ՌԴ ԱԳՆ-ն պաշտոնապես հաստատել է՝ Պուտինը Փաշինյանին ու Ալիեւին հրավիրել է ՌԴ՝ եռակողմ գագաթնաժողովի 10/24/2022 23:08 | ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ ԱԳՆ-ն պաշտոնապես հաստատել է՝ Պուտինը Փաշինյանին ու Ալիեւին հրավիրել է ՌԴ՝ եռակողմ գագաթնաժողովի՝ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հարցերը քննարկելու։
Հանդիպմանը նախատեսվում է քննարկել պետությունների միջեւ հարաբերություններում տիրող իրավիճակը։
Այս մասին ասված է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարության մեջ։
«Վլադիմիր Պուտինը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրել է Ռուսաստան՝ հերթական եռակողմ գագաթաժողովին, որտեղ նախատեսվում է քննարկել եռակողմ եւ երկկողմ հարցերի ամբողջ համալիրը»,-պարզաբանել է Զախարովան:
Նա հավելել է, որ Արևմուտքը փորձում է Հայաստանում հակառուսական տրամադրություններ սերմանել։ Դա արվում է Վաշինգտոնի և Բրյուսելի ցուցումով գործող բազմաթիվ հիմնադրամների, ոչ կառավարական կազմակերպությունների և լրատվամիջոցների միջոցով։
Թեմային անդրադարձել է նաեւ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ Նա մասնավորապես հայտարարել է, որ Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան գագաթնաժողովի անցկացման վայրի ու ամսաթվի մասին Կրեմլը կհայտնի։

В Кремле сообщили о подготовке саммита с участием Пашиняна, Путина и Алиев 10/25/2022   09:25  |  Лента новостей
Саммит РФ-Азербайджан-Армения готовится, о дате и месте его проведения Кремль сообщит, передает РИА Новости со ссылкой на пресс-секретаря российского лидера Дмитрий Песков.
"Саммит готовится. О дате и месте сообщим", - заявил Песков.
Ранее официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что президент РФ Владимир Путин пригласил премьер-министра  Армении Никола Пашиняна и главу Азербайджана Ильхама Алиева на очередной трехсторонний саммит, где планируется обсудить весь комплекс трехсторонних и двусторонних вопросов.
“Нас не могут не беспокоить тревожные тенденции, набирающие обороты в Закавказье, куда Запад явно пытается перенести отработанные на Украине конфронтационные схемы”, - говорится в комментарии Захаровой, опубликованном на сайте МИД.
По ее словам, “действующие по указке Вашингтона и Брюсселя многочисленные фонды, НПО и СМИ с удвоенной силой стремятся насадить в обществе антироссийские настроения”.