Սա է մինչև տարվա վերջ ստորագրվելիք «խաղաղության պայմանագիրը». Գեղամ Մանուկյանը ԱԺ-ում պատռեց «վաշինգտոնյան փաստաթուղթը» (տեսանյութ) 10/25/2022 17:10 | ԼՐԱՀՈՍ
Ընդդիմությունը վերադարձել է Ազգային ժողով: «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը իր ելույթի ժամանակ հայտարարեց, որ արդեն երկու շաբաթ է՝ մամուլում շրջանառվում է անգլերեն մի փաստաթուղթ, որը մշակվել է Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ-ի հովանավորությամբ և որին Պրահայում հավանություն են տվել Փաշինյանն ու Ալիևը:
Մանուկյանի խոսքով՝ մի քանի կետանոց այս փաստաթղթում արձանագրվում է, որ Հայաստանը ձեռքերը լվանում է Արցախից և ինքնորոշման իրավունքից:
Նա մեջբերեց փաստաթղթից մի հատված, ըստ որի, «Ադրբեջանի կառավարությունը առաջադրում է ներկայացուցիչ, որը կաշխատի ԼՂ հայ էթնիկ համայնքի կողմից ներկայացված ներկայացուցչի հետ՝ քննարկումներ անցկացնելու ԼՂ բնակչության իրավունքների և անվտանգության վերաբերյալ».
«Արցախցին էթնիկ փոքրամասնություն է միայն՝ ըստ արևմտյան ծրագրի, էլ ինչո՞ւ պետք է Մինսկի խումբ աշխատեցնեն, բանակցություններում միջնորդ լինեն: Սա 30 տարի հետո առաջին հայ իշխանությունն է, որը համաձայն է Արցախը հանձնել և կատարել թշնամու բոլոր պահանջները, սա է մինչև տարվա վերջ ստորագրվելիք իբր «խաղաղության պայմանագիրը»,-ասաց պատգամավորը:
Մանուկյանն նշեց, թե նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից առավել շատ զիջումով փաստաթուղթ է դա, կրկնակի կապիտուլյացիա, ապա ելույթի ավարտին պատռեց շրջանառվող փաստաթղթի պատճենը:

"Это и есть “мирный договор”, планируемый к подписанию до конца года": Манукян разорвал копию "вашингтонского документа" 10/25/2022   17:38  |  Лента новостей
Оппозиция вернулась в парламент. Депутат от фракции “Армения” Гегам Манукян в своем выступлении заявил, что уже две недели, как в прессе циркулирует некий документ на английском языке, который был подготовлен в Вашингтоне под эгидой США и который одобрили в Праге Пашинян и Алиев.
По словам Манукяна, “в этом документе, состоящем из нескольких пунктов, зафиксировано, что Армения умывает руки в том, что касается Арцаха, и его права на самоопределение.
Он привел отрывок из документа, согласно которому “правительство Азербайджана назначает представителя, который будет работать с  представителем от этнической общины Нагорного Карабаха, проводить переговоры по вопросам прав и безопасности населения Нагорного Карабаха”.
“Арцахец, согласно западному плану, является только этническим меньшинством. Зачем тогда им нужно запускать работу Минской группы, быть посредниками в переговорах? Это первая за 30 лет армянская власть, которая согласна сдать Арцах и выполнить все требования врага. Это и есть  якобы "мирный договор", планируемый к подписанию до конца года”, - сказал депутат.
Манукян отметил, что "этот документ превзошел по уступкам заявление от 9 ноября; это двойная капитуляция". В конце своего выступления Манукян разорвал копию документа.