ԵԱՏՄ - ՀՀ ապրանքաշրջանառությունը 2022թ. հունվար-օգոստոսին հասել է 2,8 մլրդ ԱՄՆ դոլարի. վարչապետի ելույթը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին 10/21/2022   16:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է Երևանում անցկացվող՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին։
Նիստին մասնակցում են ԵԱՏՄ անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարները` Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Ալիխան Սմաիլովը, Ղրղզստանի Հանրապետության վարչապետ Ակիլբեկ Ժապարովը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետությունների կառավարությունների ղեկավարները՝ Ուզբեկստանի Հանրապետության վարչապետ Աբդուլլա Արիպովը և առցանց ռեժիմով՝ Կուբայի Հանրապետության վարչապետ Մանուել Կրուսը։
Հայաստանի վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
Անկեղծորեն ուրախ եմ Երևանում՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի շրջանակում Ձեզ ողջունելու հնարավորության համար։
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր ղրղզստանցի գործընկերներին Միության մարմիններում հաջող նախագահության և այսօրվա օրակարգի մշակման ուղղությամբ ջանքերի համար և բոլորիս մաղթել կառուցողական ու արգասաբեր աշխատանք:
Ողջունում եմ նաև Ուզբեկստանի Հանրապետության վարչապետ Աբդուլլա Նիգմատի Արիպովին և ևս մեկ անգամ վերահաստատում եմ մեր պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու դիտորդ պետությունների հետ համագործակցությունը համատեղ ծրագրերի իրագործման շրջանակում:
Շարունակելով երեկ նեղ ձևաչափով օրակարգի առանցքային հարցերի շուրջ մեր ունեցած քննարկումները՝ կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել մի շարք արդիական խնդիրների վրա։
Չնայած աշխարհում տիրող քաղաքական լարվածությանը և բարդ սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին՝ Միությունը հետևողականորեն իրականացնում է ինտեգրացիոն օրակարգը՝ խորացնելով մեր երկրների միջև համագործակցությունը։
Համաշխարհային նոր և շարունակական մարտահրավերների պայմաններում ընթացիկ տարում մենք կարող ենք վստահորեն արձանագրել փոխադարձ առևտրի ոլորտում դրական արդյունքների և միտումների առկայությունը։
ԵԱՏՄ-ի կայացման գործընթացում մենք լուրջ հաջողությունների ենք հասել։ Ստեղծվել է տարողունակ ընդհանուր շուկա, նկատելիորեն աճել են փոխադարձ առևտրի ցուցանիշները։
ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունն այս տարվա հունվար-օգոստոսին հասել է շուրջ 2,8 մլրդ ԱՄՆ դոլարի և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 74 տոկոսով։ Ընդ որում՝ Հայաստանից արտահանումն աճել է 2 անգամ, իսկ ներմուծումը` 58 տոկոսով։
Դրա հետ մեկտեղ, ԵԱՏՄ ընդհանուր շուկայի ընձեռած բոլոր հնարավորությունների դեպքում մենք պահպանում ենք նաև ազգային օրենսդրությունների առանձնահատկություններն ու պահանջները և, անհրաժեշտության դեպքում, ի պատասխան նոր մարտահրավերների, պաշտպանիչ միջոցներ ենք կիրառում մեր ներքին շուկաների համար։
Միևնույն ժամանակ, ինտեգրման առանցքային գաղափարի և սկզբունքի ապահովման՝ ԵԱՏՄ տարածքում 4 ազատությունների լիարժեք իրականացման ճանապարհին, մենք հետևողականորեն և նպատակաուղղված առաջ ենք շարժվում արգելքների վերացման ուղղությամբ։
Ժամանակակից իրողություններում խոչընդոտների վերացումը փաստացի ներքին շուկայի կայունության հարց է, որը չի կորցնում իր արդիականությունը։ Սա շարունակական գործընթաց է, որի արդյունավետությունն ու օպերատիվությունը շատ առումներով կախված են Միության անդամ պետությունների և մարմինների կանոնակարգված աշխատանքից, ինչպես նաև փոխզիջումային լուծումներ գտնելու պատրաստակամությունից։
