Եռամսյա հավաքներ այլևս չեն լինելու. հավաքները կլինեն 25-օրյա ժամկետով և պարտադիր ՀՀ բոլոր զինապարտ քաղաքացիների համար 10/13/2022   11:01
Պաշտպանության նախարարությունը հրաժարվում է պահեստազորի եռամսյա հավաքներից. փոխարեն հավաքները կանցկացվեն 25-օրյա ժամկետով:
Համապաատսխան իրավական կարգավորումը կներկայացնի առաջիկայում, իսկ հաջորդ հավաքն արդեն կանցկացվի 25-օրյա ժամկետով: Այդ մասին կառավարության այօսրվա նիստում հայտարարեց պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
«Առաջիկա հավաքները կլինեն 25-օրյա, և մենք կհրաժարվենք ենք եռամսյա հավաքներից։ Այդ հավաքները, սակայն, պատադիր կլինեն ՀՀ բոլոր զինապարտ քաղաքացիների համար։ Շուտով կարգը կլինի, մենք դրա մասին կհայտարարենք»,– ասաց Պապիկյանը։
Նախարարը հայտնեց, որ զորակոչվողին հնարավորություն կտրվի ընտրել հավաքին ներկայանալու, մասնակցելու ժամանակահատվածը:
«Իրանակում 21 օր է տևելու մարտական ծառայությունը, մնացած 4 օրը կազմակերպչական հատվածն է լինելու: Երբ քաղաքացին կանցնի մարտական պատրաստությունը, 14 օր մարտական հերթապահություն կանի»,-ասաց նախարարն ու հավելեց, որ հաջորդ իսկ հավաքը կլինի 25-օրյա ժամկետով:

Трехмесячные сборы резервистов в Армении заменят на 25-дневные, они станут обязательными для всех военнообязанных - Папикян 10/13/2022 11:41 | Лента новостей
Министерство обороны Армении решило сократить срок сборов резервистов с 3 месяцев до 25 дней. Об этом сообщил министр обороны Армении Сурен Папикян на заседании правительства в четверг.
“Предстоящиесборы продлятся 25 дней. Мы откажемся от трехмесячных соборов. Эти сборы, однако, будут обязательными для всех военнообязанных граждан РА. Скоро будет определено порядок, мы об этом сообщим”, - сказал Папикян.
Министр сообщил, что военнообязанным будет предоставлена возможность самим выбирать удобный для себя период в течение года для участия в сборах.
“В действительности боевая служба будет длиться 21 день. Остальные 4 дня предусмотрены на решение организационных вопросов. После прохождения боевой подготовки гражданин сможет нести боевое дежурство в течение 14 дней”, - сказал министр, добавив, что следующие сборы продлятся 25 дней.