ԿԳՄՍՆ-ում գաղտնի նախագիծ է շրջանառվում, որ փակեն Բրյուսովի անվան պետական համալսարանը.ուսանողները ակցիա են անում 10/12/2022 14:11 | ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահին Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ուսանողները բողոքի ակցիա են իրականացնում:
Ավելի վաղ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի Սոցիալական գիտությունների և սերվիսի ֆակուլտետի դեկան Ցոլակ Ակոպյանն իր էջում գրել էր, որ ԿԳՄՍՆ-ում գաղտնի նախագիծ է շրջանառվում, որ փակեն Բրյուսովի անվան պետական համալսարանը:
Դասախոսներից մեկն ասաց, որ համալսարանի անունից դիմելու են ԿԳՄՍ նախարարություն, անձամբ նախարարին, ինչպես նաև բուհի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահին, որ կազմակերպվի քննարկում, որովհետև հարցը համալսարանի աշխատակազմի և ուսանողության հետ չի քննարկվել։
Վ․ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտոր Կարինե Հարությունյանը ակցիայի ժամանակ ասաց, որ նման հարց համալսարանի ղեկավարության հետ չի քննարկվել:
Նա նաև նշեց, որ համալսարանի անունից դիմելու են ԿԳՄՍ նախարարություն, անձամբ նախարարին, ինչպես նաև բուհի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահին, որ կազմակերպվի քննարկում, որովհետև հարցը համալսարանի աշխատակազմի և ուսանողության հետ չի քննարկվել։

Студенты госуниверситета имени Брюсова вышли на акцию протеста против возможного закрытия вуза 10/12/2022   14:32  |  Лента новостей
В Ереване  в эти минуты проходит акция протеста студентов Государственного университета имени Валерия Брюсова.
Ранее декан факультета социальных наук и сервиса госуниверситета имени Брюсова Цолак Акопян на своей странице в Facebook написал, что в министерстве образования, науки, культуры и спорта ввели в обращение секретный проект, предусматривающий закрытие вуза.
Ректор госуниверситета имени В. Брюсова Карине Арутюнян в ходе акции заявила, что упомянутый вопрос с руководством вуза не обсуждался.
Она также сообщила о планах обратиться  от имени университета в МОНКС, лично к министру, а также председателю совета попечителей вуза для организации дискуссии по этой теме, так как вопрос не обсуждался с администрацией и студентами университета.