2022 թ. 9 ամսում պետբյուջե է հավաքվել 1 տրլն 412 մլրդ դրամի հարկային եկամուտ. ՊԵԿ 10/24/2022 10:46 | ԼՐԱՀՈՍ
2022 թվականի 9 ամսում պետական բյուջե է հավաքվել 1 տրլն 412 մլրդ դրամի հարկային եկամուտ, որը նախորդող տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ աննախադեպ ցուցանիշ է։ Այս մասին հայտնում են ՊԵԿ-ից:
Հարկային եկամուտների հավաքման ծրագրային ցուցանիշը գերակատարվել է 77․2 մլրդ դրամով կամ 5․8 %-ով:
Հարկային եկամուտները 2022 թ․ առաջին 9 ամսում շուրջ 275 մլրդ դրամով կամ 24.2 %-ով գերազանցել են 2021 թ․ նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը, ինչը վերջին տարիներին արձանագրված ամենաբարձր աճի տեմպն է, ընդ որում՝
հարկ վճարողներին և ֆիզիկական անձանց վերադարձվել է 172 մլրդ դրամ, ինչը 39․7 մլրդ դրամով կամ 30 %-ով ավելին է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից.
ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև ներմուծման մաքսատուրքերի՝ ըստ նորմատիվների բաշխման արդյունքում ներմուծման մաքսատուրքերի գծով մուտքերը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել են 21․6 մլրդ դրամով կամ 35 %-ով։
2022 թ․ 9 ամսում հարկային եկամուտների մեջ ամենամեծ տեսակարար կշիռը կազմում են հանքարդյունաբերությունից ստացված եկամուտները, որին բաժին է ընկնում հարկային եկամուտների շուրջ 8 %-ը։

Налоговые поступления в госбюджет за 9 месяцев текущего года превысили план более чем на 77 млрд драмов 10/24/2022 11:22 | Экономика
Налоговые поступления в бюджет за 9 месяцев 2022 года составили 1 трлн 412 млрд драмов. Об этом сообщили в Комитете государственных доходов Армении.
Программный показатель по сбору налоговых доходов перевыполнен на 77,2 млрд драмов или на 5,8%.
Налоговые доходы за 9 месяцев 2022 года превысили показаель за тот же период 2021 года на 275 млрд дрмаов или 24.2 %, что является самым высоким показателем темпа роста за последние годы.
Сообщается, что налогоплательщикам и физлицам было возврашено 172 млрд драмов, что больше прошлогоднего показтеля за аналогичный период на 39․7 млрд драмов или 30%.
В результате распределения сумм ввозных таможенных пошлин между государствами-членами ЕАЭС в соответствии с нормативами поступления в части ввозных таможенных пошлин сократились на 21,6 млрд драмов или 35% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
За 9 месяцев 2022 года наибольший удельный вес в налоговых поступлениях составляют доходы от горнорудной промышленности, на долю которых приходится около 8% налоговых доходов.