Կարծում եմ՝ ավելորդ չի լինի ևս մեկ անգամ նշել, որ արդյունաբերական ոլորտը Միության տնտեսական համակարգի գլխավոր ոլորտներից է։
Ժամանակակից տնտեսական մարտահրավերների պայմաններում արդյունաբերական կոոպերացիան և համատեղ արտադրությունների զարգացումը, այդ թվում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում, թույլ կտան մեր երկրներին առավել մրցունակ լինել։
Ներմուծման փոխարինմանն ուղղված համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսավորման համաձայնեցված քաղաքականության և մեխանիզմների մշակումը կդառնա մեր սեփական ապրանքների լիարժեք միասնական շուկայի ստեղծման գլխավոր պայմաններից մեկը։
Վստահ եմ, որ ֆինանսական ինստիտուտների ներուժի օգտագործումը և համատեղ ջանքերն առաջիկայում թույլ կտան գործնականում անցում կատարել Միությունում պահանջարկ ունեցող ապրանքների արտադրությանը։
Մեկ այլ կարևոր և արդիական ուղղություն եմ համարում էլեկտրոնային առևտրի ոլորտը, որի մասնաբաժինն անընդհատ աճում է, քանի որ ժամանակակից աշխարհում թվային հարթակների զարգացումն անխուսափելի և մշտական գործընթաց է։ Համապատասխանաբար, էլեկտրոնային առևտրի ոլորտում արդյունավետ հարկաբյուջետային կարգավորումը մեզ համար գնալով ավելի արդիական է դառնում։
Այս համատեքստում անհրաժեշտ եմ համարում կանոնակարգերի հնարավորինս շուտ ընդունումը և հաջորդիվ չհամաձայնեցված հարցերի քննարկումը՝ նպատակակետ երկրում հարկման սկզբունքների վրա հիմնված հուսալի կարգավորող համակարգ ձևավորելու նպատակով։
ԵԱՏՄ ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի զարգացման շրջանակում մենք հանդես ենք գալիս տեղեկատվական համակարգերի զարգացման ժամանակակից լուծումների օգտին և պատրաստ ենք առավելագույնս ակտիվ ներգրավվել այդ գործընթացներին։
Վստահ եմ, որ ՏՏ ոլորտում հետևողական քայլերի ձևավորումը, որոնք նախատեսված են մինչև 2027 թվականը Միության ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի զարգացման նպատակային ծրագրով, ռազմավարական հիմք կծառայի չափազանց բարձր պահանջարկ ունեցող թվային լուծումների հասնելու համար:
Ինչ վերաբերում է էներգետիկ ոլորտում Եվրասիական տնտեսական միության ընդհանուր ճյուղային շուկաների ձևավորմանը, ապա դա դառնում է ոչ միայն ԵԱՏՄ-ի մասին պայմանագրի դրույթների կատարման խնդիր, այլև տնտեսական ինտեգրման ներուժի իրացման և արդյունաբերության ոլորտի լիարժեք զարգացման ռեսուրսային հարթակի անհրաժեշտ պայման։
Այս համատեքստում մենք պատրաստ ենք Միության բոլոր անդամ պետությունների շահերի հաշվի առնման և փոխըմբռնման վրա հիմնված կառուցողական երկխոսության՝ գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման մասին միջազգային պայմանագրի նախագծի որոշ դրույթների կարգավորման ուղղությամբ, որի իրականացումը թույլ կտա անդամ պետություններին ամբողջ ծավալով օգտվել գազի ընդհանուր շուկայի առավելություններից։
Հակառակ դեպքում, ԵԱՏՄ անդամ երկրները մինչև երկկողմ համաձայնագրերի ավարտը չեն կարողանա օգտագործել գազի ընդհանուր շուկայի ներուժը։ Իհարկե, սա շատ զգայուն թեմա է, և մեզ բոլորիս անհրաժեշտ է հասկանալ գնային հորիզոնի շրջանակը առնվազն միջնաժամկետ հեռանկարում։
Այսօր ջերմոցային գազերի կրճատման կամ ածխածնային չեզոքության հարցերը հաստատուն կերպով մտել են ոչ միայն բնապահպանական, այլև տնտեսական և առևտրային օրակարգեր՝ թելադրելով տնտեսական զարգացման ողջ մոդելի վերաիմաստավորման և դեպի ավելի կայուն ու ցածրածխածնային տնտեսության անցնելու քայլերն արագացնելու անհրաժեշտությունը։
