ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելությունը Գեղարքունիքում ծանոթացել է Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներին 10/19/2022   15:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակությանը, ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար գնդապետ Վահրամ Գրիգորյանի և Վարդենիս համայնքի ղեկավար Ահարոն Խաչատրյանի հետ,  ուղեկցել է Վարդենիս համայնքի՝ 2022 թվականի ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում տուժած Տրետուքի և Կուտական բնակավայրերի սահմանամերձ գոտիներ։
Մարզպետը հանգամանալից ներկայացրել է թշնամու ձեռնարկած ագրեսիայի արդյունքում Ճամբարակ և Վարդենիս խոշորացված համայնքներում տուժած 12 բնակավայրի մասին տեղեկատվություն, որոնցից բազմաթիվ վնասներ են կրել Սոթք և Կութ բնակավայրերը։
148 շենք-շինություն վնասվել է Սոթքում, 12 բնակարան՝ Կութում, 2 բնակարան՝ Վերին Շորժայում։
«Ունենք վնասված երկու դպրոց, մեկ մանկապարտեզ, բնակավայրերի վարչական շենքեր, գրադարան և բուժկետ։ Ունենք հրետակոծությունից տուժած 8 բնակարան, որոնք պետք է կառուցվեն հիմնովին։ Վնասվել են նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, մոտ 40 տոկոսով ռիսկային է դարձել գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացումը»,- նշել է Սարգսյանը։
ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար Վահրամ Գրիգորյանը ԵՄ պատվիրակության անդամներին տեղում ներկայացրել է զեկույց 2021 թվականի մայիսի 12-ին և 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինուժի կողմից Հայաստանի Հանրապետության դեմ ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքները։
Դիտարկումներն իրականացվել են չափիչ սարքերի միջոցով։
ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության պատվիրակության անդամները վստահեցրել են, որ կիրականացնեն խորը ուսումնասիրություններ և պարբերաբար կներկայացնեն զեկույցներ։
19:56 30/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ17 օր է՝ թշնամին Կութի գլխավերևում է. անիվները վառում, գլորում են գյուղի անտառները (տեսանյութ)

Делегация миссии ЕС ознакомилась в Гегаркунике с последствиями агрессии Азербайджана против Армении 10/19/2022 15:45 | Лента новостей
Делегация миссии ЕС по технической оценке посетили приграничные населенные пункты общины Варденис. Миссию сопровождали губернатор Гегаркуникской области Армении Карен Саркисян, командующий вторым армейским корпусом ВС РА полковник Ваграм Григорян и глава общины Варденис Агарон Хачатрян. Подробности губернатор Гегаркуника представил на своей странице в Facebook.
Члены делегации ЕС побывали в селах Третук и Кутакан, пострадавших в результате сентябрьской агрессии Азербайджана.
Губернатор представил подробную информацию о пострадавших в результате вражеской агрессии 12 населенных пунктах в укрупненных общинах Чамбарак и Варденис, наибольший ущерб из которых был нанесен поселкам Сотк и Кут.
В Сотке было повреждено 148 зданий, в Куте - 12 домов, в селе Верин Шоржа - 2 дома.
"Повреждены также здания двух школ, одного детского сада, здания административных центров населенных пунктов. В результате артобстрела пострадали 8 населенных пунктов, которые нужно отстроить заново. Повреждены также объекты гражданской инфраструктуры, на 40% возрос риск проведения сельскохозяйственных работ", - отметил Саркисян.
Командующий вторым армейским корпусом ВС РА Ваграм Григорян на местах представил членам делегации ЕС доклад о последствиях пагрессии, предпринятой вооруженными силами Азербайджана против Армении 12 мая 2021 года и 13 сентября 2022 года.
Члены делегации ЕС заверили, что будут проводить углубленные исследования и регулярно представлять отчеты.