Մեր միակ նպատակը Հայաստանին և Ադրբեջանին օգնելն է՝ կայուն խաղաղության հասնելու համար. Պետդեպի մամուլի քարտուղար 10/26/2022   11:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք միանշանակ համաձայն չենք, որ մեր ջանքերը ինքնագովազդ է որակվում։ Ինքնագովազդի խնդիր չկա, երբ ջանքեր ես գործադրում վերջ դնել բազմադարյա հակամարտությանը և լարվածությանը, որոնք հանգեցրել են բռնության, և ի վերջո, զոհվել են Թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի քաղաքացիներ։ Մեր միակ նպատակն այստեղ այդ երկրներին օգնելն է համատեղ աշխատանքում՝ կայուն խաղաղության հասնելու համար։
Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպի մամուլի քարտուղար Նեդ Փրայսը։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին ՌԴ նախագահ Պուտինից ստացած եռակողմ հանդիպման հրավերին՝ Փրայսն ասել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է որոշեն՝ կայուն խաղաղության հասնելու ճանապարհին օգտակար կլինի այդ հանդիպումը, թե ոչ։
21:07 25/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյան հեռախոսազրույց է ունեցել Բայդենի հատուկ օգնականի հետ
13:13 22/10/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ում ինքնաթիռը մխրճվել է բնակելի շենքի մեջ. կան զոհեր
23:36 21/10/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը մտադիր Է Ռուսաստանի հետ երկխոսություն վարել Վաշինգտոնին հետաքրքրող հարցերի շուրջ
21:32 21/10/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրանը ամերիկյան երկու անօդաչու նավ է գրավել
10:51 20/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր վերջնանպատակը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ լուծումն է. ԱՄՆ Պետդեպի փոխխոսնակ
22:45 17/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան է ժամանել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի նախագահ Դեյվիդ Փրայսի գլխավորած պատվիրակությունը
12:54 15/10/2022  |  ՄեկնաբանությունԿողջունենք ցանկացած երկրի ջանքերը՝ ուղղված ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը. Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ

Армения и Азербайджан должны решить, будет ли приглашение Путина полезным на пути к прочному миру - Госдеп США 10/26/2022 12:22 | Лента новостей
В Госдепартаменте США отреагировали на критику официального представителя МИД России Марии Захаровой в адрес коллективного Запада.
Захарова, комментируя процессы, происходящие вокруг Армении и армяно-азербайджанской нормализации, заявила, что "истинные цели Вашингтона и Брюсселя – отнюдь не выработка компромиссных и сбалансированных решений, а самопиар и выдавливание России из Закавказья".
Официальный представитель Госдепа США Нед Прайс категорически не согласился с такой оценкой российского дипломата.
“Во-первых, мы, безусловно, возражаем против того, чтобы наши усилия квалифицировались как самопиар. Нет никакого самопиара в стремлении положить конец многолетним конфликтам и напряженности, которые привели к насилию и в конечном итоге к гибели как граждан Армении, так и Азербайджана. Наша единственная цель здесь – помочь этим странам работать вместе для достижения всеобъемлющего и прочного мира. Не знаю, что в этом можно расценить как самопиар”, - сказал на брифинге Нед Прайс.
Касаясь приглашения президента РФ Владимира Путина глав Армении и Азербайджана на саммит в РФ, Прайс заявил, что Ереван и Баку должны сами решить, полезно ли будет приглашение Путина на пути к достижению прочного мира.