Փաշինյանը հայտարարեց ՀԱՊԿ խորհրդի արտահերթ նիստ նախաձեռնելու մասին ու ներկայացրեց ակնկալիքները (տեսանյութ) 10/26/2022 17:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը ՀԱՊԿ խորհրդի արտահերթ նիստ կնախաձեռնի: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը.
«Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից հետո Հայաստանը պաշտոնապես դիմել է ՀԱՊԿ-ին, ՀԱՊԿ-ի կոլեկտիվ անվտանգության խորհրդի նիստում որոշում է կայացվել, որի արդյունքում խումբ է եկել Հայաստան՝ տեղում դիտարկելու իրավիճակը։ Մենք առաջիկայում նախաձեռնելու ենք կոլեկտիվ անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ, որպեսզի քննարկենք այդ զեկույցը»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց հայկական կողմը երկու հստակ ակնկալիք ունի ՀԱՊԿ-ից. առաջին, որ ՀԱՊԿ-ը հստակ քաղաքական գնահատական կտա տեղի ունեցածին, և երկրորդը՝ կընդունի ճանապարհային քարտեզ՝ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու վերաբերյալ.
«Այս երկու ակնկալիքներն են, որ կարծում եմ՝ ոչ թե և ոչ միայն ՀՀ կառավարության ակնկալիքն է, այլ Հայաստանի հանրության և ժողովրդի ակնկալիքն է։
Կարծում եմ՝ այս երկու որոշումների կայացմամբ բազմաթիվ հարցեր, որոնք այս ընթացքում բարձրացվել են հանրության շրջանում, հանրության կողմից, նաև Կառավարության կողմից, կստանան պատասխաններ»,-ասաց Փաշինյանը:

Армения ожидает от ОДКБ дорожной карты по восстановлению территориальной целостности республики - Пашинян 10/26/2022 17:28 | Лента новостей
Армения ожидает от ОДКБ дорожной карты восстановления территориальной целостности республики, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"Как вы знаете, мы обратились к ОДКБ, и на заседании Совета коллективной безопасности было принято решение, в соответствии и с которым в Армению прибыла группу для наблюдения и оценки ситуации на месте. Мы в ближайшее время инициируем внеочередное заседание СКБ, чтобы обсудить этот доклад", - сказал премьер-министр Никол Пашинян на правительственном часе в парламенте в среду.
Он выразил надежду, что это заседание состоится, как можно раньше.
"Наши ожидания более чемясные: во-первых, мы рассчитываем, что ОДКБ даст четкую политическую оценку случившемуся и, во-вторых, примет дорожную карту по восстановлению территориальной целостности Армении", - сказал Пашинян.
Пашинян отметил, что это ожидания не только правительства РА, а всего армянского народа и общественности.