Կարո՞ղ է ռուսական կողմն է ուզում Հայաստանում քաղաքական կուրսի փոփոխություն անել.Ալեն Սիմոնյան 10/26/2022 12:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը ոչ մի երկրի հետ իր հարաբերությունները չի փչացնում: Հայաստանն ուզում է, որ իր նկատմամբ լինեն արդար, որ իր սահմանների նկատմամբ պարտավորությունները, որ վերցվել են, ի կատար ածվեն եւ դրա համար անելու է ամեն ինչ: Լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք Կոնստանտին Զատուլինի մուտքը ՀՀ արգելելով կամ տարբեր հայտարարություններով Հայաստանը չի՞ փչացնում հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ.
«Այստեղ էմոցիա չկա, սիրել-չսիրելու հարց չկա, կան պարտավորություններ, որոնց կատարմանը մենք հետամուտ ենք լինելու և փորձելու ենք բոլոր հնարավոր միջոցներով մեր տղաների կյանքը, մեր սահմանները պաշտպանենք»,-հավելեց Սիմոնյանը:
Լրագրողի հարցին, թե քաղաքական կուրսի փոփոխություն հնարավո՞ր է՝ Սիմոնյանն արձագանքեց.
«Իսկ կարո՞ղ է ռուսական կողմն է ուզում այստեղ քաղաքական կուրսի փոփոխություն անել, որովհետև Հայաստանը ոչ մի բան չի արել այդ ուղղությամբ: Միանշանակ հայտարարություն է արվել, որ նման բան չկա, բայց տեսնում ենք, օրինակ, որ ոչ թե Հայաստանն է ՀԱՊԿ-ից դուրս եկել, այլ՝ ՀԱՊԿ-ն է Հայաստանից դուրս եկել, բայց եթե դուրս է եկել, մեզ դրա մասին պետք է տեղյակ պահեին, որ կարողնանայինք մեր սահմաններն այլ մեխանիզմներով պաշտպանել»,-ասաց Սիմոնյանը։

“Не Армения выходит из ОДКБ, а ОДКБ выходит из Армении”: Ален Симонян ответил на вопрос о смене политического курса 10/26/2022   13:55  |  Лента новостей
Армения не портит отношений ни с одной страной. Армения хочет справедливости к себе, желает, чтобы выполнения взятых обязательства в отношении ее границ, и сделает для этого все. Об этом в беседе с журналистами заявил спикер парламента Армении Ален Симонян.
“Это не вопрос эмоций, любви или ее отсутствия. Есть обязательства,  выполнения которых мы будет добиваться. И мы будем пытаться всеми возможными средствами защищать жизнь наших ребят и наши границы”, - добавил Симонян.
Спикер НС Армении также ответил на вопрос одного из журналистов о смене политического курса.
“А может быть российская сторона хочет добиться смены политического курса здесь? Потому что Армения ничего в этом направлении не предпринимала?!Было сделано недвусмысленное заявление, что ничего подобного нет, но мы видим, например, что не Армения выходит из ОДКБ, а ОДКБ выходит из Армении. Раз так, то организация должна сообщить об этом нам, чтобы мы прибегли к иным механизмам для защиты наших границ”, - заявил Симонян.