Բարձր ենք գնահատում մեր երկրի ողնաշար Սյունիքում Իրանի հյուպատոսություն բացելու Իրանի իշխանությունների որոշումը. Միրզոյան 10/21/2022 16:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Բարձր ենք գնահատում մեր երկրի ողնաշար Սյունիքում Իրանի հյուպատոսություն բացելու Իրանի իշխանությունների որոշումը։ Այս մասին Կապանում Իրանի գլխավոր հյուպատոսության բացման արարողության ընթացքում հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Միրզոյանը վերահաստատեց հայկական կողմի մտադրությունը՝ Թավրիզում գլխավոր հյուպատոսություն հիմնելու վերաբերյալ։
«ԻԻՀ-ն ՀՀ-ի համար մշտապես եղել է և կշարունակի լինել առանցքային գործընկեր։ Մեր փոխգործակցությունը ներառում է բավականին ընդգրկուն քաղաքական օրակարգ, ինչպես նաև՝ առևտրի, էներգետիկայի, տրանսպորտի, զբոսաշրջության, մշակույթի, գիտության, կրթության ոլորտներում ամուր կապեր, որոնք, լիահույս ենք, էլ ավելի կխորանան և որակական և գործնական նոր շունչ կստանան այսօր բացվող գլխավոր հյուպատոսության շնորհիվ»,- նշեց Միրզոյանը։

Иран всегда была и будет ключевым партнером Армении - Мирзоян на открытии генконсульства ИРИ в Сюнике 10/21/2022   17:30  |  Лента новостей
Ереван высоко оценивает решение властей Ирана открыть консульство в Сюнике, являющемся хребтом Армении. Об этом заявил глава МИД РА Арарат Мирзоян на церемонии открытия генерального консульства Ирана в Капане в пятницу.
Мирзоян подтвердил намерение армянской стороны об открытии генерального консульства в Тебризе.
"Исламская Республика Иран всегда была и будет ключевым партнером Армении. Наше сотрудничество включает в себя достаточно обширную политическую повестку, а также прочные связи в сферах торговли, энергетики, транспорта, туризма, культуры, науки, образования, которые, мы надеемся, благодаря открытию генерального консульства расширятся и получат новое качественное и практическое дыхание", – сказал глава МИД РА.