Հռչակագրային ուղուց ավելի գործնականի անցնելու տեսանկյունից գոհունակությամբ ցանկանում եմ նշել կլիմայական օրակարգի շրջանակում ԵԱՏՄ անդամ երկրների համագործակցության ճանապարհային քարտեզի առաջին փաթեթի հաստատումը։
Որպես ներդրում կլիմայի փոփոխության հետևանքների մեղմացման գլոբալ ջանքերում՝ մենք կամավոր կերպով իրականացնում ենք արտանետումների նվազեցման մի շարք միջոցառումներ՝ ըստ Փարիզյան համաձայնագրի դրույթների:
Եզրափակելով, ցանկանում եմ վերահաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ ակտիվորեն համագործակցելու Միության անդամ բոլոր պետությունների հետ՝ ի շահ եվրասիական ինտեգրման առաջմղման:
Վստահ եմ, որ այսօր ընդունված որոշումները կնպաստեն թե՛ եվրասիական ինտեգրման հետագա զարգացմանը և մեր քաղաքացիների բարեկեցության բարելավմանը, թե՛ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը։
Հաշվի առնելով, որ Միջկառավարական խորհրդի այսօրվա նիստը այս տարվա ամփոփիչ նիստն է, երախտագիտություն եմ հայտնում 2022 թվականին համակարգված և հետևողական աշխատանքի և արդյունավետ համագործակցության համար։
Շնորհակալ եմ ուշադրության համար և խոսքը փոխանցում եմ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նախագահ Ակիլբեկ Ուսենբեկի Ժապարովին՝ ընդլայնված ձևաչափով նիստը վարելու համար»։
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում քննարկվել են օրակարգային մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ մինչև 2027թ. ԵԱՏՄ ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի զարգացման նպատակային ծրագիրը, ԵԱՏՄ շրջանակում արդյունաբերական համագործակցության հիմնական ուղղությունները, գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկայի ձևավորման ուղղությամբ 2021թ. իրականացված միջոցառումները: Խորհուրդն անդրադարձել է 2021թ. ԵԱՏՄ երկրների փոխադարձ առևտրի վիճակին, ներմուծման փոխարինման ուղղությամբ իրականացվող համատեղ նախագծերին, կլիմայական օրակարգի շրջանակում ԵԱՏՄ միջոցառումների առաջին փաթեթին, 2021թ. ԵԱՏՄ երկրների բյուջեների միջև ներմուծման մաքսատուրքերի բաշխման և գրանցման հարցերին և այլն:
Նիստի արդյունքներով ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ տարածքում գյուղմթերքի պահեստային վկայագրերի տրամադրման, շրջանառության և մարման կանոնների մասին Համաձայնագիրը, որը միտված է Միությունում էլեկտրոնային առևտրի զարգացմանը:
Որոշվել է ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել 2023թ. փետրվարին, Ալմաթիում։
13:50 21/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴժվար ժամանակները, ճգնաժամային իրավիճակները ոչ միայն մարտահրավերներ են բերում, այլև նոր հնարավորություններ, և մենք պետք է շարունակենք սերտ աշխատանքը. Փաշինյան
12:22 21/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեւանում ընթանում է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստը.ուղիղ
12:19 21/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն արդիական է համարում ԵԱՏՄ-ի ներքին շուկայում խոչընդոտների վերացման հարցը

Товарооборот Армении со странами ЕАЭС за январь-август текущего года достиг 2,8 млрд долларов - Пашинян 10/21/2022   16:33  |  Экономика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял участие в проходящем в Ереване заседании Евразийского межправительственного совета в расширенном составе. Об этом сообщает пресс-служба премьера Армении.
