Մեր վերջնանպատակը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ լուծումն է. ԱՄՆ Պետդեպի փոխխոսնակ 10/20/2022   10:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեր վերջնական նպատակը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ լուծում գտնելն է:
Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպի փոխխոսնակ Վեդանտ Պատելը:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ արդյո՞ք ԵՄ առաքելության տեղակայումը կնպաստի տարածաշրջանում հարատև խաղաղության հաստատմանը ՝ Պետդեպի փոխխոսնակն ասել է. «Դա մեր հույսն է: Եվ դա այն է, ինչ ԱՄՆ պետքարտուղարը, դեսպան Ռիքերը (ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահը) և մյուսները շարունակում են պնդել՝ այդ հարցը քննարկելիս: Ես չեմ ցանկանում գործընթացից առաջ անցնել, սակայն, իհարկե, մեր վերջնանպատակը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ լուծումն է»,- ասել է Պատելը:
22:45 17/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան է ժամանել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի նախագահ Դեյվիդ Փրայսի գլխավորած պատվիրակությունը
12:54 15/10/2022  |  ՄեկնաբանությունԿողջունենք ցանկացած երկրի ջանքերը՝ ուղղված ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը. Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ
22:11 12/10/2022  |  Միջազգային լրահոսԲայդենը մտադիր չէ հանդիպել Պուտինի հետ. Սպիտակ տուն
19:30 12/10/2022  |  Միջազգային լրահոսԲայդենին մեղադրել են միջուկային հոլոքոստի սպառնալիք ստեղծելու մեջ
16:38 12/10/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ի Սենատը հանել է Թուրքիային F-16-եր վաճառելու հարցում եղած 2 նախապայմանները
21:34 10/10/2022  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն դատապարտում է Ռուսաստանի այսօրվա հրթիռային հարվածները
19:31 10/10/2022  |  Միջազգային լրահոսԲլինկենը Ուկրաինայի ԱԳՆ-ին հավաստիացրել Է ԱՄՆ-ի կողմից օգնությունը շարունակելու մասին

Конечной целью США является мирное урегулирование конфликта между Арменией и Азербайджаном - пресс-секретарь Госдепа 10/20/2022   11:02  |  Лента новостей
Конечной целью Соединенных Штатов Америки является мирное урегулирование конфликта между Арменией и Азербайджаном. Об этом, как сообщает «Арменпресс», заявил на брифинге заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель, отвечая на вопрос, может ли размещение наблюдателей от миссии ЕС на армяно-азербайджанской границе способствовать установлению долгосрочного мира в регионе.
«Мы надеемся на это. Это именно то, на чем продолжают настаивать госсекретарь (ред. госсекретарь США Энтони Блинкен), посол Рикер (ред. специальный советник США по переговорам на Кавказе, сопредседатель Минской группы ОБСЕ Филипп Рикер) и другие, при обсуждении этого вопроса. Я не хочу опережать процесс, но, конечно, наша конечная цель - это мирное урегулирование между Арменией и Азербайджаном», - сказал Ведант Патель.