Կոորդինատները տվել ենք, թե որտեղ է իմ երեխան. նա վիրավոր է՝ ոտքից, ուսից, գլխից. ինչքան սպասեմ. մայր 10/12/2022 11:29 | ԼՐԱՀՈՍ
«Ամսի 14-ին զանգեց ասաց՝ մամ ջան, լավ եմ, անպայման գալու եմ քեզ գրկեմ, ամեն ինչ պրծել է, երկու ժամից գալիս են մեր հետևից: Որ գնամ զորամաս, կխոսենք: Ու այդ երկու ժամը դարձավ մեկ ամիս: Ես գնացել եմ Կապան, իր զինակից ընկերներից եմ իմացել, որ ուսից ու ոտքից վիրավոր է, ինքը չէր ասել: Հետո էլ իմացա, որ գլխից էլ է վիրավոր: Ես իմ երեխուն եմ ուզում»,-ասում է Վահեի մայրը՝ Եսթեր Թորոսյանը:
Վահեի հարազատներն ու համագյուղացիները միաձայն պնդում են, որ ՊՆ-ն ոչինչ չի ձեռնարկում տղաներին օգնելու համար և ոչ էլ հստակ ասում է՝ չենք կարող ոչինչ անել:
Երկու օր առաջ էլ Վահեի հարազատները ՊՆ-ի դիմաց էին բողոքի ակցիա անում: Այդ ժամանակ գերատեսչությունից նրանց տեղեկացրել էին, որ այն տարածքը, որտեղ գտնվում է Վահեն, թշնամու հսկողության տակ է անցել և բանակցում են, որ թույլ տան Կարմիր խաչին մտնել ու հանել նրան:
«ՊՆ-ի դիմաց ցույց արեցինք, ոչ մեկը դուրս չեկավ, որ տեսնի ինչ ենք ասում, ինչ ենք ուզում: Պատուհաններից էին նայում: Ինչո՞ւ դուրս չեկան, որ մի պատասխան տան: Հորն այսօր են միայն մարզպետարան կանչել, երբ իմացել են, որ ճանապարհ ենք փակում: Ոչ մի բան չեն անում, ոչ մեկը չի աշխատում։ Միայն իրենց փորի ու գրպանի մասին են մտածում: Այ, որ իրենց երեխեքը լինեին այդ վիճակում, վաղուց արդեն հանած կլինեին, բայց իրենց երեխեքն իրենց փեշերի տակ են, չեն ծառայում, հասարակ գյուղացիների երեխեքն են կռվում ու զոհվում»,-ասում է 19-ամյա Վահե Թորոսյանի ազգականը: Նշենք նաև, որ տեղում ոստիկանական ուժեր են կենտրոնացրել:

“Сколько нам еще ждать?” - родственники пропавшего без вести солдата Ваге Торосяна проводят акцию протеста 10/12/2022 12:15 | Лента новостей
Родственники без вести пропавшего 19-летнего армянского военнослужащего Ваге Торосяна перекрыли дорогу в Армавире. Мать солдата рассказала, что они передали координаты его местонахождения в оборонное ведомство.
"Сын мой 14 сентября позвонил и сказал, что все в порядке, что он обязательно придет, чтобы обнять тебя, что все закончилось и через два часа за ними приедут…С этих двух часов прошел месяц. Я поехала в Капан, где узнала от его сослуживцев, что он был ранен в плечо и ногу, но он мне ничего не сказал. Позже я узнала, что он получил ранение и в голову. Верните мне моего сына”, - сказала Эстер Торосян, мать военнослужащего Ваге Торосяна.
Родственники солдата в один голос утверждают, что Минобороны ничего не предпринимает для оказания помощи ребятам и при этом не говорит ясно, что не может ничего сделать.
Два дня назад родственники Ваге проводили акцию протеста перед зданием МО. Тогда им в оборонном ведомстве сообщили, что участок, где находился Ваге, перешел под контроль врага и теперь они ведут переговоры, чтобы позволили Красному Кресту зайти на территорию и вывести его.
“Мы провели акцию у здания МО, но никто не вышел к нам, чтобы нас выслушать. Они смотрели из окна. Почему они не вышли, чтобы ответить? Отца только сегодня позвали в областную администрацию, когда узнали, что мы перекрываем дорогу…”, - заявил один из родственников Ваге Торосяна.