Վարչապետն արդիական է համարում ԵԱՏՄ-ի ներքին շուկայում խոչընդոտների վերացման հարցը 10/21/2022   12:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ժամանակակից իրողություններում ԵԱՏՄ-ի ներքին շուկայում առկա խոչընդոտների վերացման հարցը հենց ներքին շուկայի կայունության համար է, որը չի կորցնում իր արդիականությունը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում տեղի ունեցող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի լայն կազմով հանդիպմանը այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«ԵԱՏՄ ընդհանուր շուկայի կողմից տրամադրվող բոլոր հնարավորությունների պարագայում անդամ պետությունները պահպանում են ազգային օրենսդրությունների առանձնահատկություններն ու պահանջները և, անհրաժեշտության դեպքում, ի պատասխան նոր մարտահրավերների՝ կիրառում են պաշտպանողական միջոցներ իրենց ներքին շուկաների համար։  Միաժամանակ, ինտեգրման առանցքային գաղափարի և սկզբունքի ապահովման, ԵԱՏՄ ազատ տարածության չորս սկզբունքների լիարժեք իրականացման ճանապարհին մենք հետևողականորեն և նպատակաուղղված առաջ ենք շարժվում արգելքների վերացման ուղղությամբ»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետն ընդգծեց, որ ժամանակակից իրողություններում խոչընդոտների վերացման հարցը ներքին շուկայի կայունության համար է, որը չի կորցնում իր արդիականությունը։ «Սա շարունակական գործընթաց է, որի արդյունավետությունն ու օպերատիվությունը մեծապես կախված է Միության անդամ պետությունների և մարմինների համակարգված աշխատանքից, ինչպես նաև փոխզիջումային լուծում գտնելու պատրաստակամությունից»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Премьер Армении считает актуальным вопрос устранения препятствий на внутреннем рынке ЕАЭС 10/21/2022   12:25  |  Экономика
В современных реалиях вопрос устранения существующих на внутреннем рынке ЕАЭС препятствий касается именно обеспечения стабильности внутреннего рынка, что не теряет своей актуальности. Об этом, как сообщает «Арменпресс», на заседании Евразийского межправительственного совета в Ереване заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«При всех возможностях, предоставляемых общим рынком ЕАЭС, государства-члены сохраняют особенности и требования национального законодательства и при необходимости, в ответ на новые вызовы на своих внутренних рынках применяют защитные меры. При этом на пути обеспечения ключевой идеи и принципа интеграции, полной реализации четырех принципов свободного пространства ЕАЭС мы последовательно и целенаправленно продвигаемся в направлении устранения существующих препятствий», - отметил Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что вопрос устранения препятствий в современных реалиях касается стабильности внутреннего рынка, что не теряет своей актуальности. «Это непрерывный процесс, результативность и эффективность которого во многом зависят от слаженной работы государств-членов и органов союза, а также готовности находить компромиссные решения», - заключил Пашинян.