Ադրբեջանական զինծառայողների կողմից իրականացված ծանր հանցանքները շարունակում են մնալ անարձագանք․ՀՀ ՄԻՊ 10/12/2022 15:22 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը ադրբեջանական զինուժի կողմից հայ ռազմագերիներին խոշտանգելու տեսանյութի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել։
Սոցիալական ցանցի ադրբեջանական տիրույթում տարածված հերթական տեսանյութը հիմնավորում է, որ հայ ռազմագերիներին սպանել են։ Այս մասին ասված է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանի տարածած հաղորդագրությունում։
«Երեկ՝ հոկտեմբերի 11-ին, ադրբեջանական սոցիալական ցանցի տիրույթում տարածված տեսանյութը պատկերում է անզեն հայ ռազմագերիների խոշանգման հերթական դեպքը՝ հիմնավորելով այդ ռազմագերիներին հաջորդիվ սպանելու փաստը։
Այս անգամ էլ ադրբեջանական զինուժը տեսանկարահանում է իր պատերազմական հանցագործության փաստը։ Պաշտպանի հաստատությունը տեղորոշել է վայրը, հաստատում ենք, որ տեսանյութի իրադարձությունները տեղի են ունեցել սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի տարածքի վրա ադրբեջանական զինուժի հարձակման ընթացքում։ Տեսանյութում պատկերված հայ ռազմագերիները նույնականացված են։ Այս փաստերն ի թիվս այլ ապացույցների՝ հաստատվում են սույն թվականի հոկտեմբերի 4-ին հայրենադարձված հայ ռազմագերիների վկայություններով։
Նշված փաստերը մանրամասներով փաստաթղթավորվել են և կուղարկվեն միջազգային մասնագիտացված կազմակերպություններին ու դերակատարներին։
Պաշտպանն արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինծառայողների կողմից իրականացված ծանր հանցանքները շարունակում են մնալ անարձագանք, իսկ անպատժելիությունը նրանց քաջալերում է նոր ու ավելի ծանր հանցանքներ գործելու համար։ Այս արարքները պետք է հստակորեն դատապարտվեն միջազգային իրավասու դերակատարների կողմից։ Միջազգային հանրությունը պետք է առավել հետևողականորեն պահանջի ադրբեջանական իշխանություններից պատշաճ քննություն իրականացնել և հանցագործներին ու կազմակերպիչներին մեդալներով զարդարելու փոխարեն պատժել նրանց։ »,– նշել է Գրիգորյանը։

Это произошло 13 сентября: омбудсмен о новом шокирующем видео и убийстве армянских военнопленных 10/12/2022   17:37  |  Лента новостей
Распространенный 11 октября в азербайджанском сегменте соцсетей видеоролик запечатлен очередной случай пыток безоружных армянских военнопленных, подтверждающий факт последующего убийства этих военнопленных, говорится в заявлении Защитника прав человека Армении Кристине Григорян.
"И на сей раз азербайджанские ВС снимают на видео факт своего военного преступления. Офис омбудсмена установил местонахождение, подтверждаем, что запечатленные на видео события произошли 13 сентября во время нападения азербайджанских ВС на территорию Армении. Армянские военнопленные, запечатленные на видео, идентифицированы. Эти факты в числе прочих доказательств подтверждаются показаниями армянских военнопленных, возвращенных 4 октября текущего года", - говорится в заявлении.
Как отметила омбудсмен, что указанные факты подробно задокументированы и будут направлены международным специализированным организациям и акторам.
Защитник прав человека констатирует, что тяжкие преступления, совершенные азербайджанскими военнослужащими, продолжают оставаться без ответа, а безнаказанность воодушевляет их на совершение новых, еще более тяжких преступлений.
“Эти деяния должны удостоиться решительного осуждения со стороны международных правомочных субъектов. Международное сообщество должно более последовательно требовать от властей Азербайджана проведения надлежащего расследования и наказания преступников и организаторов вместо награждения их медалями”, - отметила Григорян.
14:07 07/10/2022  |  Лента новостейБолее 40 человек утверждают, что их родные пропали без вести – омбудсмен Армении
13:45 07/10/2022  |  Лента новостейОмбудсмен Армении рассказала шокирующие подробности бесчеловечного обращения с пленными в азербайджанском госпитале
12:43 07/10/2022  |  Лента новостейПочти все вернувшиеся армянские пленные рассказывали о пытках и плохом обращении в Азербайджане - омбудсмен