Հայ գերիների խոշտանգման վերաբերյալ երեկ տարածված տեսանյութը նոր է. Ադրբեջանը հայկական կողմին փոխանցել է նրանց խոշտանգված մարմինները (տեսանյութ) 10/12/2022   14:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայ գերիներին խոշտանգելու վերաբերյալ երեկ տարածված տեսանյութը նոր է։ Տեսանյութում երևացող երեք զինծառայողների ինքնությունը հայտնի է, տեղանքը՝ նույնականացված։ Դեպքը տեղի է ունեցել Արտանիշի դիրքերից մեկում, ոճրագործությունն իրականացրել են «Յաշմա» ջոկատի զինծառայողները։ ՄԻԵԴ-ում հայ ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ եղել է տեղեկատվություն՝ գերեվարման վերաբերյալ, որից հետո հայկական կողմը ստացել է դիերը, որոնց ուսումնասիրությունը ավելի է խորացրել գերևարման ընթացքում սպանված լինելու կանխավարկածը։
«Այս տեսանյութը միանշանակ հաստատեց, որ ավելի մեծ թվով հայ ռազմագերիներ են գնդակահարվել»,- ընդգծեց Սիրանուշ Սահակյանը։
Այլ խոսքով՝ գործ ունենք գերիների հերթական արտադատական գնդակահարման դեպքի հետ, Սիրանուշ Սահակյանի գնահատմամբ, սա մեծ քաղաքականության մասն է և քանի դեռ պատժելիությունն ապահովված չէ որևէ բան չի կանխելու այդ հանցագործությունների կատարմանը, միակ տարբերակը պատժելիությունն է և կատարված հանցագործությունների համար հետևանքների առաջբերումը՝ պետության և ներգրավված զինծառայողների, հրամանատարների նկատմամբ։
«Քանի դեռ այս պատասխանատվության միջոցները վրա չեն հասել, մենք վարքի կամ քաղաքականության փոփոխություն չենք ունենա»,- նշեց Սիրանուշ Սահակյանը։
Դիտարկմանը, որ փաստացի հայ ռազմագերիներին դաժանաբար սպանում են և մարմինները հայկական կողմին փոխանցում որպես մարտի դաշտում զոհված զինծառայողի մարմին, արդյո՞ք մոտավոր տվյալներ կան, թե քանի նման դեպք կա, Սահակյանն արձագանքեց. «Այդպես էլ անում են։ Այստեղ պետք է կասկածների առաջացման պարագայում դեպքն ուսումնասիրել, այդ թվում՝ վնասվածքների առաջացման մեխանիզմը, որի միջոցով կարելի է պարզել՝ մարտի դաշտում զոհված լինելը հրազենային վնասումից, թե ֆիզիկական հսկողության տակ գնդակահարված լինելը։ Այստեղ հանգամանալից բժշկական զննությունների և փորձաքննությունների անհրաժեշտություն կլինի »։
Սահակյանի փոխանցմամբ՝ պատրաստվում են ոչ միայն դիմել ՄԻԵԴ, այլև՝ տեղեկությունը փոխանցվում է միջազգային լրատվամիջոցների, մարդու իրավունքների խնդիրներով զբաղվող կառույցների, միջազգային կառավարական կառույցների, որովհետև իրավական գործընթացից զատ՝ այլ բնույթի իրավաքաղաքական արձագանքի։
Հիշեցնենք, որ երեկ համացանցի ադրբեջանական տիրույթում տարածվել էր ադրբեջանցիների վայրագությունները վկայող հերթական տեսանյութը, ընդ որում, տեսանյութը տարածվել է դիտավորյալ՝ նախապես փակելով ռազմական հանցագործություններ կատարող ադրբեջանցիների դեմքերը՝ հետագայում դրանց նույնականացումից խուսափելու համար։ Տեսանյութում երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինվորականները խոշտանգում հայ զինծառայողներին։ Դեպքը վերաբերում է ադրբեջանական սեպտեմբերյան ագրեսիային։ ՀՀ ՊՆ-ից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնել էին, որ տեսանյութն ուսումնասիրվում է։
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչությունից այսօր «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին, որ տեսանյութին ծանոթ են, այն կուղարկվի ՄԻԵԴ և Արդարադատության միջազգային դատարան։ Ներկայացուցչությունից ևս փաստեցին, որ տեսանյութում երևացող զինծառայողները, ինչպես նաև՝ տեղանքը նույնականացված են, կադրերում երևում է, որ զինծառայողները ողջ են և վիրավոր, սակայն զինծառայողներին սպանված են վերադարձրել։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին, որ Գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրվում են մամուլի հրապարակումները:
«Արդյունքների մասին հանրությանը հավելյալ կտեղեկացնենք»,- նշեցին դատախազությունից:
Տեսանյութը՝ «Փաստինֆո»-ի տելեգրամի ալիքում ։ Ուշադրություն, դրանք պարունակում են սարսափելի բռնության տեսարաններ։

Азербайджан передал Армении тела замученных в плену солдат: правозащитник о новом видео пыток армянских военных 10/12/2022   15:54  |  Лента новостей
Появившееся накануне в сети видео о пытках пленных армян новое, личности трех армянских военнослужащих, запечатленных на кадрах, установлены, местность идентифицирована.  Как сообщила “ФактИнфо” правозащитник Сирануш Саакян, занимающаяся защитой прав армянских военных пленных в ЕСПЧ, была информация о пленении, после этого армянская сторона получила тела военнослужащих, и исследование еще более подкрепило предположение об их убийстве во время пленения.
“Это видео однозначно подтвердило, что было расстреляно большее количество армянских военнопленных”, - подчеркнула Сирануш Саакян.
По ее словам, мы имеем дело с очередным случаем внесудебной казни пленных. По оценке Саакян, это часть большой политики, и  ничто не предотвратит эти преступления, пока не обеспечена неукоснительность наказания. Единственный способ – это наказание и  неминуемость последствий за совершенные преступления в отношении государства и военнослужащих.
“Пока меры по привлечению к ответственности не предприняты, мы не дождемся изменения поведения или политики”, - указала Сирануш Саакян.
Правозащитник сообщила о намерении обратиться не только в ЕСПЧ, но и передать информацию международным СМИ, структурам, занимающимся проблемами прав человека, международным правительственным структурам в расчете также на правовую и политическую реакцию иного характера, помимо юридического процесса.
Напомним, вчера в азербайджанском сегменте сети появилось очередное видео-свидетельство зверств азербайджанцев.  Кадры были выложены в сеть намеренно, лица азербайджанских варваров, совершающих военное преступление, предварительно скрыты во избежание последующей их идентификации. На видео видно, как азербайджанцы  пытают армянских военнослужащих. Предположительно, видеозапись сделана во время сентябрьской агрессии ВС Азербайджана против суверенной территории Армении. В Минобороны РА ранее заявили “ФактИнфо”, что видео изучают.
В представительстве РА по международным правовым вопросам сообщили “ФактИнфо”, что ознакомились с видео и направят его в ЕСПЧ и Международный суд. В представительстве также проинформировали, что личности запечатленных на видео военнослужащих установлены, местность тоже идентифицирована. На кадрах видно, что военнослужащие живы, они ранены, но позже вернули тела убитых солдат.