В заседании также приняли участие председатель правительства Российской Федерации Михаил Мишустин, премьер-министр Республики Беларусь Роман Головченко, премьер-министр Республики Казахстан Алихан Смаилов, председатель Кабинета министров Республики Кыргызстан Акылбек Жапаров, председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович, а также премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и премьер-министр Республики Куба Мануэль Марреро Крус (в формате видеообращения) в качестве глав правительств государств-наблюдателей при ЕАЭС.
Премьер-министр Армении выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
Искренне рад возможности приветствовать Вас в Ереване на очередном заседании Евразийского межправительственного Совета.
Пользуясь случаем, хочу поблагодарить наших кыргызских коллег за успешное председательство в органах Союза и усилия по выработке сегодняшней повестки и пожелать нам всем конструктивной и плодотворной работы.
Приветствую также премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллу Нигматовича Арипова и в очередной раз подтверждаю нашу готовность к развитию сотрудничества с государствами-наблюдателями в рамках реализации совместных программ.
В продолжение наших вчерашних обсуждений по ключевым вопросам повестки в узком составе, хотел бы обратить ваше внимание на ряд актуальных задач.
Несмотря на политическую напряженность и сложную социально-экономическую ситуацию в мире, ЕАЭС последовательно реализует интеграционную повестку, углубляя сотрудничество между нашими странами.
В условиях новых и непрерывных глобальных вызовов, в текущем году мы с уверенностью можем констатировать наличие позитивных итогов и тенденций во взаимной торговле.
В процессе становления ЕАЭС мы добились серьезных успехов. Создан ёмкий общий рынок, заметно повысились показатели взаимной торговли.
Товарооборот Армении со странами ЕАЭС за январь-август текущего года достиг 2,8 миллиардов долларов США и увеличился по сравнению с тем же периодом прошлого года на 74%. При этом экспорт из Армении увеличился в 2 раза, а импорт на 58 %.
Вместе с тем, при всех возможностях, предоставляемых общим рынком ЕАЭС, мы сохраняем также особенности и требования национальных законодательств и при необходимости, в ответ на новые вызовы, применяем защитные меры для своих внутренних рынков.
Одновременно на пути обеспечения ключевой идеи и принципа интеграции - полноценной реализации четырёх свобод на пространстве ЕАЭС, мы последовательно и целенаправленно продвигаемся по направлению устранения барьеров.
В современных реалиях вопрос устранения препятствий - это фактически вопрос устойчивости внутреннего рынка, который не теряет своей актуальности. Это непрерывный процесс, эффективность и оперативность которого во многом зависят от слаженной работы государств-членов и органов Союза, а также готовности находить компромиссные решения.
Думаю, не будет лишним еще раз обозначить, что промышленный сектор является одним из главных экономической системы Союза.
В условиях современных экономических вызовов промышленная кооперация и развитие совместных производств, в том числе в высокотехнологической сфере, позволят нашим странам быть еще более конкурентными.
Выработка согласованной политики и механизмов финансирования совместных кооперационных проектов, направленных на импортозамещение, станет одним из главных условий создания полноценного единого рынка собственных товаров.
Уверен, что задействование потенциала финансовых институтов и совместные усилия в скором времени позволят на практике перейти к производству востребованной в Союзе продукции.
Еще одним важным и актуальным направлением считаю сферу электронной торговли, доля которой непрерывно растет, так как в современном мире развитие цифровых платформ - это неизбежный и постоянный процесс. Соответственно, эффективное фискальное регулирование в сфере электронной торговли становится для нас всё более актуальным.
В данном контексте считаю необходимым скорейшее принятие норм с последующим обсуждением несогласованных вопросов с целью построения надежной системы регулирования, основанной на принципах налогообложения в стране назначения.
В рамках интегрированной информационной системы ЕАЭС мы выступаем за современные решения в вопросах развития информационных систем и готовы максимально активно участвовать в этих процессах.
Уверен, что формирование последовательных шагов в IT-сфере, предусмотренных Целевой программой развития интегрированной информационной системы ЕАЭС до 2027 года, послужат стратегической основой для выхода на цифровые решения, востребованность в которых крайне высока.
