Ադրբեջանը հիմնահատակ ավիրել է Հադրութի շրջանի Մոխրենիս գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին 10/13/2022 15:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Օրերս ԱՄՆ Քորնելի համալսարանի Caucasus Heritage Watch կառույցի կողմից հրապարակված արբանյակային տեսագրությունների հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ Ադրբեջանը հիմնահատակ ավիրել է Հադրութի շրջանի Մոխրենիս գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին (18-19 դդ․)։ Այս մասին տեղեկանում ենք «Արցախի ժառանգություն» ֆեյսբուքյան էջում արված հայտարարությունից։
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ցավով արձանագրում է, որ ինչպես Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում, այնպես և հետպատերազմյան շրջանում չեն դադարել հայոց հոգևոր և մշակութային ժառանգության հանդեպ Ադրբեջանի կողմից ոտնձգությունները և բարբարոսական գործողությունները ։
Օրերս ԱՄՆ Քորնելի համալսարանի Caucasus Heritage Watch կառույցի կողմից հրապարակված արբանյակային տեսագրությունների հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ Ադրբեջանը հիմնահատակ ավիրել է Հադրութի շրջանի Մոխրենիս գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին (18-19 դդ․)։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից շարունակ իրականացվող մշակութային եղեռնը, որի նպատակը մեկն է՝ զրկել Արցախ աշխարհը իր պատմական ինքնությունից, հայկականության որևէ վկայությունից ։
Որդեգրված այս քաղաքականությունը միտում ունի խորացնելու ազգերի միջև ատելության և անհանդուրժողականության մթնոլորտը և չի նպաստում տարածաշրջանում տևական խաղաղության վերահաստատմանը ։
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին կոչ է անում միջազգային հանրությանն ու պատկան կառույցներին հստակ գնահատական տալ սույն հանցագործությանը և գործնական քայլեր ձեռնարկել հետագա վերացումից փրկելու Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական հոգևոր-մշակութային պատմական ժառանգությունը։
Մայր Աթոռի՝ Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության հարցերով գրասենյակ»,- նշված է տարածված հաղորդագրությունում։

Святой Эчмиадзин бьет в набат: Азербайджан проводит политику культурного геноцида на оккупированных территориях Арцаха 10/13/2022   16:04  |  Лента новостей
Азербайджан разрушил до основания армянскую церковь Сурб Саргис(Святой Саркис)в Гадрутском районе. Об этом говорится в заявлении канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина по вопросам сохранения духовно-культурного наследия Арцаха в Facebook.
“На днях в результате изучения спутниковых видео, опубликованных структурой Caucasus Heritage Watch Корнелльского университета США, было установлено, что Азербайджан разрушил до основания армянскую церковь Сурб Саргис (Св. Саркиса) XVIII-XIX веков в селе Мохренес Гадрутского района Арцаха”, - говорится в сообщении.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин с болью констатирует, что как во время второй Арцахской войны, так и в послевоенный период посягательства и варварские действия в отношении армянского духовного и культурного наследия со стороны Азербайджана не прекратились.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин решительно осуждает непрерывно осуществляемый Азербайджаном культурный геноцид, у которого одна цель – лишить Арцах его исторической идентичности, любых свидетельств армянства.
“Эта проводимая Баку политика ведет к нагнетанию атмосферы ненависти и нетерпимости между народами и не способствует установлению прочного мира в регионе.
Армянская Апостольская Церковь призывает международное сообщество и уполномоченные структуры дать четкую оценку этому преступлению и предпринять практические шаги по спасению армянского духовного и культурно-исторического наследия на оказавшихся под контролем Азербайджана территориях от дальнейшего уничтожения», – говорится в заявлении.
16:11 10/10/2022  |  Лента новостейМы не позволим реализовать антинациональный план по сдаче Арцаха Азербайджану - депутат