Փաշինյանը բարձր է գնահատել Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների վերադարձի հարցում ԱՄՆ ջանքերը 10/18/2022   13:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) նախագահ Դեյվիդ Փրայսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և ընդգծել հայ-ամերիկյան փոխգործակցության կարևորությունը՝ մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների հետևողական իրականացման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ քաղաքացիները միանշանակորեն ընտրել են ժողովրդավարության ուղին և ՀՀ կառավարությունը հաստատակամորեն շարունակելու է իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումների հարուստ օրակարգը: Վարչապետի խոսքով՝ վերջին շրջանում հայ-ամերիկյան ինտենսիվ շփումներն ու բարձր մակարդակի փոխայցելություններն էապես նպաստում են ռազմավարական երկխոսության շարունակական զարգացմանը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիային և կարևորել Միացյալ Նահանգների ու ընդհանրապես միջազգային հանրության համարժեք ու հասցեական արձագանքը: Միաժամանակ, վարչապետը շեշտել է Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների անվտանգության ու իրավունքների ապահովման կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել նաև ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը:
Դեյվիդ Փրայսը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ողջունել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը միտված հետևողական քայլերը: Նա ևս ընդգծել է հայ-ամերիկյան սերտ փոխգործակցության ընդլայնման կարևորությունը՝ ի նպաստ տարբեր ոլորտներում կապերի զարգացման ու ամրապնդման: Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի նախագահն անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածք ներխուժումն ու նշել ադրբեջանական ստորաբաժանումների՝ անհապաղ ելման դիրքեր վերադառնալու անհրաժեշտությունը: Դեյվիդ Փրայսը դատապարտել է հայ զինվորների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից անմարդկային վերաբերմունքն ու գործողությունները: Միաժամանակ, նա կարևորել է մինչ օրս Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների վերադարձի ապահովումը:
Վարչապետը բարձր է գնահատել ԱՄՆ ջանքերը այդ հարցում: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի, ինչպես նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ:
12:32 18/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհապաղ դադարեցնել «խաղաղության դարաշրջանի» օրակարգի շրջանակներում հանդես գալ Հայ ժողովրդի անունից․ հայտարարություն
10:42 18/10/2022  |  ՄամուլԱրցախը մնաց միայնակ. Փաշինյանը խաբել է. մաս 114. «Ժողովուրդ»
21:37 17/10/2022  |  ՔաղաքականՓաշինյանի ձախողված քաղաքականությունը նպաստում է, որ Ադրբեջանը, այսպես կոչված, միջանցքի հարցը նոր պատերազմով լուծի․ Գառնիկ Դավթյան
18:32 17/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը Հայաստանի դեմ ռազմական նոր ագրեսիայի համար պատրվակ է ստեղծում.Նիկոլ Փաշինյան
11:23 17/10/2022  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանի կառավարությունը սպասում է Ադրբեջանի դրական արձագանքին.Նիկոլ Փաշինյան
12:43 16/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄամուլի ազատությունն այն կարևորագույն արժեքներից է, որն ունենք Հայաստանում. Նիկոլ Փաշինյան
14:42 15/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանն առաջարկել է Բաքվին սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովների նիստն անցկացնել Բրյուսելում. Փաշինյան
12:32 15/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը «շուստրի» քայլ է անում
12:27 15/10/2022  |  ՄեկնաբանությունՇուտով ընդամենը 150.000 դոլարի դիմաց թուրքերը կկարողանան դառնալ ՀՀ քաղաքացի և մասնակցել ընտրության. Վահե Գրիգորյան
10:18 15/10/2022  |  ՄամուլՄենք թերեւս կգնանք սահմանադրական դատարան դիմելու ճանապարհով․ Թագուհի Թովմասյան․ «Ժողովուրդ»

Дэвид Прайс отметил необходимость немедленного возвращения азербайджанских ВС на исходные позиции 10/18/2022   17:28  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Комитета демократического партнерства (DPC) Палаты представителей США Дэвидом Прайсом. Подробности сообщает пресс-служба главы правительства РА.
Премьер-министр приветствовал визит делегации в Армению и подчеркнул важность армяно-американского сотрудничества в последовательной реализации демократических реформ в нашей стране. Никол Пашинян отметил, что граждане Армении однозначно избрали путь демократии, и правительство Республики Армения будет неуклонно продолжать реализацию насыщенной повестки демократических реформ. По словам премьер-министра, интенсивные армяно-американские контакты и взаимные визиты на высоком уровне в значительной степени способствуют постоянному развитию стратегического диалога.
Никол Пашинян коснулся агрессии Азербайджана в отношении суверенной территории Армении и подчеркнул важность адресной и адекватной реакции США и международного сообщества в целом. В то же время премьер-министр подчеркнул важность обеспечения безопасности и реализации прав наших соотечественников в Нагорном Карабахе. Никол Пашинян высоко оценил признание США Геноцида армян.
Дэвид Прайс поблагодарил за теплый прием и приветствовал последовательные шаги по развитию демократических институтов в Армении. Он также подчеркнул важность расширения армяно-американского тесного сотрудничества в целях развития и укрепления связей в различных сферах.
Председатель Комитета демократического партнерства Палаты представителей назвал неприемлемым вторжение Азербайджана на суверенную территорию Армении и отметил необходимость немедленного возвращения азербайджанских сил на исходные позиции. Дэвид Прайс осудил бесчеловечное обращение и действия вооруженных сил Азербайджана по отношению к армянским военнопленным. Он также подчеркнул важность обеспечения возвращения военнопленных, которые до сих пор удерживаются в Азербайджане.
Премьер-министр высоко оценил усилия США в этом вопросе. Собеседники обменялись мнениями по нагорно-карабахской проблематике и происходящим в регионе процессам.