Ռուսաստանն է միջանցքի խնդիր դրել.Ալիևը Բրյուսելում գլուխը կախած է խոսում, իսկ Ռուսաստանում՝ ոնց որ ձուկը ջրում.Գուրգեն Մելքոնյան 10/25/2022   12:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
32 տարի շարունակ սահմանին կրակոցներ եղել են և դեռ կլինեն, մինչև մենք սահմանազատման և սահմանագծման խնդիրը չլուծենք: Մեր պահանջն է, որ «խաղաղության պայմանագիր» կնքվի, հիմա գնում ենք դրան, զիջելու բան չունենք: Լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՔՊ-ական պատգամավոր Գուրգեն Մելքոնյանը և հավելել, որ խնդիր է դրված՝ մինչև տարեվերջ կնքել «խաղաղության պայմանագիրը».
«Խոշոր տերություններն են ասել, որ մինչև տարեվերջ պետք է կնքենք «խաղաղության պայմանագիր», բայց Ալիևը վերջերս Աստանայում նորից սկսեց հոխորտալ։ Այս ամենից երևում է, որ մենք մինչև տարեվերջ դժվար կարողանանք կնքել»,-ասաց Մելքոնյանը:
Ինչ վերաբերվում է ռուսական կողմի հայտարարություններին, որ առաջիկայում Ռուսաստանում տեղի կունենա Պուտին-Փաշինյան-Ալիև հանդիպում, ՔՊ-ական պատգամավորն ասաց, որ այդ հանդիպումից ոչ մի սպասելիք չունի, չի էլ հավատում, թե այդ հանդիպումը կկայանա.
«Եթե հանդիպում լիներ, Աստանայում կլիներ, ինչու՞ չեղավ, քանի որ չցանկացան: Ռուսաստանի թագավորը, եթե ցանկանար հանդիպում կազմակերպել, այնտեղ կկազմակերպեր, բայց չցանկացավ: Երբ պաշտոնական կհրավիրի, կտեսնենք՝ ինչ է լինում »,-ասաց նա:
Գուրգեն Մելքոնյանը հայտարարեց, թե իր համոզմամբ՝ իրականում Ռուսաստանն է միջանցքի խնդիր դրել.
«Ալիևի վերջին խոսքը որ լսեիք, երբ ասաց՝ եթե չլինի միջանցքը, ես ուժով կվերցնեմ, ոտքը ընկել էր Ռուսաստան, իրեն լավ էր զգում, երբ գալիս է Բրյուսել, արդեն ուրիշ ձև է խոսում, մոտեցումներն ուրիշ են դառնում, Ռուսաստանում՝ ուրիշ, ոնց որ իր հայրենիքում լինի, ձուկը ջրում, բայց երբ գնում է Բրյուսել, արդեն գլուխը կախած է»,-ասաց Մելքոնյանը:

"Россия поставила вопрос о коридоре": Мелконян о метаморфозах в поведении Алиева в РФ и Брюсселе 10/25/2022   13:30  |  Лента новостей
Уже 32 года на границе стреляют и будут и дальше стрелять, пока мы не решим проблему делимитации и демаркации, заявил депутат парламента Армении от правящей фракции “Гражданский договор” Гурген Мелконян.
“Наше требование – подписание “мирного договора”, сейчас мы движемся к этому, нам уступать нечего”, - сказал Гурген Мелконян в беседе с журналистами во вторник. Он добавил, что  поставлена задача – подписать “мирный договор” до конца года.
“Крупные державы заявили, что мы должны подписать "мирный договор" до конца года, но Алиев недавно снова стал зазнаваться в Астане. Все это говорит о том, что мы едва ли сможем заключить его до конца года”, - сказал Мелконян.
Что касается заявлений российской стороны о предстоящем саммите с участием Путина, Пашиняна и Алиева в России, депутат от правящей фракции заявил, что каких-либо ожиданий от этой встречи у него нет. Депутат также заявил, что он не верит в то, что эта встреча состоится.
“Если встреча должна была состояться, то она прошла бы в Астане. Почему она не состоялась? Потому что не захотели. Если бы лидер России хотел организовать, то сделал бы это там, но не пожелал. Когда поступит официальное приглашение, тогда и увидим, что будет”, - сказал он.
По убеждению Гургена Мелконяна, в действительности именно Россия поставила вопрос о “коридоре”.
"Послушайте последнюю речь Алиев, когда он заявил, что если не будет коридора, то он его возьмет силой. В России он чувствует себя хорошо. Когда же он приезжает в Брюссель, то риторика и подходы его меняются. В России он чувствует себя, как на родине, как рыба в воде. А в Брюсселе сидит, понурив голову" - заявил Мелконян.