Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև պաշտպանության ոլորտում փոխգործակցության վերելք է ակնկալվում. India Narrative 10/24/2022 13:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Հնդկական India Narrative կայքը ծավալուն հոդվածով անդրադարձել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի՝ Հնդկաստան կատարած այցին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կայքը գրում է,որ ակնկալվում է, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև պաշտպանության ոլորտում փոխգործակցությունը վերելք է ապրում այն բանից հետո, երբ Հայաստանից բարձր մակարդակի պատվիրակությունն այցելել է Հնդկաստան և մասնակցել Գանդինագար քաղաքում բացված DEFEXPO ցուցահանդեսին:
Նշվում է, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Հնդկաստանի պաշտպանության նախարար Շրի Ռաջնաթ Սինկհի հետ հանդիպմանը ուշադրությունը կենտրոնացրել է ռազմական և ռազմատեխնիկական երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու հնարավորությունների վրա: «Պապիկյանն ու նրան ուղեկցողները քիչ ժամանակ չեն հատկացրել Ասիայի ամենախոշոր պաշտպանական միջոցառմանը ցուցադրվող նմուշները ուսումնասիրելուն»,- գրում է կայքը՝ հավելելով, որ կարևոր այցը տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին ռազմական էսկալացիայի ֆոնին:
Կայքը գրում է, որ Հնդկաստանը հետևողական դիրքորոշում ունի Կովկասի տարածաշրջանում իրավիճակի վերաբերյալ՝ մարտական գործողությունների հենց սկզբից հակամարտությունը խաղաղ և դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորելու կոչ հնչեցնելով:
India Narrative-ը մեջբերել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի խոսքերը իր հնդիկ պաշտոնակցի հետ հանդիպումից հետո. «Ես ներկայացրեցի Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և շնորհակալություն հայտնեցին Հնդկաստանին միջազգային հարթակներում արտահայտած հստակ դիրքորոշման համար: Ես նաև իմ գործընկերոջը հրավիրեցի պաշտոնական այց կատարել Հայաստան»:
Այնուհետև կայքը հավելում է. «Քանի որ Թուրքիան և Պակիստանը ամբողջությամբ աջակցում են Ադրբեջանին, Երևանը ձգտում է ամուր ռազմավարական համագործակցություն հաստատել Նյու Դելիի հետ: Ամեն ինչ սկսվել է նրանից, որ 2020 թվականին Հնդկաստանը Հայաստանին մատակարարել է զինամթերքի հայտնաբերման 4 Swathi ռադար՝ ընդհանուր 40 միլիոն դոլար արժեքով: Այդ պահից սկսած Հայաստանի կառավարությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում հնդկական նորագույն ռազմական տեխնիկայի, մասնավորապես, Pinaka հեռահար հրթիռային համակարգերի, ATGM հակատանկային կառավարվող հրթիռների և Akash զենիթահրթիռային համակարգերի նկատմամբ»,- գրում է կայքը՝ հիշեցնելով, որ վերջերս հաղորդվել է կողմերի միջև 250 միլիոն դոլարի զենքի մատակարարման պայմանագրի կնքման մասին:
Կայքը նաև հավելել է, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև բազմադարյա կապերն ավելի ամուր են դարձնում համագործակցությունը:

Ожидается подъем сотрудничества между Арменией и Индией в сфере обороны - India Narrative 10/24/2022   14:08  |  Лента новостей
Индийский сайт India Narrative посвятил визиту министра обороны Армении Сурена Папикяна в Индию довольно обширную статью. Как передает «Арменпресс»,  издание пишет, что после визита делегации высокого уровня из Армении в Индию и ее участия в выставке DEFEXPO в Гандинагаре ожидается подъем сотрудничества между Арменией и Индией в сфере обороны.
В статье отмечается, что глава Минобороны Армении Сурен Папикян на встрече с министром обороны Индии Шри Раджнатхом Сингхом акцентировал внимание на возможностях расширения двустороннего военного и военно-технического сотрудничества. «Папикян и его окружение уделили немало времени изучению образцов, представленных на крупнейшем оборонном мероприятии Азии», - пишет сайт, добавляя, что важный визит состоялся на фоне недавней военной эскалации между Арменией и Азербайджаном.
Сайт пишет, что Индия занимает последовательную позицию в отношении ситуации в кавказском регионе, с самого начала боевых действий призывая к мирному и дипломатическому урегулированию конфликта.
India Narrative приводит слова министра обороны РА Сурена Папикяна после встречи с его индийским коллегой. «Я представил ситуацию, возникшую в результате последней агрессии Азербайджана, поблагодарил Индию за четкую позицию, выражаемую на международных площадках. Я также пригласил своего коллегу посетить Армению с официальным визитом».
«Поскольку Турция и Пакистан полностью поддерживают Азербайджан, Ереван стремится установить прочное стратегическое партнерство с Нью-Дели. Все началось с того, что в 2020 году Индия поставила Армении 4 радара обнаружения боеприпасов Swathi общей стоимостью 40 миллионов долларов. С этого момента правительство Армении во главе с Николом Пашиняном проявляет большой интерес к новейшей индийской военной технике. В частности, к ракетным комплексам большой дальности «Pinaka», противотанковым управляемым ракетам и зенитно-ракетным комплексам «Akash»»,  - пишет сайт, напоминая, что на днях стороны сообщили о подписании контракта на поставку вооружений на сумму 250 миллионов долларов.
На сайте также добавлено, что многовековые связи между Арменией и Индией делают сотрудничество еще крепче.