Ուղղակի զարմացած եմ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններից, դրանք լիովին անհիմն են. Փաշինյան (տեսանյութ) 10/14/2022   15:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ուղղակի զարմացած եմ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններից, թե Հայաստանը եվրոպական երկրներում և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում հարձակումներ է կազմակերպել Ադրբեջանի դեսպանությունների դեմ: Աստանայում հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանն ու ընդգծել, որ դրանք լիովին անհիմն հայտարարություններ են։
«Կարծում եմ` ակնհայտ է, որ եթե լինեին նման փաստեր` Ադրբեջանը վաղուց հրապարակած կլիներ»,- ասել է նա ու անընդունելի համարել այս իրավիճակին կրոնական կոնտեքստ հաղորդելու փորձերը:
«Մենք գտնվում ենք շատ մտերիմ հարաբերություններում մուսուլմանական բազմաթիվ երկրների հետ, և դրա շատ վառ ապացույցն է, որ ՀԱՊԿ-ում մեր դաշնակիցների մեծամասնությունը հանդիսանում են մուսուլմանական երկրներ: Մենք շատ սերտ և մոտ հարաբերություններ ունենք Իրանի և արաբական բազմաթիվ պետությունների հետ և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը երբևէ չի ունեցել կրոնական հիմք»,- նշել է Փաշինյանը:
Նա վստահեցրել է, որ Հայաստանն իրապես անկեղծ նպատակադրված է տարածաշրջանում խաղաղությանը: «Իհարկե, դա հասարակ հարց չէ, դա շատ խորը խնդիր է, բայց ինձ թվում էր, որ և՛ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինի, և՛ այլ միջազգային առաջնորդների միջնորդությամբ մեր մի քանի հանդիպումների արդյունքներով մենք ունենք ընդհանուր ընկալում, որ պետք է ձգտենք և ձեռնարկենք կոնկրետ քայլեր, որպեսզի հաստատենք խաղաղություն և կայունություն մեր տարածաշրջանում:
Ակնհայտ է, որ դրա համար պետք են քայլեր, և Հայաստանի Հանրապետությունը, կարծում եմ, մենք դա ցույց ենք տվել, մեր կառավարությունը պատրաստ է նման քայլերի: Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ ասել, որ այդ գործընթացում Ադրբեջանից միակ ակնկալիքը կառուցողականությունն է»,- հայտարարել է նա:
15:57 14/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային կապն ապահովելու համար երեք անցակետեր բացելու մասին ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը վաղուց պաշտոնական շրջանառության մեջ է.Փաշինյան
15:39 14/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղաժամ է ԱՊՀ-ի՝ ՀԱՊԿ-ում դիտորդի կարգավիճակ ստանալու դիմումի վերաբերյալ որոշման կայացումը. Փաշինյան (տեսանյութ)
15:26 14/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊայմանավորվածություն կա կազմակերպել ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքով զոհերի դիերի դուրսբերումը.Փաշինյան (տեսանյութ)
15:24 14/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը միակողմանի Ադրբեջանին է հանձնել է Արցախյան առաջին պատերազմի հուղարկավորության վայրերի քարտեզները.Նիկոլ Փաշինյան
14:47 14/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհերի և անհայտ կորածների թիվը գերազանցել է 210-ը, որից՝ 3 խաղաղ բնակիչ է զոհվել, 2-ը՝ անհայտ կորել.Փաշինյանը՝ԱՊՀ խորհրդի նիստին
10:31 14/10/2022  |  ՄամուլԸնդդիմության բոյկոտը չընդունող ՔՊ-ն բոյկոտում է. Նիկոլ Փաշինյանը խաբել է. մաս 112. «Ժողովուրդ»

Пашинян: я просто удивлен заявлением президента Азербайджана, они полностью беспочвенны 10/14/2022   16:37  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе заседания глав Совета глав государств–участников СНГ отреагировал на некоторые заявления президента Азербайджана.
"То, что касается минирования. Это полностью и целиком происходит на суверенной территории Республики Армения. Это наше право предпринимать какие-то меры безопасности для защиты территориальной целостности нашей страны", - отметил Пашинян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян также назвал неприемлемыми попытки придать религиозный контекст нынешней ситуации.
"Мы находимся в очень близких отношениях со многими мусульманскими странами. Очень ярким примером этого является то, что большинство наших союзников в ОДКБ являются мусульманскими странами. У нас очень тесные и близкие отношения с Ираном, со многими арабскими странами, и нагорно-карабахская проблематика никогда не имела никаких религиозных основ", - сказал премьер Армении
Пашинян также отметил, что просто удивлен заявлением президента Азербайджана о том, что Армения организовала или организует нападения на посольства Азербайджана в европейских странах или в США.
"Это полностью беспочвенные заявления. Я думаю, что, очевидно, если были бы такие факты, Азербайджан давно бы эти факты опубликовал", - указал он.
Пашинян отметил, что Армения действительно и искренне нацелена на мир в регионе.
"Конечно, это не простой вопрос. Это очень глубокая проблематика, но мне казалось, что по итогам и в течение нескольких наших встреч - и при посредничестве президента РФ В.В. Путина, и при посредничестве других иностранных лидеров, что у нас есть общее понимание того, к чему мы должны стремиться и какие конкретные шаги должны предпринимать, чтобы установить мир и стабильность в нашем регионе. Очевидно, что для этого нужны шаги, и Республика Армения, я думаю, что мы показали это и доказали это, - наше правительство готово к таким шагам. Еще раз хочу сказать, что единственное, что в этом процессе мы ожидаем от Азербайджана, - это конструктивность", - сказал Пашинян.
12:01 14/10/2022  |  Лента новостейПутин заявил, что Россия поддерживает получение СНГ статуса наблюдателя в ОДКБ