Что касается формирования общих отраслевых рынков Евразийского экономического союза в энергетической сфере, то это становится не просто задачей по выполнению положений Договора о ЕАЭС, а необходимым условием для реализации потенциала экономической интеграции и ресурсной платформой для полноценного развития промышленного сектора.
В этом контексте мы готовы к конструктивному диалогу на основе взаимопонимания и учета интересов всех государств-членов Союза по урегулированию отдельных положений проекта международного договора о формировании общего рынка газа, имплементация которого позволит государствам-членам пользоваться преимуществами общего рынка газа в полном объёме.
В противном случае государства-члены ЕАЭС до окончания действия двусторонних договоров не смогут использовать потенциал общего рынка газа. Конечно-же, это очень чувствительная тема, и нам всем нужно понимание в вопросе ценового горизонта как минимум на среднесрочную перспективу.
Сегодня вопросы снижения парниковых газов или углеродной нейтральности прочно вошли не только в экологическую, но и в экономическую, торговую повестку, диктуя необходимость переосмысления всей модели экономического развития и ускорения действий по переходу к более устойчивой и низкоуглеродной экономике.
С точки зрения перехода взаимодействия из декларативного русла в более практическое хочу с удовлетворением отметить согласование первого пакета дорожной карты по сотрудничеству государств-членов ЕАЭС в рамках климатической повестки.
В качестве вклада в глобальные усилия по смягчению последствий изменения климата мы добровольно осуществляем ряд мероприятий по сокращению выбросов в соответствии с положениями Парижского соглашения.
В завершение хочу подтвердить готовность Армянской стороны к активному взаимодействию со всеми государствами-членами Союза в интересах продвижения евразийской интеграции.
Уверен, что принятые сегодня решения будут способствовать как дальнейшему развитию евразийской интеграции и повышению благосостояния наших граждан, так и реализации достигнутых договоренностей.
Учитывая, что в текущем году сегодняшнее заседание Межправительственного совета является завершающим, выражаю признательность за системную и последовательную работу и продуктивное сотрудничество в 2022 году.
Благодарю за внимание и передаю слово председателю Евразийского межправительственного совета Акылбеку Усенбековичу Жапарову для ведения заседания в расширенном составе”.
В ходе заседания Евразийского межправительственного совета в расширенном составе был обсужден ряд вопросов повестки дня, в частности, Целевая программа развития интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза до 2027 года; основные направления промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза и ход формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза в 2021 году. Совет также коснулся состояния взаимной торговли между государствами–членами Евразийского экономического союза в 2021 году; совместных проектов по импортозамещению, осуществляемых государствами–членами Евразийского экономического союза; Первого пакета мероприятий («Дорожной карты») Евразийского экономического союза в рамках климатической повестки; вопросов зачисления и распределения сумм ввозных таможенных пошлин между бюджетами государств–членов Евразийского экономического союза в 2021 году и др.
По итогам заседания подписан ряд документов, в том числе Соглашение о правилах выпуска (выдачи), обращения и погашения в рамках Евразийского экономического союза складских свидетельств на сельскохозяйственную продукцию, которое направлено на развитие электронной торговли в Союзе.
Принято решение о проведении следующего заседания Евразийского межправительственного совета в феврале 2023 года в городе Алматы.
14:07 21/10/2022  |  ЭкономикаМихаил Мишустин пригласил страны ЕАЭС принять участие в Российской промзоне в Египте
13:57 21/10/2022  |  ЭкономикаВнешнее давление на Россию и Беларусь отражается на всех участниках ЕАЭС - Мишустин
13:40 21/10/2022  |  Лента новостейАрмения готова к диалогу по урегулированию отдельных положений проекта договора о формировании общего рынка газа в ЕАЭС
13:09 21/10/2022  |  ЭкономикаАрмения стала лидером по темпам роста взаимной торговли в ЕАЭС - Мишустин
12:43 21/10/2022  |  ЭкономикаЕАЭС защищает своих участников от завышения цен на нефть и газ - Мишустин
12:34 21/10/2022  |  ЭкономикаВ Ереване проходит заседание Евразийского межправсовета в расширенном составе(прямая трансляция)