Զինվորական պատրաստություն անցնելու հնարավորություն կտրվի նաև կանանց 10/13/2022   11:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտպանության նախարարությունը զինվորական պատրաստություն անցնելու հնարավորություն կտա նաև կանանց։ Այդ մասին կառավարության այսօրվա նիստում հայտնեց պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը` հավելելով, որ նման առաջարկ-նամակով Պն են դիմել բազմաթիվ կանայք:
«Արդեն ունենք մշակված ծրագիրը: Նախարարությունը շուտով հանդես կգա հայտարարությամբ, որ ՀՀ քաղաքացի իգական սեռի ներկայացուցիչները կարող են հերթագրվել և համապատասխան հրաձգարաններում անցնել մարտական զենքից կրակային պատրաստություն։ Սա, իհարկե, ըստ ցանկության։ Մասնակցության համար անհրաժեշտ հագուստը, ժամաքանակը, ամեն ինչը կհստակեցվի»,– ասաց Պապիկյանը։
Ըստ նրա՝ ծառայության մասին սխալ պատկերացում կա հանրության շրջանում. ծառայությունը միայն մարտական հերթապահությունը չէ:
Վարչապետն էլ ավելացրեց, որ, եթե արական սեռի ներկայացուցիչների դեպքում պատրաստության ժամկետը 25 օր է, ապա կանանց դեպքում կարող է սահմանվել 15 կամ 7 օր:
«Բոլոր անհրաժեշտ պայմանները պետք է ստեղծվեն՝ դա իրականացնելու համար: Պետք են նաև համապատասխան ենթակառուցվածքներ: Ի վերջո, զենքին տիրապետելը ոչ մեկին վնաս չի տա. դա էլ գիտելիք է ու ավելորդ չէ ձեռք բերելը»,-ասաց Փաշինյանը:

Женщинам в Армении предоставят возможность пройти курсы военной подготовки 10/13/2022   11:55  |  Лента новостей
Министерство обороны Армении предоставит возможность женщинам пройти курсы военной подготовки. Как отметил в четверг на заседании правительства министр обороны Сурен Папикян, с подобной просьбой в Минобороны обратились многочисленные женщины.
"Уже разработан соответствующий проект, министерство скоро выступит с заявлением. Гражданки РА смогут зарегистрироваться и пройти огневую подготовку на соответствующих стрельбищах. Это, конечно, по желанию. Форма и время, другие вопросы будут конкретизированы", - сообщил Папикян.
По его словам,  в обществе бытует неверное представление о службе. Как указал он, служба – это не только боевое дежурство. В свою очередь премьер Армении заявил, что если для мужчин период подготовки составляет 25 дней, то для женщин может быть установлен 15 или 7-дневный срок.
“Следует создать все необходимые условия, инфраструктуру. В конце концов навыки обращения с оружием никому не навредят, это тоже знания”, - сказал Пашинян.