Ղրիմում բեռնատարի պայթյունի վերաբերյալ հրապարակումների իսկությունը պարզելու համար քրեական վարույթ է նախաձեռնվել. ԱԱԾ 10/13/2022 12:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվել են տեղեկություններ այն մասին, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Ղրիմի կարմրջի վրա տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության կատարման նպատակով օգտագործված պայթուցիկ նյութերը քողարկված են եղել ՀՀ քաղաքացու կողմից վարած բեռնատարի մեջ, որը մինչ այդ արտերկրից մուտք է գործել Հայաստանի Հանրապետություն, այնուհետ՝ ուղևորվել Ռուսաստանի Դաշնություն:
Ստացված տեղեկությունների իսկությունը ստուգելու և դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու նպատակով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում միջազգային ահաբեկչությանն օժանդակելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ԵԱՏՄ սահմանով պայթուցիկ նյութերի մաքսանենգություն կատարելու և իրավունք վերապահող փաստաթղթեր կեղծելու առերևույթ դեպքերի կապակցությամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակներում կատարվել են հարցաքննություններ, առգրավումներ և քննչական ու դատավարական այլ գործողություններ:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, դեպքի իրական հանգամանքները պարզելու նպատակով իրավական գործիքակազմի հնարավոր բոլոր միջոցների օգտագործմամբ իրականացվում են անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումներ, որոնց արդյունքների մասին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, ըստ անհրաժեշտության, համապատասխան տեղեկություններ կտրամադրի հանրությանը:

В СНБ Армении инициировали расследование для проверки достоверности публикаций о подрыве грузовика на Крымском мосту 10/13/2022   13:19  |  Лента новостей
В Службе национальной безопасности(СНБ) Армении отреагировали на публикации в СМИ о том, что взрывчатые вещества, использованные для совершения теракта на Крымском мосту 8 октября 2022 года, были спрятаны в грузовике, за рулем которого находился гражданин РА, который въехал в Армению из-за рубежа, после чего направился в РФ.
Как сообщает пресс-центр СНБ, с целью проверки достоверности полученных сведений и выяснения всех обстоятельств инцидента в следственном департаменте СНБ инициировано уголовное производство по соответствующим статьям УК РА в связи с предполагаемыми случаями содействия международному терроризму, совершения контрабанды группой лиц по предварительному сговору через границу ЕАЭС взрывчатых веществ и подделки документов. В рамках расследования проведены допросы, выемки, иные следственные и процессуальные действия.
Предварительное расследование продолжается, реализуются неотложные комплексные следственные и оперативно-розыскные мероприятия. По их результатам СНБ при необходимости проинформирует общественность.
Комитет госдоходов РА представил детальное описание импорта соответствующих товаров ООО “ГУ АР ДЖИ ГРУП” и процесса последующей их транспортировки в Российскую Федерацию с транзитной декларацией.В КГД Армении опубликовали подробности досмотра грузовика, фигурирующего в деле о взрыве на Крымском мостуВ ведомстве заявили, что ввоз вышеупомянутого груза в Республику Армения, таможенный контроль, рентгеновский досмотр, таможенное оформление, оформление документов и экспортные процедуры прошли надлежащим и законным образом, при физическом, рентгеновском досмотре груза при въезде и выезде из Республики Армения факторов риска обнаружено не было.