրության տեսակետը դատարանը չի կարող փոխել: Յուրաքանչյուր մարդ իր փաստարկներն ունի, մարդկանց մի մասը նայում է՝ ով շահեց հոկտեմբերի 27-ից, կամ արտաքին առումով ում ձեռնտու եղավ դա»,-ասաց Արամ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ հոկտեմբերի 27-ը Հայաստանի ինքնիշխանության դեմ ուղղված քայլ էր, որը խանգարեց ՀՀ-ին մտնել 21-րդ դար.
«Կարեն Դեմիրճյանի և Վազգեն Սարգսյանի «Միասնություն դաշինքը» կառուցենք և պաշտպանենք-ի վրա էր հիմնված և ցավոք այդ սպանություն իր արդյունքը տվեց, Հայաստանը 21-րդ դար չմտավ»,-ասաց Սարսգյանը:
15:03 27/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳլխավոր դատախազությունը՝ Հոկտեմբերի 27-ի գործով 2022 թվականի դրությամբ կատարված մի շարք քննչական և դատավարական գործողությունների մասին
11:15 27/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարության նիստը մեկնարկեց լռության րոպեով՝ ի հիշատակ 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության զոհերի
11:00 27/10/2022  |  ՄեկնաբանությունԱյսօր մեր Հայրենիքի հետ տեղի ունեցողը 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի աշխարհաքաղաքական ուշացած նպատակն էր. Զաքարյան
09:58 27/10/2022  |  ՄամուլԱննա Վարդապետյանը պարտավոր է խոսել. հոկտեմբերի 27-ի դեպքերից 23 տարի անց. «Ժողովուրդ»
23:30 27/10/2021  |  ՄեկնաբանությունՀոկտեմբերի 27–ից մինչև սեպտեմբերի 27․ ովքեր են Նաիրի Հունանյանի «վկաները»․ Թևանյան
21:32 27/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուրջ 10 տարի հոգեմետ դեղորայք օգտագործող Նաիրի Հունանյանը հարցաքննվել է՝ «Հոկտեմբերի 27»-ի վերաբացված գործով
20:39 27/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հոկտեմբերի 27»-ից մաս անջատելը եղել է անօրինական՝ թելադրված քաղաքական իրավիճակով. Ջհանգիրյանը՝ դատախազության կոլեգիայի նիստում
20:13 27/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀոկտեմբերի 27-ից դասեր չենք քաղել. Աղվան Վարդանյան (տեսանյութ)
17:16 27/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հարգանքի տուրք է մատուցել հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակին

В деле "27 октября" есть внешнеполитический след, этим вопросом должна заняться СНБ – Арам Саркисян 10/27/2022   17:03  |  Лента новостей
Полное возобновление дела о теракте в парламенте 27 октября 1999 года связано с полноценным обретением Арменией своего суверенитета, поскольку в этом деле есть внешнеполитический след. Об этом, как стало известно "ФактИнфо", заявил бывший премьер Армении, лидер партии «Республика» Арам Саркисян.
По его словам, прокуратура  со своей стороны завершила расследование дела и больше ничего сделать не может, потому что нужно проверить внешнеполитический след в деле "27 октября", поэтому этим вопросом должна заняться Служба национальной безопасности(СНБ). Как отметил Арам Саркисяна, дело "27 октября" связано с независимостью Армении и межгосударственными договоренностями.
"Что касается проблемы внутренних заказчиков, то, полагаю, общественность про себя сделала выводы, и суд не может изменить точку зрения общества. У каждого человека свои аргументы. Какая-то часть людей смотрит, кто выиграл от "27 октября" или кому во внешнем плане это было выгодно", - сказал Арам Саркисян.
По его словам, "27 октября" - это шаг, нацеленный против суверенитета Армении, который помешал РА вступить в 21 век.
"Блок "Единство", возглавляемый Кареном Демирчяном и Вазгеном Саркисяном, был основан на принципе «Давайте строить и защищать». К сожалению, это убийство дало свои результаты, Армения не вошла в 21 век", - сказал Саркисян.