Բաքվի ու Ստեփանակերտի միջեւ շփումներ սկսելու նախադրյալներ չկան. Արտաքին գործերի փոխնախարար 10/13/2022 12:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Բաքվի ու Ստեփանակերտի միջեւ շփումներ սկսելու նախադրյալներ չկան։ Այդ մասին այսօր, ըստ էության, հայտարարել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը։
ՀՀ վարչապետի ու ԱՄՆ պետքարտուղարի վերջին հեռախոսազրույցի մասին հայկական կողմիպաշտոնապես տարածված հաղորդագրության մեջ նշվել էր, որ քննարկվել են նաեւ Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև քննարկումների համար միջազգային մեխանիզմի ստեղծման հարցը։ Լրագրողի դիտարկմանը, արդյոք նման նախադրյալներ կան՝ փոխնախարարն ասել է. «Չէ, միշտ էլ քննարկվում է երկխոսության հնարավորության հարցը՝ լինի դա ԱՄՆ-ի հետ փոխգործակցության կամ այլ ֆորմատներով։ Այսինքն նոր էլեմենտ չկա այստեղ»։

Предпосылок для начала контактов между Степанакертом и Баку нет – замглавы МИД Армении 10/13/2022   13:30  |  Лента новостей
Предпосылок для начала контактов между Степанакертом и Баку нет. Об этом, по сути, сегодня заявил заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян.
В распространенном правительством РА сообщении о последнем телефонном разговоре премьер-министра Армении  и госсекретаря США,  отмечалось, что был затронут вопрос о создании международного механизма переговоров между Степанакертом и Баку, В ответ на вопрос журналиста, есть ли подобные предпосылки, замминистра заявил:"Нет, вопрос о возможности диалога  обсуждается всегда, будь то в рамках взаимодействия с США или в другом формате".