Սա միջամտություն է իմ մասնագիտական գործունեությանը, լռեցնելու փորձ է. Ալեքսանյանը՝ իրեն առաջադրված մեղադրանքի մասին (տեսանյութ) 10/18/2022 16:15 | ԼՐԱՀՈՍ
Ինձ ճանաչող մարդիկ շատ լավ գիտեն, որ ես չեմ կարող ներգրավված լինել որևէ կոռուպցիոն հանցագործության մեջ՝ հաշվի առնելով իմ անձը։ Որևէ կաշառքի մասին խոսք չկա և չի էլ կարող լինել։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը՝ անդրադառնալով իրեն առաջադրված մեղադրանքին։
«Հասկանում եմ, որ մարդկանց որոշակի շրջանակ սպասում էին կամ ցանկանում էին, որ Էրիկ Ալեքսանյանը որևէ նման գործողությունների ներգրավվածություն ունենա, բայց՝ ապարդյուն »,- նշեց Ալեքսանյանը։
Նախաքննության գաղտնիությունից ելնելով՝ Ալեքսանյանը զերծ մնաց մեղադրանքի վերաբերյալ մանրամասներ հայտնելուց, միայն նշեց, որ օժանդակությունը կապում են իր կողմից իր մասնագիտական գործունեությունը ծավալելը՝ գրավի միջնորդություն ներկայացնելը։
Ալեքսանյանի խոսքով՝ առաջադրված մեղադրանքը հորինված է, արտացոլված որևէ փաստ, նույնիսկ՝ փաստարկ առկա չէ, մերկապարանոց հայտարարություն է։ Նա հիշեցրեց, որ ինքը բազմաթիվ հնչեղ քրեական գործերով պաշտպանություն է իրականացվել, որի ընթացքում օբյեկտիվ հիմքի առկայության դեպքում բազմիցս քննադատությամբ է հանդես եկել։
«Սա ոչ այլ ինչ է, քան՝ իմ մասնագիտական գործունեությանը միջամտություն, լռեցնելու փորձ։ Եթե իրենց միջոցը, եղանակը, գործողության կատարումն ինձ մեղադրանք առաջադրելն ու կալանավորելն է, չարաչար սխալվում են։ Ես կալանավորվելուց չեմ վախենում, քննության ընթացքում կապացուցեմ, որ ես ոչ միայն մեղավոր չեմ, այլև՝ ոչ մի առնչություն չունեմ »,- նշեց Ալեքսանյանը։
Փաստաբանն ընդգծեց, որ քննիչի կողմից ներկայացված որևէ փաստական տվյալ չի վկայում, որ ինքը, միջնորդություն ներկայացնելով, գիտակցել է, իմացել, որ պաշտոնատար անձն այդ միջնորդության վերաբերյալ ենթադրաբար ունեցել է հանցավոր մտադրություն։
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը անդրադարձավ նաև դատավոր Արուսյակ Ալեքսանյանի մեղադրանքին՝ նշելով, որ այն ծայրից ծայր ապօրինի է. «Նշվում է, որ պաշտոնեական լիազորություն է չարաշահել, բայց թե որ լիազորությունն է չարաշահել՝ քննիչը չի կարողանում ասել»։

Адвокат Алексанян назвал предъявленное ему обвинение вмешательством в его профессиональную деятельность(ВИДЕО) 10/18/2022   18:16  |  Лента новостей
Люди, которые знакомы со мной, прекрасно знают, что я не могу быть причастен к какому-либо коррупционному преступлению, с учетом моей личности, заявил адвокат Эрик Алексанян.
"Муссируются сведения, что мне выдвинуто обвинение в связи с какой-то взяткой. Отмечу, что это не соответствует действительности,  даже речи об обвинении во взяточничестве нет и быть не может. Я понимаю, что определенный круг людей хотел, чтобы Эрик Алексанян был вовлечен в подобное дело, но тщетно", - отметил он.
Алексанян воздержался от разглашения подробностей по обвинению, сославшись на тайну следствия. Адвокат лишь отметил, что пособничество пытаются увязать с его профессиональной деятельностью, в частности, с подачей ходатайства о залоге.
Алексанян назвал выдвинутое обвинение надуманным. По его словам, нет ни одного отраженного факта, даже довода; одно голословное заявление. Он напомнил, что он осуществлял защиту по многочисленным громким делам, по которым при наличии объективных оснований неоднократно выступал с критикой.
"Это не что иное, как вмешательство в мою профессиональную деятельность, попытка заставить замолчать", - отметил он.
Адвокат заявил, что он не боится ареста. "В ходе расследования я докажу, что я не только не виновен, но и никак не причастен к тому, что мне вменяется", - сказал Алексанян.
Адвокат  также коснулся обвинения судье Арусяк Алексанян, назвав его полностью незаконным. "Отмечается, ч,то она злоупотребила должностным полномочием, но при этом указать, каким полномочием злоупотребила, следователь не может", - сказал он.