Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իրավունք ունի պաշտպանելու իր էքզիստենցիալ գոյությունը. Վլադիմիր Վարդանյան 10/13/2022 13:48 | ԼՐԱՀՈՍ
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մշտական անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանում՝ նշելով.
«Շնորհակալություն, տիկի՛ն նախագահող,
Շնորհակալություն, սիրելի՛ գործընկերներ:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն քաղաքական խմբերին, որոնք աջակցում եւ փաստացիորեն ներկայացնում են իրականությունը:
Ցանկանում եմ անդրադառնալ պարոն Սամադ Սեիդովի վեր հանած հարցերին: Պարո՛ն Սեիդով, դուք շատ բարդ դեր եք խաղում: Դուք նույնիսկ չեք կարող պատկերացնել, թե որքան լավ եմ ես ձեզ հասկանում, թե որքան դժվար է տարիներ շարունակ պաշտպանել չարը: Ամեն դեպքում, դա ձեր ընտրությունն է, բայց այս կազմակերպությունն արժեքների կազմակերպություն է, ըստ այդմ՝ եկեք խոսենք արժեքների մասին, քանզի կարեւոր է, երբ մենք խոսում ենք պարտավորությունների մասին:
Պարո՛ն Սեիդով, երբ Հայաստանն ու Ադրբեջանն անդամակցեցին այս հարգարժան կազմակերպությանը, մենք պարտավորություն ստանձնեցինք զերծ մնալ քաղաքական խնդիրների լուծման հարցում ուժ կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից: Սակայն այդ պատահեց 2020 թ., եւ ոչ ոք չարձագանքեց: Մենք գիտեինք, որ այս օրը գալու է: Այսօր, բարեբախտաբար, ձեզանից շատերը հասկանում են, թե ինչ է կատարվում այնտեղ:
Երբ պարոն Սամադ Սեիդովը խոսում է Ադրբեջանում հայկական ուժերի առկայության մասին, ուզում եմ ասել, որ դա ամբողջովին սուտ է: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իրավունք ունի պաշտպանել իր էքզիստենցիալ գոյությունը:
Նայեք, թե ինչ է կատարվում. մասնատում, նվաստացում, դիտավորյալ սպանություն: Համենայնդեպս, մենք ինքնապաշտպանության իրավունք ունենք, եւ նրանք փորձում են իրացնել այդ իրավունքը»:

Варданян в ПАСЕ: "Народ Нагорного Карабаха имеет право на защиту своего экзистенциального существования'" 10/13/2022   14:42  |  Лента новостей
Постоянный член делегации Национального Собрания Армении в ПАСЕ Владимир Варданян выступил на осенней сессии ПАСЕ. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении. Текст выступления Варданяна публикуем ниже:
“Благодарю, г-жа Председатель,
спасибо, дорогие коллеги!
Хотел бы выразить признательность политическим группам, которые поддерживают и представляют фактическую реальность.
Коснусь вопросов, поднятых г-ном Самадом Сеидовым. Господин Сеидов, вы играете очень трудную роль. Вы даже не представляете, как хорошо я вас понимаю, как тяжело годами защищать зло. В любом случае, это ваш выбор, но эта организация является организацией ценностей, поэтому давайте поговорим о ценностях, потому что это важно, когда речь об обязательствах.
Г-н Сеидов, когда Армения и Азербайджан стали членами этой уважаемой организации, мы обязались при решении политических проблем воздерживаться от применения силы или угрозы силой. Однако это случилось в 2020 г., и никто не отреагировал. Мы знали, что этот день придет. Сегодня, к счастью, большинство из вас понимает, что там происходит.
Когда г-н Самад Сеидов говорит о присутствии армянских сил в Азербайджане, хочу подчеркнуть, что это абсолютная ложь. Народ Нагорного Карабаха имеет право на защиту своего экзистенциального существования.
Посмотрите, что происходит: расчленение, унижение, преднамеренное убийство. Во всяком случае, у нас есть право на самооборону, и они пытаются реализовать это право”.