«Google Maps» և «Google Earth» հավելվածներից հեռացվել են Սյունիքի համայնքների տեղանունների կեղծ` ադրբեջաներեն տարբերակները. «Թաթոյան» հիմնադրամ 10/18/2022   22:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Google» ընկերության հետ աշխատանքի արդյունքում «Թաթոյան» հիմնադրամին և Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան տարածաշրջանի համատեղ ուժերով հաջողվել է «Google Maps» և «Google Earth» հավելվածներից հեռացնել ՀՀ Սյունիքի մարզի համայնքների տեղանունների կեղծ` ադրբեջաներեն տարբերակները։ Այս մասին հայտնում են «Թաթոյան» հիմնադրամից։
«Ինչպես նշվել էր սեպտեմբերի 29-ի հայտարարությամբ, Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամը Սիսիան քաղաքի բնակիչներից մեկի ահազանգի հիման վրա պարզել էր, որ «Google Maps» և «Google Earth» հավելվածներում անվանափոխված և կեղծ կամ գոյություն չունեցող ադրբեջանական անուններով են նշված ՀՀ Սյունիքի մարզի դպրոցներ, այգիներ, հրապարակներ և այլն:
Օրինակ` «Որոտան» գետը նշված է ադրբեջանական անվանումով՝ «Bazarçay» կամ Սիսիանի զբոսայգին անվանակոչված է Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի անունով կամ Աթաթուրքի անունով, կամ Սյունիքի մարզպետարանի տեղանքը նշված է միայն ադրբեջաներենով՝ «Zəngəzur Vilayəti Administrasiyası» և այլն: Անգամ փորձ են արել փոխել Սիսիան քաղաքի անունը` Qarakilise։
Նմանատիպ մոտեցմամբ ադրբեջաներենով էին նշված նաև տեղանուններ Մեղրիում, Կապանում։
Ակնհայտ էր, որ սա ադրբեջանական իշխանությունների՝ Սյունիքն ադրբեջանական լինելու վերաբերյալ բացարձակ կեղծ թեզը ներկայացնելու եղանակ էր։ Ավելին, դրանով փորձ էր արվում լեգիտիմացնել ադրբեջանական հանցավոր ներխուժումները և հարձակումները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։
Հեռացվել են նաև ադրբեջաներենով նշված կեղծ այլ տեղանուններ:
Հարկ ենք համարում հատուկ կարևորել Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան տարածաշրջանի արագ արձագանքը, «Google» ընկերությանը հետ կապ հաստատելը և աշխատանքի հետևողականությունը։
Մանրամասները ներկայացված են կից հրապարակվող լուսանկարներում, որտեղ համեմատվում են նախկին կեղծ ադրբեջանական տեղանուններով տարբերակները ներկայիս՝ վերացված տարբերակների հետ»,- նշում են «Թաթոյան» հիմնադրամից։
11:00 16/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունից իմ առջև պահանջ էր դրվել չքննադատել ադրբեջանական զինված ծառայողների անօրինական ներկայությունը. Թաթոյան
11:03 07/10/2022  |  ՄեկնաբանությունԻ՞նչ էլ արագ են «բազմակողմանի» քննությունն արել, բա ի՞նչ պետք է անեին, իրենք իրե՞նց էին դատելու. Թաթոյան
15:05 05/10/2022  |  ՄեկնաբանությունՆրանք, ում ժամանակին գնահատման հարցում ընդառաջել եք կամ ովքեր մուրալով են ստացել կրթության վկայագիր, հետագայում պաշտոն զբաղեցնելով կիսատ գիտելիքով կործանարար են դառնում պետության համար. Թաթոյան
11:01 05/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական «Յաշմա» և «Կոմանդո» ջոկատներն աչքի են ընկել աննախադեպ դաժանություններով սեպտեմբերի 13-15 ՀՀ-ի նկատմամբ իրականացրած հարձակումների ժամանակ․ Թաթոյանը՝ «Fox News»-ի հետ զրույցում

Фальшивые азербайджанские названия общин Сюникской области Армении удалены с приложений “Google Maps” и “Google Earth” – Фонд «Татоян» 10/19/2022   10:22  |  Лента новостей
В результате совместных усилий фонда “Татоян” и западного региона Армянского Национального Комитета Америки, фальшивые азербайджанские названия общин Сюникской области Республики Армения были удалены с приложений “Google Maps” и “Google Earth”. Об этом сообщается на странице фонда «Татоян» в facebook.
В результате работы с компанией "Google", Фонду "Татоян" и западному региону Армянского Национального Комитета Америки удалось удалить из приложений "Google Maps" и "Google Earth" фальшивые азербайджанские варианты названий общины Сюникской области РА.
Как отмечено в заявлении от 29 сентября, Центр права и справедливости Фонд "Татоян" на основании обращения одного из жителей города Сисиан выяснил, что в приложениях "Google Maps" и "Google Earth" школы, парки, площади и т.д. Сюникской области РА указаны с измененными названиями и вымышленными и несуществующими азербайджанскими названиями.
Например, река "Воротан" указана азербайджанским названием "Bazarçay", Сисианский парк назван в честь бывшего президента Азербайджана Гейдара Алиева или Ататюрка, местонахождение здания администрации Сюникской области на азербайджанском языке "Zəngəzur Vilayəti Administrasiyasi" и так далее. Они даже пытались изменить название города Сисиан на Qarakilise.
Названия местностей в городах Мегри и Капан также были отмечены на азербайджанском языке.
Другие азербайджанские фальсифицированные названия также удалены.
"Очевидно, что это попытка продвигать абсолютно ложный тезис азербайджанских властей о том, что Сюник является азербайджанским. Более того, это попытка узаконить азербайджанские преступные вторжения и нападения на суверенную территорию Республики Армения. Считаем необходимым отметить быструю реакцию Западного региона Армянского Национального Комитета Америки, установление контакта с компанией "Google" и последовательность в действиях", - говорится в сообщении.
Подробности представлены в прикрепленных фотографиях, где версии с прежними фальшивыми азербайджанскими названиями сравниваются с исправленными версиями.
11:57 22/09/2022  |  КомментарийМегринцы никому и ни за какие деньги не собираются продавать ни пяди земли - депутат НС Армении